Střelba z kulovnic a štěkání psů na Smetance

Search
Close this search box.

18.3.2015    Svitavský deník    str. 2   Svitavsko (vj, jp)   

Litomyšl – První březnovou středu byl spuštěn předprodej vstupenek na 57. ročník Smetanovy Litomyšle a jako obvykle se během několika minut některé pořady vyprodaly. Ale jen zdánlivě.

 

            Zkušení návštěvníci festivalu vědí, že se jednalo jen o rezervace, z nichž se část ještě vrátí zpět do prodeje. U žádaných pořadů je výhodné se zapsat do pořadníku, který uvolněné rezervace automaticky přiřazuje čekajícím zájemcům. „V současnosti je skutečně vyprodaná pouze opera Giuseppe Verdiho Nabucco,“ uvedla Jitka Nazdravetská, manažerka předprodeje. Vybírat tak stále mohou všichni podle svých zájmů z bohaté a různorodé nabídky.

            Pro ty, kteří si již nedovedou představit svůj život bez chytrého telefonu, je připraven koncert Hudební zeměkoule. Festival s podtitulem „operní“samozřejměmyslína příznivce tohoto žánru. Ti mohou vybírat z několika titulů ve špičkovém provedení, mj. i pražského Národního divadla, které především představí zbrusu novou inscenaci opery Modesta P. Musorgského Boris Godunov. „Historické drama podle předlohy A. S. Puškina nastudovala Linda Keprtová, v současnosti nejvyhledávanější operní režisérka mladé generace, mimochodem původem z České Třebové,“ představuje rodačku z nedaleka ředitel festivalu Jan Pikna. Podobně je zcela nová také inscenace Verdiho opery Macbeth na motivy Shakespearovy tragedie, kterou uvede Státní opera Národního divadla Praha.

            Za největší úspěch považují pořadatelé festivalu účast basbarytonisty Adama Plachetky. „Plachetka je současnáčeská pěvecká jednička,má závazky po celém světě. Ojeho galakoncertu jednáme až pro rok 2017 a letošní vystoupení se podařilo zajistit jen s obrovským štěstím,“ raduje se Pikna. Velký prostor v letošním programu dostala filmová hudba. „Neoperním“ zpěvákem letošní Smetanovy Litomyšle je i Dan Bárta. Hlasový mág, známý z různých rockových formací či muzikálů se představí v crossoveru s jazzovou skupinou Illustratosphere a Pardubickou komorní filharmonií. „Letošní Smetanova Litomyšl vyvrcholí Velkým finále s hity barokních skladatelů. Koho zvukově neuspokojí Händlova Vodní hudba nebo Hudba ke královskému ohňostroji se znásobenými počty hráčů na dechové nástroje, ten se dočká v Lovecké symfonii Leopolda Mozarta střelby ze skutečných kulovnic a štěkání psí smečky,“lákáJanPikna.(

 

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz