Studenti konzervatoře se svou barokní operou uspěli

Search
Close this search box.

13.10.2015    Plzeňský deník    str. 8   Kultura regionu PETR NOVÁK   

RECENZE

 

 

Plzeň – Pěvecké oddělení Konzervatoře Plzeň pod vedením Svatavy Luhanové Jirouškové v poslední době nastudovalo několik operních děl, které pak nabídlo ke zhlédnutí široké veřejnosti. Pro svou již devátou inscenaci zvolilo nastudování díla zakladatele anglické opery Henryho Purcella Královna víl. Poprvé bylo jako místo provedení využito Nové divadlo v Plzni; jeho Malá scéna. Opera Královna víl měla premiéru na konci září, minulý týden se konala repríza v Praze.

            Projekt, na kterém spolupracovala i Pražská konzervatoř, neboť účinkoval barokní orchestr složený z jejich studentů, a vněmžse jako host představila v hlavní roli sólistka Národního divadla v Praze výborná Lenka Máčiková, vychází z anonymem přepracovaného Shakespearova Snu noci svatojánské.

Posluchač může díky setkání s renesancí a barokem konfrontovat i svou roli ve svém životě. Režisérce představení Magdaleně Švecové se podařilo jednotlivé výstupy postav v áriích, sborech (spolupráce s chlapeckým sborem Pueri Gaudentes byla šťastnou volbou), tanečních kreacích a orchestrálních vsuvkách spojit v kompaktní celek plný vtipných detailů.

            Nutno říci, že všichni představitelé dalších postav (král elfů Rostislav Florian, řemeslník Tomáš Votava, Puk Jan Tejkal, Hermie Adéla Forejtová, Helena Barbora Čížková, Lysandr Jan Šimůnek, Demetrius Daniel Kfelíř a všechny víly Monika Pešavová, Denisa Pokrivňáková, Martina Závodná, Milanka Markovičová, Eliška Fojtová a Klára Hamplová) se do ztvárnění své role doslova vžili a pozorovat jejich mladistvé výkony bylo zážitkem.

            Dirigentem představení byl pedagog obou škol, zkušený Jakub Kydlíček. Spolupráce orchestru, sboru a sólistů byla téměř bezchybná. Plzeňské publikum mělo možnost slyšet inscenaci, která naposledy zazněla na Festivalu Smetanova Litomyšl v roce 2013 taktéž v režii Magdaleny Švecové.

 

Foto popis| PŘI DĚKOVAČCE opery Královna víl byli spokojeni účinkující i publkum.

Foto autor| Foto: Petr Novák

Region| Západní Čechy

Publikováno| Plzeňský deník; Kultura regionu; 08

Publikováno| Plzeňský deník – Plzeň-jih, sever; Kultura regionu; 08

Publikováno| Domažlický deník; Kultura regionu; 08

Publikováno| Klatovský deník; Kultura regionu; 08

Publikováno| Rokycanský deník; Kultura regionu; 08

Publikováno| Tachovský deník; Kultura regionu; 08

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz