Svou třicítku se „Smetankou“ oslavil ve velkém stylu

Search
Close this search box.

25.6.2013 Chrudimský deník str. 2 Pardubický kraj TOMÁŠ DVOŘÁK

 

 
Litomyšl – Jsou chvíle, kdy si člověk uvědomí, že je svědkem něčeho mimořádného, něčeho, co už se třeba nikdy nebude opakovat. To se pak může dostavit příjemné mrazení v zádech a nevadí, že je konec června a teploty šplhají ke třiceti stupňům Celsia.
A přesně to se stalo v neděli večer na druhém nádvoří litomyšlského zámku při Koncertu plném překvapení.

Zajímaví hosté

Jedna ze zásadních akcí letošního 55. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl se povedla na podtrženou jedničku s hvězdičkou. Jako kdyby se snad na chvíli otevřela nebesa a společně s diváky se kochala nádherným večerem, který připravil dlouholetý dramaturg Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.
Ten si u příležitosti třicetiletého jubilea své spolupráce s festivalem pozval celou řadu zajímavých hostů. „Všichni to jsou kumštýři, kteří umí stát na obou březích řeky hudby," řekl Vojtěch Stříteský.
Ve vybrané společnosti se ocitli například Jiří Pavlica se souborem Hradišťan, (zpívající!) houslista Pavel Šporcl, varhaník Aleš Bárta, slovenský trumpetista Juraj Bartoš, zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů s šéfdirigentem Stanislavem Vavřínkem, mezzosporanistka Taťána Roskovcová či světově uznávaný hornista Radek Baborák. Nejen prvotřídní účinkující však měli vliv na výtečnou atmosféru koncertu.

Skvělá dramaturgie

Neméně důležitou úlohu sehrála i skvělá a do posledních detailů propracovaná dramaturgie, jejímž autorem nebyl nikdo jiný než Vojtěch Stříteský. „Snažil jsem se vybírat z toho, co diváci slýchali v předchozích ročnících nejraději a z toho, co mám rád já osobně," uvedl dramaturg.
„Když jsem to o loňských Vánocích dal dohromady, vyšel mi zajímavý program. Předstoupil jsem s ním před ředitele festivalu Jana Piknu, který mi oznámil, že průměrná cena vstupenky by musela být 17 825 korun. Vzhledem k tomu, že jsem si chtěl také nějaké koupit, musel jsem program drasticky zredukovat," usmíval se Vojtěch Stříteský.
I ten „zredukovaný" stál za to. Bylo úžasné slyšet unikátní propojení mimořádných umělců v písních Hradišťanu, hádat znělky oblíbených televizních seriálů a poslouchat klasiku či filmové melodie v netradičních aranžích.
Díky za báječný večer!Apokud jste ho nestihli, nevadí. Natáčela ho Česká televize.

Foto popis| HVĚZDAMI KONCERTU plného překvapení na festivalu Smetanova Litomyšl byli i Jiří Pavlica (vlevo) a Pavel Šporcl.
Foto autor| Foto: František Renza
Region| Východní Čechy
Publikováno| Chrudimský deník; Pardubický kraj; 02
Publikováno| Svitavský deník; Pardubický kraj; 02
Publikováno| Orlický deník; Pardubický kraj; 02
Publikováno| Pardubický deník; Pardubický kraj; 02

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz