Sylvie Bodorová: Zní to neuvěřitelně, ale vždy jsem chtěla být skladatelkou

Search
Close this search box.

11.7.2008 Svitavský deník str. 7 Svitavsko – publicistika (mag, tb) Litomyšl/ Velkým úspěchem a potleskem stojícího publika ve vyprodaném zámeckém nádvoří skončila ve čtvrtek premiéra oratoria Mojžíš Sylvie Bodorové. Skladatelka napsala dílo na objednávku mezinárodního festivalu Smetanova Litomyšl k jeho 50. jubilejnímu ročníku.

* Proč jste si pro oratorium vybrala biblickou postavu Mojžíše?

Myslím, že Mojžíš je velmi aktuální téma. Právě v dnešní době, kdy se relativizuje mnoho věcí a jakoby nezůstal kámen na kameni, je užitečné tak trochu osvětlit svět z jiného úhlu. Přinejmenším by to mohlo vést k tomu, že by se lidé nad řadou věcí zamysleli. S tím jsem Mojžíše psala.

* Navštívila jste pohoří Sinaj?

Byl to pro mě velký zážitek, protože jsem měla oratorium napsáno. Čekala jsem, jaký získám z Mojžíšovy hory dojem. Jestli jsem vedle, tak říkajíc, nebo jsem se trefila. Konstatovala jsem, že bych to jinak nesložila. Zaujal mě atmosféra místa, protože tam je je obrovské ticho. To je něco, co neznáme. Na Sinaji nejsou ani zvuky přírody, protože tam nežijí zvířata ani nezpívají ptáci. Slyšela jsem jedině perutě holubů, v obrovském tichu mezi skalami to bylo působivé. Je to místo , kde člověk zůstane ohromený.

* Miroslav Zikmund říká: Já, cestovatel profesionál, jsem na Sinaji nebyl. Oslovil vás po premiéře?

Seznámili jsme se po mém díle Juda Makabejský. Přiznám se, že mě potěšilo, že moje hudba oslovila takovou osobnost. Má ráda silné lidi.

* Maďarské kořeny v hudbě nezapřete, ač jste se narodila v Českých Budějovicích.

V Maďarsku jsem nikdy nežila, ale geny jsou asi silná věc. Inklinuji k jinému typu melodiky, která je bližší východně a jižně orientovaným národům.

* Čím jste chtěla být jako dítě?

Zní to neuvěřitelně, ale vždy jsem chtěla být skladatelkou. S tím se asi člověk narodí.

* Jak jste na to přišla?

Upřímně nevím. Pocházím z lékařské rodiny, tatínek byl chirurg, maminka revmatoložka. Samozřejmě se předpokládalo, že půjdu na medicínu. Komponuji snad od té doby, co jsem na světě. Když se mě rodiče chtěli zbavit, posadili mě už jako mimino k pianu a měli pokoj.

* Pamatujete si na první dílo?

Asi v sedmi letech jsem zapsala do not první skladbu. Byl to děsná dřina a dala mi hodně zabrat. Improvizovala jsem daleko dřív.

* Pociťovala jste podobné napětí před premiérou oratoria Mojžíš?

Prožívala jsem nesmírné trauma a velký nervák. Oto větší je radost, když se to povede. Člověk si uvědomí, že všechna námaha měla smysl a že jsem netvořila zbytečně.

* Několik let nosíte v hlavě téma, noty. Zatěžují vám mysl?

Práce má několik fází. Nejdříve hodně přemýšlíte o tématu, z jaké strany se do něho něho pustíte. Pak se to jakoby celé přibližuje, až se dostanete do detailů hudebních, kdy muzika zní v hlavě. Potom přijde okamžik, kdy zaznamenávám nápady do skici, abych je nezapomněla. Utak velkého díla není jednoduché nosit v paměti 80 minut. Nejnáročnější na čas je poslední fáze. To je nádeničina, kdy musím poctivě a nekompromisně zapsat do partitury každému hráči, každému pěvci jednotlivou notu. Je to hlavně o pilnosti.

* Obsazení oratoria jste vybírala sama?

Společně s uměleckým ředitelem festivalu Stříteským. Naše ruka byla šťastná, protože jsem měli skvělé recitátory, skvělé sólisty i nastudování považujeme za výborné. Všichni odevzdali profesionální výkon.

Rozhovor se Sylvií Bodovorou a fotogalerie: www.rozhlas.cz/pardubice www.svitavsky.denik.cz/mojzis

Foto popis| PO SVĚTOVÉ PREMIÉŘE ORATORIA MOJŽÍŠ se sešel s autorkou, Sylvií Bodorovou, výkonný ředitel společnosti VLP Stanislav Žiačik. Deník byl patronem pořadu.
Foto autor| Foto: archiv SL
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz