Tak rychle jsem v životě nehrál

Search
Close this search box.

24.6.2010 Sedmička str. 19 Kultura a volný čas Kateřina Prouzová

 

Houslista Pavel Šporcl a skupina Romano Stilo proměnili nádvoří litomyšlského zámku v bouřící arénu.

Když Pavel Šporcl natočil společné album se slovenskou romskou cimbálovou muzikou Romano Stilo, počítal s půlročním turné po republice. Dnes má tento projekt za sebou více než padesátku koncertů a nasmlouvané další až do příštího léta. Program Gypsy Way má obrovský úspěch. Bodoval i na 52. ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

* Kapela Romano Stilo to není jenom hudební doprovod. Máte vedle sebe rovnocenné muzikantské partnery.

Nepochybně. Tento program je jiný, než všechny moje ostatní. Ve hře se střídám s cimbálem, s druhými houslemi, s klavírem. Přes to všechno já zůstávám tím primášem a hlavním sólistou.

* Jak jste se s touto kapelou dal dohromady?

Před třemi lety mě pozvala do Bratislavy na jejich benefi ční koncert. Po jedné kratičké zkoušce jsme odehráli na pódiu tři skladby. A když jsem před třemi lety připravoval nové cédéčko, říkal jsem si, že bych mohl kluky na oplátku vzít na svou desku. Cikánskou hudbu miluju. Odjakživa jsem ji poslouchal. Cikánští houslisté jsou jedni z nejlepší virtuosů a muzikantů na světě. Chtěl jsem si s někým takovým zahrát. Splnil se mi tím jeden z mých snů.

* A je to úspěšný sen. Vždyš spolu hrajete už téměř dva roky.

Jsem rád, že to funguje. Objeli jsme velká česká města. Vyprodali jsme Lucernu, kterou návštěvníci na konci koncertu skoro zbořili. Mám s tímto programem jenom krásné zážitky a i tady v Litomyšli bylo vidět, že se to lidem hodně líbí.

* Skladby, které hrajete, mají nápadité a hravé aranže. Kdo je jejich autorem?

Na starosti to mám já a cimbálista Fero Rigo. Ale většinu skladeb aranžujeme tak nějak za pochodu. Při zkoušce z nás všech doslova padají nápady. Když se objeví něco dobrého, proč to nevzít.

* Během koncertu divákům říkáte, že jste se musel naučit hrát rychleji. Do jaké míry to myslíte vážně?

(Smích). Něco takového říct na koncertě je zábavný prvek. Pravda ale je, že v klasických skladbách není takové tempo nutné. Tak rychle, jako teď, jsem nikdy nehrál. U cikánských písní platí, že čím rychleji, tím lépe. Dost často musím kapelu krotit, abychom udrželi tempo.

* Trochu to připomíná sportovní hecování.

Koncerty jsou docela důležité. My už se na nich víc ani hecovat nemůžeme. Ovšem když mám pocit, že dokážu hrát rychleji, ukážu jim to a oni jdou do toho se mnou.

Foto popis| V TEMPU. Vystoupení houslisty Pavla Šporcla a skupiny Romano Stilo bylo plné energie.
Foto autor| Foto Smetanova Litomyšl

O autorovi| Kateřina Prouzová, Litomyšl

Regionální mutace| Sedmička – Pardubice

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz