Tečku za Smetanovou Litomyšlí napsal tenorista

Search
Close this search box.

3.7.2007 Právo str. 10 Východní Čechy Ladislav Schejbal3.7.2007 Právo str. 10 Východní Čechy Ladislav Schejbal

Devětačtyřicátý mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl vyvrcholil v neděli večer na nádvoří litomyšlského zámku závěrečným koncertem mladého německého tenoristy Torstena Kerla.
I přes své mládí již mezinárodně proslulý umělec zde zazpíval za doprovodu Pražské komorní filharmonie árie z německého, italského, francouzského a ruského repertoáru. Spolu s ním se představila zhruba tisícovce nadšených posluchačů i mezzosopranistka ruského původu Elena Batouková.
"Jsme do jisté míry limitováni financemi, na to, abychom mohli oslovovat agentury s poptávkou po těch úplně nejslavnějších jménech," uvedl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. "Existují však i relativně mladí pěvci, jejichž umělecká úroveň je vysoká. Příkladem je i Torsten Kerl, který na Smetanově Litomyšli vystoupil. Má krásný, zdravý a silný hlas a je hostem všech slavných divadel až po Metropolitní operu," zdůraznil.

Koncepce festivalu by se neměla měnit

Operní festival nabídl početnému publiku na dvě desítky operních představení a koncertů, některé z nich byly zaměřeny i na dětské publikum. Úvod letošní Smetanovy Litomyšle obstarala sopranistka Eva Urbanová, která před zaplněným auditoriem připomněla svým operním recitálem 20. výročí své umělecké kariéry. Vrcholné umělecké zážitky si odnesli diváci i po zhlédnutí představení Smetanovy Hubičky v podání souboru pražského Národního divadla nebo inscenace Pucciniho opery Manon Lescaut, kterou představilo ostravské divadlo, stejně tak i další představení a koncerty.
Podle vyjádření pořadatelů by si současnou koncepci s dvěma desítkami programů pro 15 až 18 tisíc diváků měla uchovat Smetanova Litomyšl i do budoucna. Operní festival bude provázet v příštích dvou letech řada významných jubileí. Příští rok se uskuteční jeho 50. ročník, následující pak oslaví Litomyšl 750 let od povýšení na město a 60 let od chvíle, kdy se v tomto rodišti Bedřicha Smetany uskutečnil na jeho počest festival první. Očekává se i další premiéra, kterou by mohlo být zařazení jednoho z koncertů do nově budovaného multifunkčního centra Fabrika v sousedním okresním městě Svitavy.

Regionální mutace| Právo – Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz