Tečku za Smetanovou Litomyšlí napsal tenorista

3.7.2007 Právo str. 10 Východní Čechy Ladislav Schejbal3.7.2007 Právo str. 10 Východní Čechy Ladislav Schejbal

Devětačtyřicátý mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl vyvrcholil v neděli večer na nádvoří litomyšlského zámku závěrečným koncertem mladého německého tenoristy Torstena Kerla.
I přes své mládí již mezinárodně proslulý umělec zde zazpíval za doprovodu Pražské komorní filharmonie árie z německého, italského, francouzského a ruského repertoáru. Spolu s ním se představila zhruba tisícovce nadšených posluchačů i mezzosopranistka ruského původu Elena Batouková.
"Jsme do jisté míry limitováni financemi, na to, abychom mohli oslovovat agentury s poptávkou po těch úplně nejslavnějších jménech," uvedl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský. "Existují však i relativně mladí pěvci, jejichž umělecká úroveň je vysoká. Příkladem je i Torsten Kerl, který na Smetanově Litomyšli vystoupil. Má krásný, zdravý a silný hlas a je hostem všech slavných divadel až po Metropolitní operu," zdůraznil.

Koncepce festivalu by se neměla měnit

Operní festival nabídl početnému publiku na dvě desítky operních představení a koncertů, některé z nich byly zaměřeny i na dětské publikum. Úvod letošní Smetanovy Litomyšle obstarala sopranistka Eva Urbanová, která před zaplněným auditoriem připomněla svým operním recitálem 20. výročí své umělecké kariéry. Vrcholné umělecké zážitky si odnesli diváci i po zhlédnutí představení Smetanovy Hubičky v podání souboru pražského Národního divadla nebo inscenace Pucciniho opery Manon Lescaut, kterou představilo ostravské divadlo, stejně tak i další představení a koncerty.
Podle vyjádření pořadatelů by si současnou koncepci s dvěma desítkami programů pro 15 až 18 tisíc diváků měla uchovat Smetanova Litomyšl i do budoucna. Operní festival bude provázet v příštích dvou letech řada významných jubileí. Příští rok se uskuteční jeho 50. ročník, následující pak oslaví Litomyšl 750 let od povýšení na město a 60 let od chvíle, kdy se v tomto rodišti Bedřicha Smetany uskutečnil na jeho počest festival první. Očekává se i další premiéra, kterou by mohlo být zařazení jednoho z koncertů do nově budovaného multifunkčního centra Fabrika v sousedním okresním městě Svitavy.

Regionální mutace| Právo – Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz