Tenorista z Metropolitní zazpívá operní hity

Search
Close this search box.

4.6.2012 Mladá fronta DNES str. 8 Příloha – Smetanova Litomyšl Věra Drápelová

 

La Scala, Metropolitní opera nebo Covent Garden. To je jen malý výčet prestižních scén, na kterých stál italský tenorista Marcello Giordani. V Litomyšli mu bude sekundovat Marianna Kulikova.

Jednou z hvězd, která letos zavítá do Litomyšle, je italský tenorista Marcello Giordani. Na jeho galakoncertě, který se uskuteční 17. června, zazní za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK slavné italské a francouzské árie a písně. Jako host se představí mezzosopranistka Marianna Kulikova.
Devětačtyřicetiletého tenoristu může publikum znát i z přímých přenosů z newyorské Metropolitní opery do kinosálů. Na nejprestižnější americké scéně odzpíval od roku 1993 téměř dvě stovky představení.
Pochází ze Sicílie, kde také dostal první pěvecké lekce. Lásku k opeře mu vštípil otec, který často chodil do divadla a doma pouštěl gramofonové desky s operami.

Od kostelního sboru k milánské La Scale

Malý Marcello si začal notovat s velkými hvězdami, aniž mu jejich jména něco říkala. Otci nicméně neušlo, že syn má pěkný hlas, a začal ho povzbuzovat. To už Marcello zpíval v kostelním sboru.
Po krátkém intermezzu, kdy pracoval jako úředník v bance, odešel v devatenácti letech studovat zpěv do Milána. Debutoval roku 1986 ve Spoletu jako Vévoda v Rigolettovi a o dva roky později stál poprvé na prknech milánské La Scaly – jako Rudolf v Bohémě.
Rychlý start se zpětně neukázal jako příliš moudrý, protože Giordani ještě nebyl technicky stoprocentně připraven. Dlouho marně hledal toho správného učitele.
Když mu zemřel otec, Giordani se rozhodl odejít do New Yorku, kde konečně našel v osobě Billa Schumana spolehlivého hlasového rádce. Tento Američan ovládal klasickou italskou techniku a Giordanimu velmi pomohl. Ve Spojených státech vystupoval mladý tenorista v různých divadlech, až konečně dostal pozvání z Metropolitní opery. Nejprve do tradičních letních produkcí pod širým nebem, roku 1995 pak debutoval přímo na jevišti jako Rudolf v Bohémě. Následoval debut v londýnské Královské opeře Covent Garden a na dalších významných scénách. V Giordaniho repertoáru se prolíná italská hudba s francouzskou. A jsou to právě díla francouzských autorů, s nimiž slavil velké úspěchy. Například v operách Hectora Berlioze Benvenuto Cellini a Faustovo prokletí.

Založil nadaci, která pomáhá vlastním pěvcům

Protože si pamatuje své vlastní nelehké začátky, založil Giordani roku 2010 nadaci nesoucí jeho jméno, která má pomáhat mladým pěvcům. Nadace zaštiťuje i soutěž, jejíž první ročník proběhl v loňském roce na Sicílii a druhý letos v květnu.
S Marcellem Giordanim se v příští sezoně opět setkají diváci přímých přenosů z Metropolitní opery. 5. ledna bude účinkovat v představení monumentálního Berliozova opusu Trójané a 16. března vystoupí pro změnu v italské opeře.
Tentokrát padla volba na Francescu da Rimini od méně známého italského autora první poloviny dvacátého století Riccarda Zandonaiho.

Naživo bude nejblíže k vidění ve Vídni

Kdo by chtěl Giordaniho vidět naživo na jevišti, musí si zajet do Vídně, kde bude v červnu zpívat Cavaradossiho v Pucciniho Tosce. V červenci se má objevit v Barceloně jako Radames v Aidě. Do tohoto španělského města se vrátí i příští sezonu, tentokrát do produkce Verdiho Síly osudu. Metropolitní opera ho kromě dvou rolí v titulech, jež poběží i v kinech, uvidí ještě jako Kalafa v Turandot. Tedy v úloze, která je zvláště od časů, kdy ji proslavil Luciano Pavarotti, neobyčejnou výzvou pro každého tenoristu.

***

Marcello Giordani Newyorská Metropolitní opera MET ho obsazuje do svých prestižních přenosů vůbec nejčastěji z dnešních špičkových tenorů, navíc v tomto domě dvakrát po sobě zahajoval sezonu, tamtéž zpíval také tenorový part ve Verdiho Requiem na koncertě k výročí úmrtí Luciana Pavarottiho a také byl mezi účinkujícími na koncertě k uvítání papeže Benedikta XVI. ve Spojených státech. Živě v MET Pro české fanoušky je znám především díky živým přenosům z Metropolitní opery. „Jsme v divadle zvyklí vystupovat před pouze několika málo tisíci diváky. Vědět, že stovky tisíc a pravděpodobně miliony lidí vás sledují v jeden okamžik, je něco, alespoň tedy pro mne, z čeho se mi točí hlava. Současně mě to stimuluje k lepšímu výkonu a stává se ze mě lepší a komplexnější umělec," uvedl před časem v rozhovoru pro webovou stránku českého fanklubu.

Foto popis| V Metropolitní Čeští příznivci opery se s ním mohli doposud setkat jen v kině při přímých přenosech z New Yorku.
Foto popis| Rodák ze Sicílie Narodil se v malém městečku jménem Augusta. Dnes žije s rodinou střídavě na Sicílii a v New Yorku.
Foto popis| Kritici ho cení pro schopnost předávat na jevišti emoce.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz