„Třinácté komnaty“ na zámku

Search
Close this search box.

29.3.2010 Svitavský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Sezonu na zámku v Litomyšli zahájilo velké zvonění. Poprvé se otevřela věž a v květnu se lidé podívají do podzemí!

Litomyšl – Na renesančním zámku začala o víkendu turistická sezona. Nová kastelánka Jana Sehnalová nabídla několik novinek a další chystá. Litomyšlský zámek je ještě plný „třináctých komnat". Lidé se o víkendu podívali na Litomyšl ze zámecké věže. Poprvé v historii se oficiálně otevřela návštěvníkům. Turisty vítalo na nádvoří zvonění. „Opravili jsme zámecké hodiny. Museli jsme koupit nový motor, protože ten starý byl spálený. Hodiny jdou a budou zvonit každou čtvrthodinu, půlhodinu i celou, prostě každý den," uvedla kastelánka Jana Sehnalová. Návštěvníci se zřejmě nejvíce těšili na výhled ze zámecké věže. Jejímu otevření ale předcházel náročný úklid. „Museli jsme odstranit množství holubího trusu a také uhynulých ptáků. Roky holubi létali do věže, ale nedostali se ven. Věž je nyní vyčištěná. Nad schodiště jsme umístili kvůli bezpečnosti lidí zábradlí," dodala Sehnalová.

Město pod námi

Lidé se dívali z otevřených oken věže na město. Na pláncích si turisté ujasnili, co vlastně vidí. A je toho hodně. Stavby na zámeckém návrší, přírodní amfiteátr, okolní obce a při vyjasněné obloze lze dohlédnout až na větrné elektrárny u Janova. Takže zdolání sto třiceti schodů určitě stojí za ten pohled z výšky.
A kastelánka má plánů mnohemvíce. strana 3 Zámek v Litomyšli nabídne cestu do podzemí

dokončení ze strany 1 Renesanční zámek v Litomyšli to není jen sbírka cenného nábytku a kus historie. Kastelánka Jana Sehnalová se snaží vtáhnout lidi do života zámku. O víkendu otevřela zámeckou věž, ale plánů má mnohem více. A tím nejlákavějším je zpřístupnění zámeckého podzemí!
„Přestavěli jsme v expozici nábytek. Pořídili jsme novou květinovou výzdobu a oživili průvodcovské texty. Chceme, aby se návštěvník také bavil a abychom mu jen neukazovali sbírku nábytku. Navíc jsme sundali z podlah koberce, které vytyčovaly prohlídkovou trasu. Lidé už nenajdou ani nevzhledné provazy, naopak jsme všude instalovali elektronické hlídače. Takže se nestane, že by se návštěvník dotkl exponátů," vypočítává novinky kastelánka. Navíc chystá prohlídky pro zrakově postižené občany. Nebudou chybět ani noční nebo kostýmované prohlídky památky.

Otevře podzemí!

V květnu se lidé poprvé podívají také do zámeckého podzemí. S helmami a čelovkami projdou asi osm set metrů chodeb pod zámkem. „Určitě to bude zajímavý pocit být čtyři nebo osm metrů pod zámkem nebo pivovarem. Klenuté chodby v minulosti sloužily jako odpadní štoly a také jako únikové cesty ze zámku. Jedna chodba vede dokonce až do Nedošína. Tam ale lidi nepustíme," sdělila Jana Sehnalová. Minulý týden prohlédli chodby speleologové. Provedli zatěžkávací zkoušky. Podle kastelánky nic nebrání tomu, aby se do podzemí podívali také turisté.
V červnu začne na nádvoří mezinárodní festival Smetanova Litomyšl. Ten sice omezuje chod zámku, ale současně by mohl nabídnout lidem další zážitky, a to nejen hudební. „Připravujeme s ředitelem Janem Piknou překvapení. Návštěvníkům nabídneme prohlídky zákulisí Smetanovy Litomyšle. Podívají se do šaten nebo do technického zázemí a třeba získají také autogram od nějaké hvězdy," přibližuje plány Jana Sehnalová. Usilovala také o otevření zámecké kavárny s hrabětem Kinským. Záměr ale nevyšel. Občerstvení ale na zámku přesto vznikne. V sobotu ho otevře ve zdejší šatlavě.

Fotogalerie: svitavsky.denik.cz/zameklit

Zámecká věž Věž využívalo v dobách Pernštejnů především služebnictvo, a to jako schodiště, aby se co nejméně pohybovalo v komnatách. Samotná věž pak zřejmě sloužila jako romantická vyhlídka. Dveře na věž se nacházejí v jedné z komnat. Na věž vede 130 schodů. Kdo ji nestihl navštívit o víkendu, dostane šanci ještě o prodlouženém velikonočním víkendu. Pak se věž zase uzavře. Kastelánka Jana Sehnalová proto doporučuje, aby lidé s návštěvou neváhali. Amy s ní souhlasíme!

Foto popis| POJĎTE NA VĚŽ! Kastelánka Jana Sehnalová (vlevo) zpřístupnila o víkendu zámeckou věž. Pohled z výšky stál opravdu za to. Lidé se podívali nejen na návrší, ale i na celé okolí.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz