Tipy Deníku

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 07.05.2022 , Zdroj: Svitavský deník , Strana: 54 , Vytištěno: 650 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 07.05.2022 01:15 , Čtenost: 3 350 , Rubrika: Příloha – Deník Extra , AVE: 23 169,11 Kč , Země: Česko , GRP: 0,04

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch, Smetanova Litomyšl

Děsivé svědectví: „To je peklo. Nechtěli jsme utíkat, ale musíme!“

Lvov, Ukrajina, 10. dubna 2022 Na lvovském nádraží je všudypřítomná vojenská domobrana a policie.

Očekává se příjezd evakuačního vlaku z Doněcké oblasti. Na nástupišti panuje naprosté ticho, ze kterého mrazí. Přijíždí snad půlkilometrová souprava. Z vagónu vystupuje starší manželský pár. Pán je po vysoké amputaci dolní končetiny ve stehně. Na utrpení, které měli vepsané do tváře, nikdy nezapomenu. Jejich slova zněla: „To je peklo, spálená země. Nechtěli jsme utíkat, ale musíme!“ Oba jsou silně rozrušeni. Stále opakují, že pojedou kamkoliv, kde je to bezpečné. Odjíždíme ze Lvova. Olexandr vypráví svůj životní příběh. Narodil se v Mariupolu a je vystudovaný inženýr. Se svojí první ženou vychoval dva syny. Manželka zemřela.

Chlapci se oženili a zůstali v přístavním městě. Po několika letech potkal Ljubu, která pochází z Uralu. Vzali se – on Ukrajinec a ona Ruska. Úžasná žena, která s láskou pečuje o svého invalidního muže. Zůstávají spolu v dobrém i zlém – v míru i ve válce. Vnímám obrovskou bolest, kterou oba prožívají. Zároveň se upínají k naději, že vše nekončí špatně. Synům a jejich rodinám se podařilo uprchnout z Mariupolu do Záporoží. Konflikt na Ukrajině eskaloval. Ztráty na životech jsou zbytečné a na duši doživotní. Markéta Vašková Markéta Vašková je vrchní sestrou Domácího hospice Andělů strážných. Od začátku války pomáhá s dovozem zdravotnického materiálu na Ukrajinu a s evakuací těch nejpotřebnějších do České republiky. Tento text vznikl po návratu z její třetí cesty od začátku konfliktu. Celé znění a fotografie najdete na www.svitavsky.denik.cz v rubrice Čtenář reportér.

Tip na výlet: Zámeček Karlštejn

Svratouch, Pardubický kraj Lovecký zámeček Karlštejn se nachází na území obce Svratouch (okres Chrudim). Jméno Karlštejn je odvozené od blízké skupiny skal, které lesníci v minulosti nazývali Kahlstein, tedy německy holý kámen. Zámeček byl postavený v 18. století, nejprve zde však stála kaple sv. Jiljí, patrona lesů. Zámek byl původně lovecký a obklopovala ho jelení obora. Za totality zde bylo školící a rekreační středisko.

V červenci 2020 byl zámeček po rekonstrukci otevřen pro veřejnost. Vidět můžete kapli sv. Jiljí s obnovenými freskami. Sál v prvním patře slouží k pořádání koncertů a dalších kulturních akcí. V přízemí je několik hotelových apartmánů a výstavní prostory. Na zámku je také restaurace a můžete si posedět i venku na nádvoří. Jen pár set metrů od zámečku leží již zmíněná zajímavá skupina skal, dnes zvaná Zkamenělý zámek.

Hrnčířská sobota a Den muzeí

Veselý Kopec, květen Muzeum v přírodě Vysočina slaví v letošním roce 50 let od svého založení. Pro návštěvníky je připravena bohatá sezona. Na Veselém Kopci je otevřena nová výstava k padesáti letům muzea nazvaná Půlstoletí s vámi a pokračuje i výstava Masopustní obchůzky z Hlinecka. Najdete je ve statku z Mokré Lhoty. V sobotu 14. května na vás čeká ve skanzenu setkání s hrnčíři a keramiky, a to díky programu s názvem Hrnčířská sobota. Ve středu 18. května se slaví Den muzeí a expoziční areál na Veselém Kopci můžete navštívit zdarma (otevřeno od 9 do 17 hodin) .

Přivedli svět domů. Binkovi a Gočár

Pardubice, do 31. srpna Víte, jaká byla první vila slavného architekta Josefa Gočára? Jak ho ovlivnila rodina, pro kterou ji navrhl? To všechno a ještě mnohem víc objeví návštěvníci nové interaktivní výstavy nazvané Přivedli svět domů. Binkovi a Josef Gočár, která je k vidění v nových výstavních sálech Zámku Pardubice. Výstava je pojatá jako návštěva Červené vily v Krucemburku, první z Gočárových samostatných realizací, kterou navrhl pro koželužského továrníka Binka.

Smetanova Litomyšl: A znovu láska

Litomyšl, od 9. června Národní festival Smetanova Litomyšl se v roce 2022 uskuteční během 27 dní od 9. června do 5. července. V duchu poetického motta „A znovu láska“ přinese 43 pořadů hlavního programu, který doplní doprovodný program ve Festivalových zahradách a 18. Smetanova výtvarná Litomyšl.

Po předchozích dvou zkrácených ročnících se Smetanova Litomyšl vrací k plnému rozsahu, a dokonce s rekordním počtem pořadů a účinkujících. Vracejí se též zahraniční umělci, mimo jiné 64. ročník zahájí Slovenská filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem, v galakoncertu vystoupí uruguayský basbarytonista Erwin Schrott, představí se Sacconi Quartet London, po dvou odkladech z předchozích ročníků vystoupí soubor flamenca z andaluské Málagy.

Mincovní poklad z Vysoké

Litomyšl, do 15. května Nová výstava Regionálního muzea v Litomyšli představuje Mincovní poklad z Vysoké. V zajímavé expozici návštěvníci uvidí nedávný unikátní nález mincovního depotu z obce Vysoká u Jevíčka. Náhodně objevený poklad je velmi početný. Tvoří ho přes sedm tisíc stříbrných a menší počet zlatých mincí převážně z 16. až 17. století. Pochází z velkého území, a to od Benátek po Litvu, od Nizozemí po Sedmihradsko. Na středu 11. května v 17 hodin litomyšlští muzejníci plánují přednášku o pokladu.

Polička plná her a Pexeso – český fenomén

Polička, do 31. srpna Městské muzeum a galerie Polička hostí výstavu Polička plná her a Pexeso – český fenomén. PEKelně SE SOustřeď! Paměťová hra spočívající v hledání identických dvojic kartiček se stala českým, respektive československým fenoménem a stále se těší velké oblibě. Od prvního pexesa, kde hráči hledali shodné postavy z oblíbených mayovek, uplynulo už více než 57 let. Od té doby vzniklo pexeso všech možných podob a rozmanitých témat – prohlédněte si ty nejzajímavější z nich v poličském muzeu. Samozřejmě si pexeso také zahrajete – je libo klasické obrázkové nebo třeba sluchové či hmatové? Nechte se strhnout k napínavému hraní her známých i neznámých.

Výjimečné nálezy ze synagog

Chrudim, do 30. června Výstava Tajemství půdy, kterou najdete v Regionálním muzeu v Chrudimi, představuje židovský zvyk odkládání předmětů, které již neplní svou roli v náboženském životě. Tento zvyk se označuje jako geniza a stejné označení se používá pro prostory, kde se vyřazené předměty skladují a samovolně rozpadají. Obvykle šlo o půdu synagogy nebo jiné veřejně nepřístupné místo, kam směřovaly zejména opotřebované svitky tóry a hebrejské bible. Někdy skončily tyto rozpadající se předměty na hřbitově, ale ty, co zůstaly ležet na půdách až do dnešních dnů, nabízejí jedinečný vhled do světa židovské komunity.

Vydejte se po stopách Silver A

Pardubice, do konce května Od tragických událostí roku 1942 uplynulo již 80 let. Významné a převážně smutné momenty spojené s českým protinacistickým odbojem se ve velké míře odehrávaly také na území dnešního Pardubického kraje. Osudy hrdinů nyní připomíná venkovní expozice na pardubické třídě Míru. Výstava se jmenuje Po stopách Silver A, poslední cesta Alfréda Bartoše. K vidění bude do konce května.

TIPY DENÍKU NA WEBU Tipy Deníku patří k nejoblíbenějším rubrikám našich čtenářů. Sledujte také unikátní tipy na výlety a volný čas. P Digitální předplatné Deník.cz můžete pořídit za výhodnou cenu. P Více informací získáte po načtení tohoto QR kódu svým mobilním telefonem.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz