Tipy dramaturga Smetanovy Litomyšle Vojtěcha Stříteského

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 28.02.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES +1 , Strana: 3 , Vytištěno: 133 624 , Prodáno: 108 951 , Rubrika: Příloha – Smetanova Litomyšl , Země: Česko

Obsahové duplicity: 27.02.2020 – Lidové noviny 

Někdo už má po lednovém představení programu Národního festivalu Smetanova Litomyšl jasno, na které pořady by rád zavítal, jiný stále váhá a rada by mu pomohla. Umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský tedy prozrazuje své tipy.

GIACOMO MEYERBEER: ROBERT ĎÁBEL

Dílo Robert ďábel je francouzská grand opera skladatele Giacomo Meyerbeera, jehož obdivoval i Bedřich Smetana. Děj je založen na pověsti o synovi vévodkyně Normandie Robertovi, kterého údajně zplodila s ďáblem. Pekelný otec chce získat nad Robertem naprostou moc, pod jménem Bertram se vetře do jeho přízně a usiluje o zničení jeho lásky k Isabelle, a nejen to. Silou lásky je však nakonec kouzlo zlomeno. S inscenací do Litomyšle přijede Národní divadlo moravskoslezské Ostrava, které v posledních letech sklízí pochvalné ohlasy. „Dlouho jsme na festivalu nezaznamenali takový úspěch, jaký mělo jejich provedení Lady Macbeth Mcenského újezdu v loňském roce. Ostravský Robert ďábel bude výtvarný a výpravný, samozřejmě s krásnou hudbou a velkými hlasy,“ upřesňuje Vojtěch Stříteský. Titulní role se zhostí sympatický maďarský tenorista György Hanczár. Francouzská grand opera je typická historickým námětem, velkým obsazením sboru, významnou baletní složkou, velkým množství sólistů, nákladnou výpravou a také jevištními efekty. Festivaloví diváci se tedy 12. června od 21.00 hodin mají na co těšit.

VEČER NA ZÁMKU V NOVÝCH HRADECH – TŘIKRÁT ARIADNA

Již podeváté se otevře rokokový zámek Nové Hrady a jeho areál hostům Smetanovy Litomyšle. A zažijí něco mimořádného – tři tituly s antickým námětem během jednoho večera. Projektu se režijně ujala Magdalena Švecová, která zámek v Nových Hradech dobře zná, připravovala zde první inscenaci před devíti lety. „Příběh tohoto večera nabídne divákovi pomyslnou Ariadninu nit, díky níž bude moci zažít podle svého uvážení a nálady setkání s antickou mytologií a hledat svou vlastní cestu labyrintem,“ uvádí Švecová. Zazní díla tří odlišných stylových epoch – raného baroka, klasicismu a padesátých let 20. století – Monteverdi, Benda a Martinů. „Představení se budou konat na různých místech zámeckého areálu včetně přírodního divadla a budovy zámecké sýpky. Každou Ariadnu samozřejmě představí jiná interpretka,“ upřesňuje Vojtěch Stříteský. Uslyšíme tak Markétu Böhmovou, herečku Marii Jansovou a Kateřinu Kněžíkovou. V rámci vstupného čeká hosty předprogram, bohaté občerstvení a možnost dopravy z Litomyšle a zpět. V případě nepříznivého počasí se přesunou všechna vystoupení do budovy sýpky. Večery na zámku v Nových Hradech se konají od 17. do 20. června vždy od 20.00 hodin.

GALAKONCERT – NA NÁVŠTĚVĚ V OPEŘE SND BRATISLAVA

Letošní Smetanova Litomyšl je ve znamení velkých návratů, nejen sólistů, ale také souborů. „Vždy jsem měl snahy, aby na festivalu vystupovali slovenští sólisté. Po rozdělení Československa však vznikly určité bariéry,“ vysvětlil Vojtěch Stříteský a dodal: „Nyní se mi podařilo domluvit s ředitelem Opery Slovenského národního divadla (SND) Rastislavem Štúrem spolupráci.“ SND se tedy na Smetanovu Litomyšl vrátí po čtvrt století a hned ve velkém stylu. Přizváni jsou ti nejlepší sólisté – Ľubica Vargicová, Eva Hornyáková, Denisa Hamarová, Tomáš Juhás, Dalibor Jenis a Peter Mikuláš a uslyšíme to nejlepší z oper Verdiho, Donizettiho nebo Pucciniho. V programu bude ale také vazba na společnou minulost Smetanovy Litomyšle a Slovenského národního divadla. Zazní ukázka z opery Eugena Suchoně Svätopluk, se kterým divadlo v Litomyšli poprvé hostovalo v roce 1965. Tehdy se jednalo o 16. ročník festivalu a poprvé bylo uvedeno dílo od jiného skladatele než od Bedřicha Smetany. Zkrátka letošní galakoncert lze bez přehánění přirovnat k operní show, která diváky 20. června nejspíše zvedne ze sedadel.

NOVOSVĚTSKÁ MLADÝCH NADĚJÍ

Smetanova Litomyšl se dlouhodobě snaží dát příležitost malým a mladým divákům, aby se seznámili a zamilovali si klasiku. Na druhé straně ale stojí mladí umělci a i ti jsou na festivalu vítáni, ať už jde o Dětskou operu Praha nebo projekt MenART. Letos je navíc v programu zařazen koncert talentovaných žáků základních uměleckých škol z celé České republiky, kteří se již posedmé zapojili do projektu České filharmonie.

Společně s hudebníky našeho prvního orchestru v průběhu jednoho roku nastudují a následně v pražském Rudolfinu a na Smetanově Litomyšli provedou jedno z nejmilovanějších děl české a světové symfonické literatury – Dvořákovu symfonii Z Nového světa. Koncert Novosvětská mladých nadějí se uskuteční 22. června od 18.00 hodin.

POST BELLUM *75

Program 62. ročníku Smetanovy Litomyšle akcentuje 75. výročí konce 2. světové války. Vznikl tak pořad, který by se dal nazvat ekumenickou hudební slavností. Zazní díla Haydna, Bacha, Šostakoviče a Bodorové. „Chceme se ohlédnout a připomenout všechny oběti bez ohledu na jejich vyznání. Válka si totiž v obětech nevybírá,“ uvedl Vojtěch Stříteský.

ANDANTE AMOROSO

Koncert pro romantické duše, tak by se dal popsat pořad Andante amoroso 28. června od 19.30 hod. Společným jmenovatelem celého večera je totiž láska. Zazní Bach, Pachelbel, Beethoven, Schumann, Rachmaninov, Fišer či Silvestri a vy si budete říkat, vždyť ty melodie znám. Co to je? Bude to zkrátka večer velmi známých melodií.

„Název koncertu jsme zvolili podle skladby Luboše Fišera, který složil dílo Amoroso a věnoval ho své manželce. Skladba bude orchestrální premiérou v úpravě Sylvie Bodorové,“ vysvětluje Vojtěch Stříteský.

Perličkou je ale třeba 2. klavírní koncert Sergeje Rachmaninova, jehož volnou větu si „vypůjčil“ americký skladatel Eric Carmen pro hit „All By Myself“. Jeho coververzi „Kam tenkrát šel můj bratr Jan“ známe v podání Karla Gotta. Uslyšíme také klavírní sólo z filmu Forrest Gump. Andante amoroso bude pohlazením po duši. Společně s PKF – Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského zahrají skvělí Ivo Kahánek (klavír) a Martina Bačová (housle).

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz