Tipy festivalu – Steckel, Baborák, Pijarowski, i balet Valmont

Search
Close this search box.

17.2.2017    Mladá fronta DNES    str. 4   Příloha – Smetanova Litomyšl

Nevíte, co si v programu 59. ročníku Smetanovy Litomyšle vybrat, nebo vás naopak láká tolik pořadů, že se nemůžete rozhodnout? Přijměte tedy následující programové tipy.

V neděli 18. června rozezní zámecké nádvoří skladby Wojciecha Kilara, Henryka M. Góreckiho, Karola Szymanowského a Howarda Shorea v podání Poznaňské filharmonie.

„Letos si připomeneme 80. výročí od úmrtí Karola Szymanovského, a tak Poznaňská filharmonie bude na několika místech v Evropě prezentovat jeho hudbu. Jedním z těchto míst je i Litomyšl,“ řekl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Dirigovat bude Marek Pijarowski.

Mladý německý virtuos Julian Steckel přednese v neděli 25. června jedno z nejmilovanějších děl Antonína Dvořáka, zámecké nádvoří rozezní také tóny velkolepé Berliozovy Fantastické symfonie a Egmont Ludwiga van Beethovena.

„Dvořákův violoncellový koncert je jeden z vrcholů jeho tvorby. Psal ho na rozloučenou s Amerikou a klade obrovské nároky na interpreta i orchestr,“ říká Stříteský. Navíc Julian Steckel hraje Dvořáka přímo bravurně. Zárukou kvality je také Česká Sinfonietta pod vedením Radka Baboráka. Pořad Fantastická Česká Sinfonietta tedy slibuje mimořádný zážitek.

Na motivy románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známosti vytvořil choreograf Libor Vaculík výpravnou, ale v podstatě komorní inscenaci Valmont o cynických milovnících bez lásky a jejich obětech, oscilující na pomezí tanečního divadla a činohry. „Hledali jsme titul, který by se k nám hodil. Zdá se nám, že Valmont je správnou a velmi vhodnou volbou. Jistě si pamatujete na film Nebezpečné známosti nebo Formanův snímek Valmont,“ sdělil Stříteský.

Baletní představení Valmont v kulisách a kostýmech navíc skvěle hraje s prostředím renesančního zámku. V pátek 30. června tedy hosty Smetanovy Litomyšle čekají intriky, vydírání, bolest, ale i láska, to vše ztvárněné pouze výrazovým tancem na reprodukovanou hudbu.

V inscenaci se objeví erotické scény, takže představení není úplně vhodné pro děti. Valmonta se zhostí Soubor Baletu Národního divadla Praha.

Závěrečné Velké finále festivalu bude ve čtvrtek 6. července věnováno výběru nejslavnějších sborových scén a ansámblů z Nabucca, Aidy, Othella, Madam Butterfly a dalších děl.

„Rozhodně to bude mimořádný zážitek, o který se podělíme s širokou veřejností díky videopřenosu do Klášterních zahrad. V tomto krásném prostředí s výhledem na město a v těsném sousedství piaristické koleje a kostela se zároveň uskuteční Odpoledne se Saint-Gobain Adfors,“ uvádí ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna.

Při tomto programu se představí legendy Jiří Pavlica a Hradišťan & Vlasta Redl s kapelou.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz