Tipy k poslechu rádia – Eduard Bass: Cirkus Humberto

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 28.06.2020 , Zdroj: nekultura.cz , Strana: 0 , Autor: Miroslav Ponomarev, Pondělí Června, Vltava Jaroslav Hašek, Dvojka Toulky, Úterý Června, Vltava Zdeněk Matěj Kuděj, Vltava David Greig, Středa Července , Datum importu: 30.06.2020 07:46 , RU / den: 11 235 , RU / měsíc: 149 157 , Celková návštěvnost: 11 235 , Země: Česko

Vynikající stereofonní rozhlasovou dramatizaci Cirkusu Humberto, kteou natočil v roce 1980 režisér Jiří Horčička, začne od neděle 5. července vysílat ČRo Dvojka. Poslouchat ji můžeme po celé prázdniny vždy v čase nedělní pohádky, tedy krátce po 13. hodině.

rozhlas Neděle 5. července je zároveň státní svátek – Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje. Vltava proto nabídne v 10:30 bohoslužbu z Velehradu a v předvečer, tedy v sobotu ve 20 hodin odvysílají stanice ČRo Brno a ČRo Zlín z Velehradu Večer lidí dobré vůle. V DAB+ lze obě stanice poslouchat na velké části Moravy, po internetu pak po celém světě. V sobotu v 15 hodin má Vltava na programu Čapkovo drama R. U. R. a v neděli 5. července v 15 hodin odvysílá stejná stanice v rámci Hry pro pamětníky satirickou hru Jiřího Haussmanna o sociálním inženýrství Velkovýroba ctnosti. Pondělí 6. července je také státní svátek, a to Den upálení mistra Jana Husa. Kromě tradiční bohoslužby z Betlémské kaple v 15 hodin nabídne Vltava hned v 8 hodin ráno výňatky ze studie Zdeňka Kalisty Mistr Jan Hus a hned poté v 8:37 apokryfní příběh Milana Uhdeho o odsouzení Mistra Jana Husa kostnickým koncilem Traktát bez počátku a konce. V 9:15 následuje na Vltavě první část eseje polského historika Pawla Krase Český kacíř – husita. Další části následují v úterý a ve středu v 9:02. ČRo Dvojka zařadil krátce po 13. hodině tentýž den hru bratří Čapků Lásky hra osudná. Vltava odvysílá v pondělí 6. července v 17:30 také přímý přenos ze Smetanovy Litomyšle. V pátek v 18:30 začne vysílat Vltava reprízu četby na pokračování z vědecko-fantastického románu Johna Wyndhama Den trifidů. K poslechu bude vždy v 18:30, jen v pondělí 6. července už v 17 hodin. Také ČRo Dvojka nabídne četbu na pokračování, a to od soboty. Vždy ve 22 hodin bude po sedm večerů vysílat slavné humoristické dílo Jerome Klapky Jerome Tři muži ve člunu (o psu nemluvě). A ještě jedna kuriozita: Rádio Junior nabídne v sobotu a také v neděli 5. července vždy v 10 a ve 14 hodin dvoudílnou dramatizaci Dickensových Nadějných vyhlídek. Ti, kteří poslouchali právě končící seriál na Vltavě, který v roce 1971 natočil Josef Henke mohou porovnat verzi pro děti režiséra Jiřího Horčičky z roku 1989.

PONDĚLÍ 29. ČERVNA

9:02 ČRo Vltava – Antoine de Saint-Exupéry: O solidaritě, odpovědnosti a odvaze

Z překladu Věry Smetanové připravil Václav Cibula Účinkuje František Derfler. Režie Jan Tůma

13:30 a 23:00 ČRo Vltava – Jaroslav Hašek: Povídka o černém býkovci

Povídka spisovatele, novináře, humoristy a mystifikátora. Připravil Jiří Vondráček. Účinkuje Otakar Brousek ml.. Režie Markéta Jahodová

20:00 ČRo Dvojka – Toulky českou minulostí

Turistický průvodce Prahou rudolfinskou. 356. schůzku nad knihou Petra Hory – Hořejše připravil Josef Veselý. Repríza. (ČRo Brno)

Vysílá se vždy od pondělí do pátku ve stejném čase.

20:00 ČRo Vltava – Koncert SOČR

Hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Vítězslav Novák: Serenáda pro malý orchestr D dur op. 36 (21 min). Řídí Stanislav Bogunia. – Josef Suk: Symfonie č. 1 E dur op. 14 (43 min). Řídí Ondrej Lenárd. – Vítězslav Novák: Pan op. 43. Báseň v tónech(49 min). Řídí Ondřej Kukal. – Antonín Dvořák: Cigánské melodie op. 55. Cyklus písní (úprava) Když mne stará matka, č. 4 (3 min). Zpívají Boni pueri, sbormistr Pavel Horák. Řídí Vladimír Válek.

22:00 ČRo Vltava – Faustina

Literárně-hudební pásmo z veršů českého básníka a překladatele Ladislava Fikara připravila Karolína Jirkalová. Účinkují Otakar Brousek ml., Eva Horká a Viola Zinková. Hudbu Petra Ebena, Edgara Varese a Paula Hindemitha vybral a režii má Petr Adler

ÚTERÝ 30. ČERVNA

9:02 ČRo Vltava – Antoine de Saint-Exupéry: Láska a dar

Několik fragmentů z knihy Citadela. Z překladu Věry Dvořákové připravil Rudolf Matys. Účinkují Petr Kostka a Dagmar Oravová. Režie Josef Melč

13:30 a 23:00 ČRo Vltava – Zdeněk Matěj Kuděj: Návrat skláře Habáska

Povídkový fragment z nedokončeného románu Mariánská huť spisovatele, překladatele, dobrodruha a Haškova bohémského druha. Připravil Miloš Doležal. Účinkuje Hynek Čermák. V roce 2012 natočila režisérka Natália Deáková

20:00 ČRo Vltava – David Greig: Labutí píseň

Rozhlasová hra současného skotského dramatika. Překlad a dramaturgie Marek Horoščák. Hudba David Smečka. Režie Hana Mikolášková. Účinkují Iva Pazderková, Zdeněk Maryška, Petr Panzenberger a Martin Siničák. Nastudovalo Brno v roce 2008.

STŘEDA 1. ČERVENCE

9:02 ČRo Vltava – Milan Augustin: Má cesta k našim Němcům

Esej karlovarského historika a archiváře. Účinkuje Jan Vlasák. Režie Vlado Rusko

11:58 ČRo Vltava – Hudba k siréně

Petr Wajsar: Develooper. V pořadí již 15. premiéra skladby projektu Hudba k siréně v autorském podání skladatele a performera Petra Wajsara, živě z areálu přírodního koupaliště Lhotka nedaleko sídliště Novodvorská v Praze.

13:30 a 23:00 ČRo Vltava – Gustav Roger Opočenský: Komtesa Talmi

Humoreska prozaika a básníka, jednoho z bohémských účastníků mystifikací a kabaretů okruhu kolem Jaroslava Haška. Připravil Jiří Vondráček. Účinkuje Miroslav Táborský. Režie Vlado Rusko

20:00 ČRo Vltava – Pokračování za pět minut

Howard Phillips Lovecraft: Barva z vesmíru. Povídka amerického spisovatele. Z překladu Jana Balabána připravil a hudbu vybral Petr Turek. Účinkuje Lukáš Hlavica. Režie Vlado Rusko

22:00 ČRo Vltava – Radioateliér

Palma Ars Acustica 2020 #1. Současná evropská scéna rozhlasových umění v ukázkách vybraných radiofonických kompozic z mezinárodní přehlídky Palma Ars Acustica 2020, včetně vítězných snímků. Připravil a uvádí Ladislav Železný.

ČTVRTEK 2. ČERVENCE

9:02 ČRo Vltava – Ota Pavel: Kapři pro Wehrmacht

Povídka. Účinkuje Miloš Hlavica. V roce 1983 natočil režisér Karel Tomek

13:30 a 23:00 ČRo Vltava – Louis Křikava: Loupeživý rytíř Florian

Povídka jednoho z kumpánů Jaroslava Haška, který si ale liboval v bizarních tématech a pochmurné dekadentní atmosféře. Připravil Dominik Mačas. Účinkuje Tomáš Šolc, režie Miroslav Buriánek.

20:00 ČRo Vltava – Bronislava Janečková, Vladimír Príkazský: Malíř zmizelého času

Portrét malíře Maxe Švabinského vytvořený na základě archivních rozhlasových záznamů a zdramatizovaných písemných pramenů.

PÁTEK 3. ČERVENCE

9:02 ČRo Vltava – Ota Pavel: Kopnutí za tři tisíce

Sportovní povídka. Účinkuje Jaromír Spal. Režie Olga Valentová

13:30 a 23:00 ČRo Vltava – Louis Křikava: Malá Lucy

Povídka z knihy Loupeživý rytíř Florian z roku 1921. Účinkuje Bronislav Kotiš. Pro rozhlas připravil Dominik Mačas. Režie Miroslav Buriánek.

18:30 ČRo Vltava – John Wyndham: Den trifidů (1/15)

Den poté. Četba na pokračování. Z překladu Jaroslava Kořána připravila Eva Lenartová. Hudba Nikos Engonidis. Účinkuje Norbert Lichý. Režie Tomáš Soldán. (Ostrava)

Vysílá se každý den ve stejném čase, jen v pondělí 6. července už v 17 hodin.

20:00 ČRo Vltava – Koncert klasika

Záznam koncertu Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro 2020. Hrají Milan Paľa (housle) a Brno Contemporary Orchestra, řídí Pavel Šnajdr. Záznam z Foyer Janáčkova divadla v Brně dne 20. května 2020. Olga Neuwirth: Un posto nel´´acqua (17 min). – Pascal Dusapin: Quad (in memoriam Gilles Deleuze)(21 min). – Erkki-Sven Tüür: Oxymoron (21 min). – Jan Ryant Dřízal: Zběsilost v srdci (16 min). Připravil Jan Hlaváč. (Brno)

22:00 ČRo Vltava – Rádio Dada s Vladivojnou La Chia.

SOBOTA 4. ČERVENCE

10:00 ČRo Rádio Junior – Nadějné vyhlídky (1/2)

Dobrodružný život jedenáctiletého Pipa, který jednoho dne přišel k velikému množství peněz na motivy stejnojmenného románu Charlese Dickense pro rozhlas napsal Radoslav Lošťák. V režii Jiřího Horčičky účinkují Martin Velda, Petr Svoboda, Svatopluk Beneš, Vladimír Pospíšil, Tomáš Longa a další.

Druhá část se vysílá tentýž den ve 14 hodin. Oba díly se pak reprízují v neděli ve stejných časech.

13:05 ČRo Dvojka – Karel Poláček: U Zlatého havrana

Satirické příběhy s atmosférou typicky českého hospodského pábení. Dramatizace Jiří Hubička. Hudební improvizace Vladimír Truc. Dramaturgie Jana Weberová. Režie Ivan Chrz. Účinkují: Jan Hartl, Stanislav Fišer, Jan Kraus, Jiří Ornest, Václav Knop, Jan Skopeček, Petr Nárožný, Milan Stehlík, Miroslav Donutil, Daniela Sochorová, Petr Mandel, Petr Šplíchal, Vladislav Knapp a Milan Křivohlavý. Natočeno v roce 1999.

15:00 ČRo Vltava – Karel Čapek: R.U.R

Hra o střetu člověka se světem robotů. Utopistické drama pro rozhlas upravil a dramaturgii má Dalibor Chalupa. Hudbu složil Zdeněk Šikola, režie František Štěpánek. Osoby a obsazení: Harry Domin (Otakar Brousek), ing. Fabry (Vladimír Brabec), dr. Gall (Jaromír Spal), dr. Hallemeier (Josef Patočka), konsul Busman (Vladimír Krška), stavitel Alquist (Vladimír Hlavatý), Helena Gloryová (Jaroslava Adamová), Nána, její chůva (Marie Vášová), Marius, robot (Bořivoj Navrátil), Sulla, robotka (Marta Kučírková), Radius (Svatopluk Skládal), Damon (Karel Houska), Robot Primus (Jaromír Hanzlík), Robotka Helena (Růžena Merunková), robot (Vlastimil Bičík), robot (Vladimír Čech) a robot (Karel Fořt). Natočeno v roce 1968

19:00 ČRo Vltava – G. F. Händel: Mesiáš

Záznam koncertu z mezinárodního festivalu Dny barokní hudby z 10. 6. 2019 z opatského chrámu v Melku (Rakousko). Zpívají Giulia Semenzato (soprán), Terry Wey (alt), Michael Schade (tenor), Christopher Maltman (bas) a sbor Wiener Singakademie. Hraje Concentus Musicus Wien, řídí Daniel Harding. Připravila Alena Maršíková Michálková.

20:00 ČRo Brno a ČRo Zlín – Večer lidí dobré vůle – Velehrad 2020

Přímý přenos 21. ročníku tradičního benefičního koncertu. Na prostranství před Velehradskou bazilikou vystoupí Miroslav Žbirka a Martha, Jiří Pavlica s Hradišťanem a Pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad.

22:00 ČRo Dvojka – Jerome Klapka Jerome: Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) (1/7)

Vybrané epizody ze slavného díla anglického humoristy. Z překladu J. Z. Nováka připravila Jiřina Tejkalová. Účinkuje Otakar Brousek ml. Režie Markéta Jahodová.

Vysílá se každý den ve stejném čase.

NEDĚLE 5. ČERVENCE – DEN SLOVANSKÝCH VĚROZVĚSTŮ CYRILA A METODĚJE

8:00 ČRo Vltava – Duchovní Evropa

S Martinem C. Putnou procházíme spletitými duchovními dějinami Evropy napříč národy i náboženskými konfesemi. Židovství misijní a Chazaři.

8:30 ČRo Vltava – Ke kořenům

S Petrem Vaďurou a jeho hosty hledáme v Bibli a křesťanské tradici odpovědi na smysl našeho jednání v soukromém i veřejném životě. Konspirační teorie.

9:00 ČRo Vltava – Duchovní hudba

Cyrilometodějská úcta v pravoslavné liturgické tradici. V pořadu zazní pravoslavné zpěvy z liturgie o svatých. Pořad připravila a hovoří Markéta Kozinová.

10:00 ČRo Vltava – Vladislav Vančura: Zbraslavská povídka o opatu Martinovi

Účinkuje Radovan Lukavský. Režie Markéta Jahodová

10:30 ČRo Vltava – Bohoslužba

Přímý přenos slavnostní bohoslužby z Národní pouti na Velehradě. Celebruje Mons. Jan Graubner, arcibiskup olomoucký, metropolita moravský. Káže Mons. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský.

12:05 ČRo Vltava – Miloš Doležal: Podivice

Verše z prvotiny mladého básníka. Připravil Rudolf Matys. Účinkují Jiří Schwarz, Ivan Trojan a Martin Kupka. Režie Jan Tůma

13:05 ČRo Dvojka – Eduard Bass: Cirkus Humberto (1/10)

Dramatizace, stereofonní úprava a režie Jiří Horčička. Hudbu složil a řídí Alois Palouček. Účinkují: Petr Kostka, Milan Mach, Ladislav Mrkvička, Miroslav Moravec, Jiří Sovák, Eduard Cupák, Petr Štěpánek, Jana Preissová a Růžena Merunková. Natočeno v roce 1980.

13:30 a 23:00 ČRo Vltava – František Langer: Harapanda

Čte Karel Hlušička. Režie Hana Kofránková

15:00 ČRo Vltava – Jiří Haussmann: Velkovýroba ctnosti

Satirická hra o sociálním inženýrství. Dramatizace Jaroslav Pour. Dramaturgie Jaroslava Strejčková. Režie Jiří Horčička. Osoby a obsazení: Vysvětlivka (Jaroslava Adamová), Profesor Fabricius (František Smolík), Matador Chrysopras (Jiří Dohnal), Vampyr Argyropras (Jaroslav Marvan), Ministerský předseda (Valtr Taub) a Policejní úředník (Karel Máj). Natočeno v roce 1964

19:00 ČRo Vltava – Sedmé nebe s Vladimírem Franzem. Bohuslav Martinů: Symfonie č. 4 a 6.

20:00 ČRo Vltava – Koncert bez hranic

Nadějné objevy z festivalu Eurosonic Noordeslag. Mira Lu Kovacs a Kimberose. Připravil a uvádí Zdeněk Přidal. Pořad vysíláme v rámci Mezinárodní rozhlasové výměny.

20:00 ČRo Dvojka – Leo Rosten: Pan Kaplan má stále třídu rád (3/10)

Desetidílný seriál, který vznikl podle oblíbené knihy amerického spisovatele o půvabně humorných jazykových i jiných potížích žáků Večerní přípravné školy pro dospělé v New Yorku. Překlad, dramatizace a režie Antonín Přidal. Dramaturg Pavel Minks. Účinkují: Miroslav Donutil, Jaroslav Dufek, Jiří Dušek, Arnošt Goldflam, Jana Hlaváčková, Drahomíra Hofmanová, Jana Janěková, Jaroslav Kuneš, Ladislav Lakomý, Jiří Tomek Ivana Valešová a Jitka Škápíková. Natočeno v roce 1996.

20:23 ČRo Dvojka – Leo Rosten: Pan Kaplan má stále třídu rád (4/10)

Desetidílný seriál, který vznikl podle oblíbené knihy amerického spisovatele o půvabně humorných jazykových i jiných potížích žáků Večerní přípravné školy pro dospělé v New Yorku. Překlad, dramatizace a režie Antonín Přidal. Dramaturg Pavel Minks. Účinkují: Miroslav Donutil, Drahomíra Hofmanová, Eva Hradilová, Gabriela Ježková, Zdeněk Junák, Jaroslav Kuneš, Ladislav Lakomý, Jiří Tomek a Ivana Valešová. Natočeno v roce 1996.

22:00 ČRo Vltava – Futurissimo

Martin Grubinger: perkusionista s duší dítěte Ukázka z alba Drum ‚n‘chants (4 min). – Rolf Wallin: Das War Schön! (24 min). – Peter Eötvös: Speaking Drums (22 min). Připravil a uvádí Jiří Slabihoudek.

PONDĚLÍ 6. ČERVENCE – DEN UPÁLENÍ MISTRA JANA HUSA

6:00 ČRo Vltava – Partitury

Za lidovou hudbou do jižních Čech. Sváteční vydání Partitur s autentickými i studiovými nahrávkami jihočeských lidových písní a tradiční hudby – včetně jejich stylizací – připravil a komentuje etnomuzikolog Zdeněk Vejvoda. (Plzeň)

8:00 ČRo Vltava – Zdeněk Kalista: Mistr Jan Hus

Výňatky ze studie českého historika uveřejněné ve sborníku Hrdinové a věštci českého národa. Připravil Jiří Vondráček. Účinkuje Petr Pelzer. Režie Petr Mančal

8:37 ČRo Vltava – Milan Uhde: Traktát bez počátku a konce

Apokryfní příběh o odsouzení Mistra Jana Husa kostnickým koncilem ze sbírky Záhadná věž v B. Účinkují Rudolf Pellar a Hana Kofránková, která má také režii

9:15 ČRo Vltava – Pawel Kras: Český kacíř – husita (1/3)

Esej polského historika. Z překladu Martina Nodla připravil Tomáš Pešek. Hereze. Účinkuje Martin Finger. Režie Petr Gojda

Druhá a třetí část se vysílají v úterý a ve středu v 9:02.

13:05 ČRo Dvojka – Karel a Josef Čapkové: Lásky hra osudná

Rozhlasová úprava a režie Hana Kofránková. Hudba Petr Mandel. Dramaturg Martin Velíšek. Kofránková. Účinkují: Viktor Preiss, David Novotný, Jaroslav Plesl, Michal Pavlata, Dalimil Klapka, Aleš Procházka, Klára Sedláčková-Oltová a Růžena Merunková. Natočeno v roce 2008.

13:30 a 23:00 ČRo Vltava – T. W. Higginson: Vládce snů

Fantastická povídka z roku l887. Z překladu Evy Klimentové připravila Helena Berková. V režii Tomáše Jirmana účinkuje Jan Fišar.

15:00 ČRo Vltava – Bohoslužba

Přímý přenos sváteční bohoslužby Církve československé husitské z Betlémské kaple v Praze. Liturgii k uctění památky Mistra Jana Husa vede patriarcha Tomáš Butta spolu s biskupem Pavlem Pechancem a farářkou Evou Mikuleckou. Káže Tomáš Chytil, biskup olomoucký.

16:05 ČRo Dvojka – Hudba, kterou mám rád

Sváteční zastavení nad oblíbenými nahrávkami Davida Marečka, generálního ředitele České filharmonie. Autorka Jitka Novotná.

17:05 ČRo Dvojka – Poklona, pane Werichu!

Střihový pořad k letošnímu výročí výrazné osobnosti kulturního života. Moderuje Aleš Háma.

17:30 ČRo Vltava – Smetanova Litomyšl

Přímý přenos z Piaristického chrámu Nalezení sv. Kříže v Litomyšli. A. Caldara: Kyrie a 2 cori (novodobá premiéra), Crucifixus á 16. – J. D. Zelenka: Credo d moll ZWV 31 (novodobá premiéra). – B. Galuppi: Dixit Dominus g moll. Hraje Collegium 1704 a Collegium Vocale 1704, řídí Václav Luks. Uvádí Lucie Hradilová.

19:00 ČRo Vltava – Mistr Jan Hus, muž slova a činu

S historikem Janem Blahoslavem Láškem, děkanem Husitské bohoslovecké fakulty UK v Praze o kořenech i plodech učení mistra Jana. Připravila Eva Ocisková. Účinkuje Lukáš Hlavica. Režie Markéta Jahodová

20:00 ČRo Vltava – Koncert SOČR

Hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Antonín Dvořák: Husitská op. 67. Dramatická předehra pro orchestr B 132 (14 min). Řídí Tomáš Brauner. – Jan Klusák: Zemský ráj to na pohled. Symfonická báseň (12 min). Řídí Vladimír Válek. – Gustav Mahler: Symfonie č. 3 pro alt, ženský a dětský sbor a orchestr d moll (91 min). Zpívají Annamaria Popescu, Kühnův dětský sbor a Český filharmonický sbor Brno, sbormistři Jiří Chvála a Petr Fiala. Řídí Ondrej Lenárd.

20:30 ČRo Dvojka – Zdeněk Jirotka: Pravidla se změnila

Povídku českého humoristy a rozhlasového redaktora připravila Eva Willigová. Účinkují Arnošt Goldflam a Pavel Soukup. Režie Ivan Chrz.

22:00 ČRo Vltava – Zaškrábnutí

Hörspiel s poezií Jaromíra Typlta a ve zvukové kompozici Michala Rataje, vycházející ze stejnojmenného alba autorské dvojice. Účinkují Jaromír Typlt, Michal Rataj, Ivan Boreš, Tomáš Liška a Marek Kimei Matvija. Připravil Petr Gojda.

ÚTERÝ 7. ČERVENCE

13:30 a 23:00 ČRo Vltava – Herbert George Wells: Podivuhodný případ Davidsonových očí

Popis jednoho laboratorního úkazu od klasika britské sci-fi literatury. Z překladu Vladimíra Svobody připravila Jiřina Tejkalová. Účinkuje Hanuš Bor. Režie Markéta Jahodová

20:00 ČRo Vltava – Josef Nesvadba: Smrt robota

Příběh zneužití vědy. Dramatizace Šárka Kosková. Hudba Petr Mandel. Dramaturgie Jana Paterová. Režie Ivan Chrz. Osoby a obsazení: Rozum (Miroslav Donutil), Helena (Daniela Kolářová), Presl (Miroslav Táborský), Jana (Veronika Gajerová), Karel (Petr Pelzer), 1. policista (Petr Křiváček), 2. policista (Stanislav Lehký), 1. muž (Vladimír Javorský), 2. muž (Jiří Hromada), sestra (Magdalena Reifová) a další. Natočeno v roce 2001

21:15 ČRo Vltava – Akademie

3 x Čtyři kroky do nového světa (2/12). Čajkovského Patetickou symfonii v projektu České filharmonie pro studentské publikum komentují a rozebírají Marko Ivanović a Petr Kadlec. Hraje Česká studentská filharmonie.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz