Tipy k poslechu rádia – Jak se máte, Vondrovi?

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 15.11.2020 , Zdroj: nekultura.cz , Strana: 0 , Autor: Miroslav Ponomarev , Datum importu: 15.11.2020 11:28 , RU / den: 11 235 , RU / měsíc: 149 157 , Celková návštěvnost: 11 235 , Země: Česko , GRP: 0,12

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch

rozhlas Do rozhlasové normalizace se vrátí uvedením dvou dílů z rádoby nekonečného seriálu Jak se máte, Vondrovi v neděli 22. listopadu v 15 hodin Vltava.

Už v úterý si ale připomeneme konec normalizace, tedy 31. výročí sametové revoluce. Vltava nabídne hned dvě rozhlasové hry. V 15 hodin Hromobití Ivana Klímy a ve 20 hodin Marast Pavla Kohouta. V druhém případě jde o jednu z „vaňkovek“, které různí autoři napsali inspirováni postavou Ferdinanda Vaňka z her Václava Havla. Už ve 13 hodin odvysílá ČRo Dvojka hru Pavla Landovského Objížďka. V sobotu v 15 hodin má Vltava na programu rozhlasovou dramatizaci románu Lva Nikolajeviče Tolstoje Anna Kareninová. A tentýž den večer ve 20 hodin se bude na Vltavě vysílat opera Leoše Janáčka Výlety pana Broučka. Už v pondělí v 18:30 začne Vltava reprízovat četbu z románu písničkáře Vlasty Třešňáka Melouch. V sobotu si připomeneme 150. výročí úmrtí Karla Jaromíra Erbena. Vltava mu věnuje tři literární čtvrthodinky ve čtvrtek a v pátek v 9:02 a v sobotu v 8:05. ČRo Dvojka pak v neděli 22. listopadu odvysílá pohádku Tři zlaté vlasy děda Vševěda, kterou na motivy Erbenova díla napsal František Pavlíček a režíroval Karel Weinlich.

PONDĚLÍ 16. LISTOPADU

9:02 ČRo Vltava – Ladislav Radimský: Exil jako zjev obecný

Úvaha českého spisovatele a diplomata, který některé práce publikoval pod pseudonymem Petr Den, z knihy Skloňuj své jméno, exulante! Účinkuje Petr Pelzer. Režie Markéta Jahodová

12:05 ČRo Vltava – Polední koncert

Křížem krážem za hudbou. Koncert z klášterního kostela sv. Vojtěcha v Broumově 29. srpna 2020. Dětský sbor Jitro, sbormistr Jiří Skopal. Na programu jsou skladby Jacoba Galluse, Johannesa Brahmse, Jana Jiráska, Petra Řezníčka, Petra Ebena, Otmara Máchy, Petra Ebena, Antonína Dvořáka ad. Na klavír hraje Michal Chrobák. Uvádí Lukáš Hurník.

13:30 ČRo Vltava – Petr Šabach: Život za persiko

Pro rozhlas vybral Marek Horoščák. V režii Petra Dufka účinkuje Zdeněk Junák. (Brno)

18:30 ČRo Vltava – Vlastimil Třešňák: Melouch (1/12)

Četbu na pokračování z románu spisovatele, písničkáře a výtvarníka připravil Jiří Červenka. Účinkuje Ivan Řezáč. Režie Aleš Vrzák

Vysílá se každý den ve stejném čase.

Po odvysílání je každý díl po určitou dobu k poslechu na https://vltava.rozhlas.cz/…vani-5057553

20:00 ČRo Vltava – Toulky českou minulostí

Každý krok na dobré cestě… 456. schůzku nad knihou Petra Hory – Hořejše připravil Josef Veselý. Repríza. (ČRo Brno)

Vysílá se od pondělí do pátku ve stejném čase. Velká část cyklu je k poslechu na https://hledani.rozhlas.cz/iradio/?…

20:00 ČRo Vltava – Koncert SOČR

Hraje Symfonický orchestr Českého rozhlasu. Bohuslav Martinů: Symfonické fantazie (29 min). Řídí Vladimír Válek. – Ludwig van Beethoven: Koncert pro klavír a orchestr č. 3 c moll op. 37 (35 min). Sólista Ivan Moravec. Řídí Vladimír Válek. – Hector Berlioz: Fantastická symfonie op. 14. Epizoda ze života umělcova (51 min). Řídí Ondrej Lenárd.

21:05 ČRo Plus – Dokument

Už déle než sedmdesát let existuje Severoatlantická aliance a více než dvacet let je jejím členem Česká republika. Jaké bylo a jaké bude toto demokratické obranné společenství? Nad tím v dokumentárním pásmu uvažuje publicista Jiří Fiedor.

22:00 ČRo Vltava – Sergej Jesenin: Pročpak svítí luna

Literárně-hudební pásmo z milostných veršů ruského básníka. Z překladů Jana Zábrany a Václava Daňka připravil Miroslav Staněk. Účinkují Petr Gojda a Petr Lněnička. Hraje Motion trio, skladby na texty Sergeje Jesenina složil a interpretuje Alexandr Novikov. Režie Markéta Jahodová

ÚTERÝ 17. LISTOPADU – DEN BOJE ZA SVOBODU A DEMOKRACII

6:00 ČRo Vltava – Partitury

„Gaudeamus igitur!“ Od vagantských písní po studentské aktivity v českém folklorním hnutí. Sváteční vydání Partitur k Mezinárodnímu dni studentstva 17. listopadu. Připravila Michaela Vondráčková. (Plzeň)

7:05 ČRo Plus – Dokument

Jak prožíval události listopadu roku 1989 herec Národního divadla Boris Rösner? Odpověď najdete v dokumentárním pásmu, které připravil Jaromír Ostrý.

8:00 ČRo Vltava – Listopadové události 89 v českých divadlech

Po 17. listopadu 1989 se česká divadla přes noc proměnila v informační síť lidí, pracujících na změně politického režimu. Z divadelníků a studentů se takřka přes noc stali „manažéři“ revolučního převratu. Na dobu, kdy česká divadla dobrovolně přestala hrát divadlo a otevřela se občanům jako místa, kde se mohou svobodně vyslovit k politice a společenskému uspořádání, vzpomínají účastníci pohnutých dní Oldřich Kužílek, Vlasta Gallerová, Petr Oslzlý, Martin Mejstřík, Apolena Veldová, Josef Kovalčuk a další. Pořad připravila Renata Venclová.

9:05 ČRo Plus – Portréty

Málo známým pramenem k poznání zákulisí událostí listopadu 1989 jsou dosud nevydané deníkové záznamy tehdejšího šéfredaktora Rudého práva Zdeňka Hořeního. Souhlas s ocitováním některých pasáží získal exkluzivně pro Český rozhlas Plus historik Michal Macháček a v pořadu Portréty k nim připojí komentář. Připravil a moderuje David Hertl.

9:15 ČRo Vltava – Milan Šimečka: O velkých a malých dějinách

Kapitola z knihy Kruhová obrana. Účinkuje Radovan Lukavský. Režie Dimitrij Dudík

11:05 ČRo Plus – Archiv Plus

Sedmnáctý listopad 1989 ve vysílání Radia Svobodná Evropa – takový je dnešní Archiv Plus. Bouřlivé dny konce roku 89 sice otevřely cestu ke svobodě a demokracii, ale také přinesl obavy, nejistotu a otázky, co bude dál. S pomocí rozhlasového archivu tehdejší události připomene Lukáš Peška.

12:33 a 22:33 ČRo Plus – Jak to bylo doopravdy – 17. listopad 1989

Jak to bylo doopravdy 17. listopadu 1989? To je otázka, kterou si už si osmadvacet let kladou historici i pamětníci tehdejších událostí. Spekuluje se o tom, proč původně poklidná demonstrace skončila tvrdým zásahem mocenských složek komunistické moci, který vyústil v rozsáhlé společenské změny. Pravdu se pokusila v archivech zjistit Ivana Denčevová.

13:05 ČRo Dvojka – Pavel Landovský: Objížďka

Dramaturgie Hynek Pekárek. Hudba Ivo Moravus. Režie Ivan Chrz. Účinkují: Ladislav Mrkvička, Jiří Koutný, Bronislav Poloczek, Ivan Řezáč, Jiří Prager, Otakar Brousek ml., Miroslav Táborský, Vlastimil Zavřel, Milan Stehlík, Naďa Konvalinková, Ljuba Krbová a další. Natočeno v roce 1994

Po odvysílání je hra po určitou dobu k poslechu na https://hledani.rozhlas.cz/iRadio/?…

13:30 ČRo Vltava – Ivan Klíma: Beethovenova busta

Připravil Lubomír Koníř. Účinkuje Taťána Kupcová. Režie Lubomír Koníř. Technická spolupráce Michal Kolář (České Budějovice)

15:00 ČRo Vltava – Ivan Klíma: Hromobití

Dramaturg Dušan Všelicha. Režie Jana Klimentová. Osoby a obsazení: Landa (Pavel Soukup), Puzrle (Michal Pavlata), Hemele (Soběslav Sejk), Brett (Vlastimil Brodský), Brettová (Jana Synková), Mikuláš (Martin Velda), Simonová (Soňa Dvořáková), Slávek (Milan Neděla), Vedoucí (Tomáš Töpfer) a Hlasatel (Radovan Lukavský). Natočeno v roce 1990

16:05 ČRo Dvojka – Hudba, kterou mám rád

Host: Jitka Smutná. Pořad připravila Jitka Novotná.

17:00 ČRo Vltava – Ryby to za nás neřeknou

Jak rostla svoboda slova a opadala vůle k dohledu, jak se rozkládal ideologický jazyk a kolik odvahy bylo třeba k umělecké tvorbě a k jejímu kritickému hodnocení před a po listopadu 1989. O tom Milena M. Marešová hovořila s literárním historiky Jiřím Brabcem a Vladimírem Karfíkem, s redaktorem Revolver Revue Markem Vajchrem, publicistou a spisovatelem Jánem Štrasserem, publicistou Karlem Hvížďalou a s historikem Michalem Pullmannem.

17:05 ČRo Dvojka – Poklona, pane Hrušínský!

Komu moderátor Aleš Háma vysekne svou Poklonu tentokrát? Nikomu menšímu než Rudolfu Hrušínskému, herci toho jména staršímu. Zajímá vás, co předurčilo jeho divadelní dráhu, jak k tomu došlo, že byl zprvu obsazován do dívčích rolí či jak doháněl vzdělání? Zaposlouchejte se do hercova sugestivního vyprávění, jež autor pořadu Jiří Hubička prokládá poutavými ukázkami dokladujícími rozmanitost Hrušínského herectví. Zejména toho rozhlasového, kde najdeme samé skvosty: třeba Čapkovu legendární Válku s mloky či Bílou nemoc, cenou Prix Italia oceněné Aškenazyho drama Bylo to na váš účet ze šedesátých let, ale také pohádku, humoresku a samozřejmě nemůže chybět ani Jacques Prévert v nezapomenutelné Hrušínského interpretaci.

20:00 ČRo Vltava – Pavel Kohout: Marast

Jak zvládnout přezkoušení kvůli řidičáku, když vám místo pozvání vyrazí dveře, když zlý policajt hraje hodného a když vám udělají nabídku? Ferdinand Vaněk tentokrát zapadne do výslechového soukolí. Aktovku pro rozhlas upravil autor s Jelenou Mašínovou. Hudba Petr Mandel. Dramaturg Hynek Pekárek. Režie Vlado Rusko. Osoby a obsazení: Ferdinand Vaněk (Ivan Řezáč), první vyšetřovatel (Miroslav Táborský), druhý vyšetřovatel (Jan Vlasák), třetí vyšetřovatel (Antonín Molčík), čtvrtý vyšetřovatel (Jaroslav Vlach), Frantík (Ladislav Hampl), Maruš (Klára Sedláčková-Oltová) a dozorce (Tomáš Pergl). Natočeno v roce 2008

STŘEDA 18. LISTOPADU

9:02 ČRo Vltava – Jan Zábrana: Vzpomínka

Příběh z povídkového souboru básníka, prozaika a překladatele. Připravil Jiří Vondráček. Účinkuje Kamil Halbich. Režie Dimitrij Dudík

13:30 ČRo Vltava – Ivan Binar: Příběh z elektrárny

Připravil Lubomír Koníř. Účinkuje Martin Hruška. Režie Lubomír Koníř. Technická spolupráce Tomáš Pánek (České Budějovice)

20:00 ČRo Vltava – Večer na téma

Elektronická žena. Překvapivé, po léta přehlížené příběhy žen, které ve 20. století formovaly elektronickou hudbu, uvádějí Pavel Klusák a BioMasha. Hudba: Pauline Oliveros, Delia Derbyshire, Beatriz Ferreyra, Annette Peacock, Laurie Spiegel, Eliane Radigue, Suzanne Ciani, Catherine Christer Hennix, Ellen Fullman a dalších.

22:00 ČRo Vltava – Velký pardubický frisk

Procházka na pomezí třeskutě průzračné volné improvizace a experimentálně laděných technik hry tria FRISK a jejich nově vznikající hudební počin.

ČTVRTEK 19. LISTOPADU

9:02 ČRo Vltava – Čím je pro vás Erbenova Kytice?

Anketní odpovědi šesti českých básníků a literátů. Připravil a úvodem hovoří Miloš Doležal. Účinkují Otakar Brousek a Rudolf Kvíz. Režie Jaroslav Kodeš

13:30 ČRo Vltava – Daniela Fischerová: Saturn na Slunci

Připravil Lubomír Koníř. Účinkuje Daniela Bambasová. Režie Lubomír Koníř. Technická spolupráce Pavel Schober (České Budějovice)

19:00 ČRo Vltava – Sedmé nebe s Pavlem Klusákem.

20:00 ČRo Vltava – FAMU uvádí: Radiominiatury aneb Film není rádio

Výběr z radiodokumentární tvorby studentů FAMU prezentuje prvotní snahy filmařů vyprávět příběh zvukem, bez obrazu.

PÁTEK 20. LISTOPADU

9:02 ČRo Vltava – Líbeznění

Milostné sloky z Prostonárodních písní a říkadel Karla Jaromíra Erbena. Účinkují Taťjana Medvecká, Alfred Strejček a Petr Svoboda. Režie Josef Červinka

13:30 ČRo Vltava – Hana Bělohradská: Smrt ministra

Povídka o kletbě a utonutí. Pro rozhlas upravil Petr Hanuška. Účinkuje Valérie Zawadská, režie Michal Bureš (Olomouc)

20:00 ČRo Vltava – Koncert klasika

Pavel Černoch na Smetanově Litomyšli. Záznam recitálu renomovaného tenoristy ze Smetanova domu ze 3. července 2020. Zazní z árie z oper Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka,George Bizeta, Giuseppe Verdiho a Giacoma Pucciniho. Z nabídky Evropské vysílací unie připravila Dagmar Henžlíková.

22:00 ČRo Vltava – Rádio Dada

Vyvážená revue Ondřeje Cihláře.

(zkráceno)

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz