Tipy klasická hudba

Search
Close this search box.

29.6.2011 Xantypa str. 152 Tipy – klasická hudba ANNA ŠERÝCH

 

SMETANOVA LITOMYŠL Litomyšl, 10. 6. – 4. 7.2011 Festival SMETANOVA LITOMYŠL představí v červenci zejména operní představení pražského Národního divadla. Sílu dramatu Leoše Janáčka JEJÍ PASTORKYŇA umocňuje zvláště Eva Urbanová, jejíž Kostelnička je žena velké, obětavé lásky a hrůzný čin spáchá pro záchranu své schovanky. Milostné drama, ale zvesela a s dobrým koncem vypráví NÁPOJ LÁSKY Gaetana Donizettiho. Nemorinova árie UNA FURTIVA LAGRIMA UŽ od roku 1832 spolehlivě testuje milenecké slzy štěstí. Druhé zámecké nádvoří hostí i závěrečné gala korejské sopranistky Sumi Jo. O tom, že patří k nejlepším koloraturním pěvkyním na světě, přesvědčí v áriích Gildy z RIGOLETTA, Violetty z TRAVIATY a dalších – nejvíce v populárním KONCERTU PRO KOLORATURNÍ SOPRÁN A ORCHESTR sovětského skladatele Reinholda Gliera (1875 1956). Poznáte jistě názvuky hudby slovanské, vždyť v dětství, ještě za cara, jej učili dva čeští virtuosové – Otakar Ševčík a Jan Hřímaly!
LETNI SLAVNOSTI STARE HUDBY Praha, 22. 7. – 8. 8. 2011 Soubor Collegium Mariánům dokázal vybudovat exkluzivní festival LETNÍ SLAVNOSTI STARÉ HUDBY. Dvanáctým ročníkem naplňuje náročné ambice, tentokrát ve znamení exotiky a baroka. Festival akcentuje i hudebně-historické souvislosti, hudba rozeznívá starobylé prostory přesně vybranými skladbami, slavnostně jako kdysi, zkrátka Festa (slavnost)! Soubor Musica Fiata představí v Míčovně hudbu benátského baroka (NA KŘÍDLECH LVA), Musica de Palacio rozezní Rudolfovu galerii a připomene, jak Rudolfa II. inspiroval pobyt u španělského strýce Filipa II. Habsburského, Festa Liturgica zařazuje renesanční mariánské nešpory, při koncertu Hausmusik – z doby biedermeieru – poznáme csakan (čakan), původní píšťalu uherských pastýřů, v Praze jistě poprvé díky valonskému triu Laterna Magica. Královsky naladí ceremoniální hudba z Versailles, tentokrát ve Španělském sále, nechybí ani cink a jeho virtuos Daron David Sherwin. Zůstaňme v Praze, stará hudba zušlechťuje!
MEZINÁRODNI HUDEBNÍ FESTIVAL Český Krumlov, 15. 7. 20. 8. 2011 Českokrumlovský festival zve letos královsky: na „krále tenorů" Plácida Dominga, „krále bel canta" Ramóna Vargase a „krále verismu" José Curu. Ten vystoupí na scéně otáčivého hlediště jako Canio v Leoncavallových KOMEDIANTECH. Instrumentální koncerty jsou prvotřídní: v Maškarním sále zámku recitál kytaristy Pavla Steidla, cellisty Kyrilla Rodina, houslistky Tanji Becker-Bender, Ivana Ženatého, Heroldovo kvarteto i barokní hudba souboru Collegium Mariánům. Do Zámecké jízdárny zve Mischa Maisky, Václav Hudeček představí své mladé kolegy. Jazzisty nadchne trumpetista Arturo Sandoval, vysoký popular NESMRTELNÁ BROADWAY rozpálí árie nesmrtelných muzikálů, slovenský večer prezentuje Miro Zbirka, flamenco a španělské rytmy Carlos Piňana se svou skupinou, večer argentinské hudby nabízí i číši vína… Nenahraditelná magie Českého Krumlova. BEDŘICH SMETANA – KLAVÍRNÍ DÍLO Supraphon, CD – novinka, SU 3845-2 Páté CD kompletního klavírního díla Bedřicha Smetany v nastudování Jitky Cechové představuje skladby mladičkého skladatele. Známe je dobře, mnozí jsme je hrávali, v čase Smetá nově se v jejich rytmu i tancovalo, ať to byly kolové polky, kvapíky, valčíky či řadové čtverylky. A ty nejznámější? LOUISINA POLKA (bylo mu šestnáct, když ji v zamilovanosti napsal), JIŘINKOVÁ POLKA, ZE STUDENTSKÉHO ŽIVOTA… Ale i vážnějšími tóny zněly salony a společnosti, které Smetana navštěvoval a zdobil svou klavírní hrou – připomeňme třeba BAGATELLES ET IMPROMPTUS. Pomyslete, tak skládal gymnaziální student, v kompozici samouk! Génius.

Foto autor| foto ARCHIV

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz