Tisíce lidí okusily vážnou hudbu, brouky i basketbal

Search
Close this search box.

19.6.2017    Mladá fronta DNES    str. 15   Kraj Pardubický  (tum)    

Uplynulý víkend patřil mezi nejnabitější v letošním kalendářním roce a už předznamenal nadcházející léto plné různých akcí a festivalů.

Prvních pět pořadů Smetanovy Litomyšle přitáhlo do města tisíce lidí. Stejně jako gurmánský festival, který se konal na pardubickém závodišti. Plná hala fandila o víkendu českým basketbalistkám v sousedním Hradci Králové na mistrovství Evropy.

 Začátek velkého svátku vážné hudby, na který loni organizátoři prodali více než šestadvacet tisíc vstupenek, obstaral zahajovací koncert. Část večera byla věnována památce dvou osobností, které spojily své osobní i profesní životy se Smetanovou Litomyšlí, dirigentovi Jiřímu Bělohlávkovi a akademickému sochaři Olbramu Zoubkovi.

„Od roku 1996 hostil festival Jiřího Bělohlávka devětkrát, naposledy v roce 2015, kdy dirigoval zahajovací koncert a poté, snad symbolicky, Dvořákovo Requiem,“ řekl umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský.

Festival během víkendu stihl pět představení, dnes vystoupí na zámeckém nádvoří při velkém koncertě Vojtěch Dyk.

Další tisíce lidí uvítal Fresch Festival na pardubickém závodišti. Sem zejména díky pěknému počasí zamířily davy především v neděli, kdy například vlaky z nedaleké Chrudimi odjížděly do krajského města úplně zaplněné. Gurmánská přehlídka nabídla kuchařské osobnosti v čele se Zdeňkem Pohlreichem. Nechyběly ukázky molekulární kuchyně stejně jako neobvyklé pokrmy. Zájemci tak mohli ochutnat například různě upravený hmyz.

Sportovní fanoušci dvakrát zaplnili halu v Hradci Králové, českým basketbalistkám však k postupu ze skupiny do další fáze mistrovství Evropy nepomohli.

V kraji se přitom konala ještě celá řada menších či větších akcí. Plný byl například areál hlineckého pivovaru, kde v rámci Rychtář festu zahrály kapely MIG 21, Horkýže Slíže nebo Jelen.

Foto popis| Jídlo a sport Dvěma velkými taháky byly o víkendu gurmánský festival na pardubickém závodišti a mistrovství Evropy v basketbalu, které hostí Hradec Králové.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz