Týdeník Rozhlas

Search
Close this search box.

Ve znamení výročí 2.6.2009 Týdeník Rozhlas str. 11 Otomar Kvěch
Letošní ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl,který patří již řadu let k dominantním hudebním akcím v Česku,zahájí Symfonický orchestr České-ho rozhlasu (SOČR). Program koncertu vychází z trojice velkých skladatelských výročí, která na letošek připadají.
Na úvod zazní líbezná a populární Italská symfonie Felixe Mendelssohna-Bartholdyho,jehož dvousté výročí narození jsme zaznamenali v únoru. Dvousté výročí úmrtí Josepha Haydna,které připadá na poslední květnový den,,připomene SOČR jeho Trubkovým koncertem. Dalším jubilantem je Bohuslav Martinů – v srpnu tomu bude pade-sát let,co ve Švýcarsku zemřel. Z jeho díla vybrala dramaturgie festivalu písně na čínské texty Kouzelné noci.
Na zahajovacím koncertu přehlídky hlásící se k odkazu litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany nemůže samozřejmě scházet ani dílo tohoto skladatele. Na závěr večera vyslechnou posluchači orchestrální verzi Smetanova 1.smyčcového kvartetu Z mého života. Autor aranžmá,slavný dirigent Georg Szell,oděl – trochu diskutabilně – Smeta-nův kvartet velkým symfonickým zvukem s dechovými a bicími nástroji,čímž posunul vyznění původně intimní skladby do podoby velké symfonie.
Sólisty zahajovacího koncertu Smetanovy Litomyšle budou česká pěvkyně Kateřina Kněžíková a norský trumpetista Ole Edvard Antonsen,řízení orchestru se ujme slovenský dirigent Ondrej Lenárd..
Stanice Vltava vysílá tento koncert v přímém přenosu.
*

Pátek 12.června,ČRo 3 -Vltava,20.00

Foto popis| Na úvod Smetanovy Litomyšle vystoupí za doprovodu SOČRu také pěvkyně Kateřina Kněžíková

O autorovi| Otomar Kvěch, redaktor ČRo 3 – Vltava

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz