Události v kultuře, 11. 7. 2021

TV, Datum: 11.07.2021, Zdroj: ČT D: / ČT Art, Zpráva: 1, Datum importu: 12.07.2021 06:16, Sledovanost pořadu: 2 471, Pořad: 20:00 Události v kultuře, AVE: 35 196,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,03

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Jiří SVOBODA, moderátor 30 let repu v české hudbě. Žánr mapuje připravovaná kniha.Představení spolku Tabula rasa.Magdalena Kožená zpívá.Téma?Teroristický útok ve škole.Nedělní události v kultuře,dobrý večer, začínáme.

Pražské Divadlo Archaovládne představení vzduch. Spolek Tabula rasa věnujetomuto živlu první ze čtyřher o základních elementech. Je to směs i východní filozofiestejně jako ohlédnutíza minulým dětstvím. Toto je ministerstvo draků. Místo, kterému panuje nebeský Císař. A ovládá 95 těchto vzduchoplavců. Inspirace tvůrců je značněpřelétavá. Čerpá z podzimního pouštění draků, zároveň ale vychází z japonskéhodivadla, čínské a také indické mytologie. Všechno je možné. Hinduistický bůh Hanumans císařem roztáčí káču. Prostě sejde se parta 30 lidía mají obrovskou káču, kterou uprostřed nějakéhonáměstí roztočí. Je to něco na bázi modlitebníhotibetského mlýnku, kdy se ta mantra točía tím se odvíjí. Vycházíme z asijské pentatoniky. Sehnali jsme harmonium, kterétady budou moci já chci slyšet. A k tomu ještě jsou další zvuky. Magický svět nespoléhána lineární příběh, ale spíše na poutavé momentkyplné okouzlujících obrazů. Samozřejmě, každý to pochopínějak jinak. Hlavně nám jde o atmosféru. Útržky představení už viděliprvní diváci. Zatímco dospělí mohou někdy v podobenství bloudit, děti jsou na ministerstvu draků jako doma a nepotřebují nic vysvětlovat.

Střelba ve škole, při níž zemřeli studenti i učitelkajsou východiskem nové operyfinské skladatelky. V inscenaci, která měla tento týdensvětovou premiéru na festivalu, jednu z hlavních rolíztvárnila Magdalena Kožená. Sobotní záznam operylze zhlédnout na webu. Poslední repríza je dnes.

Na plátna kin se přes léto vracíhned tři legendární snímky krále komiků Charlieho Chaplina. Právě groteska o tulákovi, který svérázným způsobem vychovává nalezené dítě, letos slaví 100 let od premiéry. Tady je zkrácená ukázka.

Hudební žánr, ale také životní styl. Rap patří v současnosti mezinejoblíbenější styly muziky. V Česku se začal rozvíjet před 30 lety. Teď se dočkal knižní publikace, která mapuje jeho vývoj od počátku do současnosti. Začátek 80. let. V omezených možnostech normalizacezkoušel doma tvořit netypické zvuky a hudební postupy. Třeba na sovětských elektronických klávesách. Já jsem zjistil, že když namočíte vatičku do lihu, a přiblížíte k těm kontaktům, je ten zvuk úplně jiný. Typický svižný spád slov interpretovali v Česku první kapely svérázně. Nevěděli, o čem mluví americké kapely, takže přicházeli na zvláštní básnické útvary. Sídlištní kultura inspirovala k prvním textům později i Oriona, jednoho z pozdějších zakladatelů PSH. Nahrávalo se to na kazety. Texty plné vulgarismů. Rappeři chtěli posluchače přesvědčit o tom, že veršovat se nemusí jen o lásce. V roce 2005 to narušili Supercroo deskou, která byla hodně jiná. V té době se ta scéna dost změnila. Tzv. starou školu občerstvila nová generace producentů se svébytnou image, která zakládá vlastní hudební vydavatelství. Třeba hrdý liberecký rodák Paulie Garand často zpívá o svém městě. Je to také o hodnotách, které mi nastavili kamarádi. Čeští rappeři ovládají hudební žebříčky i sociální sítě. Třeba tato skladba letošního laureáta ceny Anděl má 14 milionů zhlédnutí.

Spejbl a Hurvínek mají nového uměleckého vedoucího. Vedení divadla vybralo scénografa a herce Davida Janoška. Ten chce například přizvat ke spolupráci na repertoáru činoherní režiséry. Divadlo teď uvádí na venkovní scéně. Celé léto hrají na zahradě hotelu v pražských Dejvicích. Po lockdownu, který poznamenal uplynulou divadelní sezónu tak, jako další scény, minimalizují ztráty na vstupném. V našem případě je to skoro milion korun co měsíc. Snažili jsme se o alternativní způsoby, jak udržet kontakt s diváky. Bylo té práce daleko více než normálně, když jsou divadla otevřená. Způsob, jak udržet kontakt s diváky, hledá nově i David Janošek. Od července nový umělecký ředitel divadla Spejbla a Hurvínka. Kdy jste přišel do divadla jako loutkoherec? Jako loutkoherec jsem přišel do divadla v roce 2018. Byl jsem tady na jednu sezónu. Končil jsem v roce 2019, kdy jsem potom odcházel na volnou nohu jako scénograf a herec. Coby scénograf spolupracoval třeba s divadly v Brně, Olomouci nebo pražským Národním divadlem. Já bych si moc přál, aby se to divadlo otevřelo hostujícím autorům, kteří by to divadlo svým rukopisem dále obohacovali a rozvíjeli tradici, která je tady nepopiratelná a nesporná. A která je pro nás nosná. Samozřejmě, Spejbl a Hurvíneka další postavy, to jsou motivy, kterých se držíme. Je to nová éra Spejbla a Hurvínka? Třeba tomu jednou tak budeme říkat. Stálou scénu otevřel v Praze zakladatel divadla Josef Skupav říjnu roku 1945. Loutka Spejbla je 100 let stará. Hurvínek je o šest let mladší.

Smetanova Litomyšl v těchto chvílích končí. Hudební atmosféru horkého jihu a latinskoamerickými rytmy. Festival pozval na závěrečný koncert například pěvce Adama Plachetku, houslistu Josefa Špačka a pražskou filharmonii s Leošem Svárovským. A zazní muzika třeba od Bizeta a Ravela.

Festival v Cannes představuje další novinky. Sean Penn se svojí dceroupředstavil film, který režíroval. Oba si tam zahráli hlavní role. Snímek Love Song přinesl Vanessu Paradis. A úspěch má i Česko.

Zatím poslední album nahrála v roce 2019. Právě teď nabízí ale norská zpěvačka Aurora, která se u nás představila dvakrát na Colours of Ostrava, nový singl. Ten je zřejmě předzvěstí nového alba. To přijede zpěvačka představitv únoru do pražského Fora Karlín.

Na Opavsku se poprvé v historii otevírá návštěvníkům rekonstruovaný objekt. Zpřístupněný je zatím jeden návštěvnický okruh. Na místě natáčela kolegyně. Prohlídkový okruh zahrnuje zhruba 10 místností, návštěvníci si budou moci prohlédnout například renesanční síň anebo bývalou zámeckou kapli. Dnes se tedy vůbec poprvé návštěvníky za celou dobu historie zámku podívali do vnitřních prostor. První skupinka vyrazila v 10 hodin dopoledne. V průběhu sezóny bude zámek otevřený vždy od pátku do neděleod 10 do 17 hodin. Lidé se ale mohou projít také v zámeckém parku, obnovená původní struktura francouzské zahrady ze 17. století. Zámek ve Štáblovicích má historii dlouhou 500 let. V roce 45 byl poškozen při osvobozovacích bojích. Poté budova sloužila různým účelům. Byly tady byty nebo kanceláře. Anebo také moštárna. Od roku 2001 jej převzal soukromý majitel a celý jej nechal zrekonstruovat. Nacházíme se v největším sále. V prvním patře. Tato místnost sloužila svého času jako knihovna, jako umělecká galerie. A jako místo, kde představovali zdejší majitelé své umělecké a raritní sbírky. Ty nejintenzivnější rekonstrukční práce započaly krátce poté, co současný majitel zámek získal. Ty práce trvaly mnoho let, protože cílem majitele bylo zachovat co největší množství původních prvků, které vůbec přečkaly události druhé poloviny 20. století. A zároveň to, co bylo třeba obnovit, se obnovovalo citlivými technikami za použití dobových materiálů a postupů. Nějaká možnost rozšíření je. Samozřejmě budova zámku není veliká. My jsme se snažili připravit návštěvnický okruh tak, aby návštěvníci mohli viděti nejreprezentativnější prostory. Takže s nějakým rozšířením ještě počítáme. Chceme s tím do budoucna pracovat. A chceme také pracovat na zpřístupnění dalších částí zámeckého parku a zahrady.

Jeden z nejkrásnějších televizních hudebních recitálů. Proudy lásku odnesou. Věnované Martě Kubišové. Dnes si to můžete připomenout na ČT art. Hezký večer.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz