Události v kultuře

TV, Datum: 26.01.2023, Zdroj: ČT D:/ČT Art, Zpráva: 1, Datum importu: 26.01.2023 20:47, Sledovanost pořadu: 2 471, Pořad: 20:00 Události v kultuře, AVE: 32 550,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,03

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

mluvčí

Jediná próza básníka Rilkeho vychází s ilustracemi Eriky Bornové. Hudebník Ivan Král exekuce i StB škála témat v nových dokumentech České televize. Filharmonie Brno se chystá na sérii koncertů v USA začne v prestižní Carnegie hall. Témata události v kultuře dobrý večer. Přišlo nové vydání zápisku Malta Laurice Briga jediný částečně autobiografický román Reinera Marii Rilkeho. Zařadil deník Le Monde mezi stovku nejvlivnějších knih dvacátého století. Nové vydání doplnila ilustracemi Erika Bornová. Ta se Rilkeho osobností dlouhodobě zabývá.

mluvčí

Zvířata smrt různé hlavy především ale šaty zásadní motiv Rilkova románu.

mluvčí

Maminka ho do pěti let oblíkala do šatů jeho mrtvé sestry a oslovoval ho vlastně i jménem té mrtvé sestry. Proto z toho Rilkeho vyrostl takový citlivý až senzitivní člověk, který byl mnoha ženami milován a opečováván.

mluvčí

Cyklus Rilke a jeho ženy vystavila Erika Bornová v roce 2020 tehdy si její tvorby všiml také nakladatel.

mluvčí

No a navrhl mi, jestli bych nechtěla ilustrovat i jedinou vlastně beletristickou knihu, kterou teda Rilke napsal.

mluvčí

Po přečtení románu se ilustrátorka rozhodla pro černý podkladový papír.

mluvčí

Na to akrylový barvy, který jsem dokreslovala vlastně olejovým pastelem.

mluvčí

Erika Bornová přitom 30 let vyřezávala sochy z polystyrenu. Ilustrovat začala po úrazu oka.

mluvčí

A já jsem pak vlastně asi 3 čtvrtě roku neviděla, tak jsem začala vlastně ze zoufalství dělat své autoportréty.

mluvčí

Zrak se jí nakonec vrátil od té doby se věnuje především ilustraci. Alžběta Stančáková, Česká televize.

mluvčí

Turné po Spojených státech čeká po 50 letech brněnskou filharmonii sérii koncertů zahájí exkluzivním vystoupením v prestižní Carnegie Hall Manhattanu. V newyorské premiéře zahraje mimo jiné symfonii Philipa Glasse i díla českých autor.

mluvčí

Poslední zkouška před americkým turné 16 dní 7 koncertů a hned ten první ve slavné koncertní síni carne. Filharmonie Brno se na místo vrací po půl století. Přípravy trvaly 3 roky.

mluvčí

Tady máme celý zájezd, to znamená 90 pasů letenek očkovacích certifikátů, takže se zkoumá, co v našich nástrojích smyčcích houslích a dalších částech jsou chráněné druhy chráněné materiály, které mají potom specifické způsoby certifikování.

mluvčí

Cestu si zopakuje i houslista Bohumír Strnad.

mluvčí

Vlastně až dneska doceňuji to, že jsme tam hráli ten návrat je pro mě určitě důležitý, protože ty vzpomínky, který mám z doby před 50 lety v podstatě jsou úplně vybledlý.

mluvčí

Nejsložitější je připravená strojů.

mluvčí

Tohle taky upevním a v podstatě ty housle se tam nemůžou nějak žádným způsobem hnout a teďka to celý se dá do bedny.

mluvčí

V sedmi sálech představí filharmonici americkému publiku nejen hudbu českých.

mluvčí

Autorů kkle.

mluvčí

Před newyorským provedením odehrají společně ještě koncert v Lipsku. Do Ameriky zamíří Filharmonie Brno na začátku února. Aneta Beránková, Česká televize, Brno

mluvčí

Třebíč loni navštívilo asi 124 000 návštěvníků. Nejvíce jich přišlo prohlédnout památky zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Právě letos to bude 20 let od zápisu mezi světové památky, který městu přinesl turistický rozmach červenci 2003 se na seznam dostala židovská čtvrť se hřbitovem a areál benediktinského kláštera s bazilikou svatého Prokopa na letní sezónu. Město plánuje oslavy.

mluvčí

Komise se hlavně zaměřila na pravý stav těch památek, takže jsme procházeli všechny památky třebíčské, začali jsme v Židovské čtvrti, no a tam komisař prošel úplně všechno. Vlezl pomalu i do sklepů do všech průjezdů.

mluvčí

A organizace UNESCO včera na speciální Seznam světového dědictví, které je v ohrožení, zařadila historické centrum ukrajinského přístavního města Oděsa. To by mohlo městu na pobřeží Černého moře pomoci ochránit tamní kulturní dědictví, které je od ruské invaze na Ukrajinu ohroženo. Město to umožní přístup k mezinárodní finanční a technické pomoci. Snímky z jihlavského festivalu, pokračování úspěšných sérií 8 desítek nových filmů. To je program, který pro letošní rok chystá Česká televize z pohledu dokumentu. Vedle speciálních témat se autoři věnovali také přípravě projektu osobností české kultury.

mluvčí

Portrét hudebníka Ivana Krále sestavil z jeho dosud nezveřejněných soukromých archivů režisér Šimon Šafránek.

mluvčí

On sám chtěl bejt v mládí filmařem a měl pořád kameru s sebou nějakou a samozřejmě si ji přivést i do tý i do těch do toho Československa. Který teda on si všímá takových jako detailů architektura toho, jak to prostě vypadá okolo točil ty věci, co viděl na tom turné.

mluvčí

Když přijel tak sechránce.

mluvčí

Byl to sice Havel, ale byl to krásný.

mluvčí

Film vzniká taky o Jitce Molavcové nebo Jaromíru Hanzlíkovi, o legendě české módy v době první republiky už vyšla kniha. V březnu uvidí diváci i dokument.

mluvčí

Mít šaty od Podolské byla otázka společenské prestiže.

mluvčí

Připravená je taky řada dokumentárních sérií. V Česku se asi 700 000 lidí potýká s exekucí. Filmaři sledovali rok a půl 4 z nich věří, že jejich pozorování pomůže i dalším.

mluvčí

Když už jste v dluzích, tak doufáme, že po zhlédnutí našeho seriálu dostanete takový Drive a inspiraci, jak se z toho dostat, kam jít a zároveň necítit nějaký stud nebo bezvýchodnost tý situace, protože to východisko je.

mluvčí

Sociálním tématům, konkrétně pěstounské péči se bude věnovat 14 dílů dalšího cyklu.

mluvčí

Původně jsme chtěli jedno pak, že 2 a pak ještě teda kluka a teď to necháváme prostě, jak to bude.

mluvčí

Do světa instituce, která 4 desítky let ovlivňovala dění v Československu, zve diváky seriál už teď vysílaný na Slovensku.

mluvčí

Už jsem si ospravedlnil.

mluvčí

Bylo to provokační metoda samého.

mluvčí

Začátku. Já jsem tam nezaklepala neříkal, já bych chtěl donášet.

mluvčí

O českých hospodách a společnosti v nich už na obrazovkách České televize běží cyklus, kterým provází Josef Polášek. Nedávno, ale taky se svou manželkou dotočil sérii, ve které se zaměřil na nejrůznější varhany Anna Zuzánková, Česká televize.

mluvčí

Festival Smetanova Litomyšl odhalil program pětašedesátého ročníku hlavním tématem bude Bella Epoque na zahajovacím koncertě s díly Smetany, Dvořáka a Rachchmaninova vystoupí 15. června klavírista Kirill Gerstein s Českou filharmonií a Tomášem Netopilem. Festival zakončí Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK pod vedením Tomáš Braunera. Z důvodu opravy zámku bude letos festival bez své hlavní scény zámeckého nádvoří.

mluvčí

V centru Prahy otevřela nová galerie. Provozuje ji Česká pošta a její činnost se má zaměřit na současné výtvarné umění, zejména od mladších autorů název první výstavy zní do vlastních rukou.

mluvčí

V přízemí lidé čekají na psaní a balíky. V prvním patře zase čeká umění na diváky galerie. Poštovního muzea je přímo na hlavní pražské poště v Jindřišské ulici.

mluvčí

Vznikla, protože tady byl určitý prázdný prostor a my dlouhodobě se snažíme tady tu budovu vlastně otvírat veřejnosti.

mluvčí

Každá z výstav bude vycházet z nějaké zažité poštovní fráze.

mluvčí

Vlastně to zpracování té fráze je má vždycky několik náplní třeba metaforickou doslovnou výtvarně uměleckou, a tak do.

mluvčí

Vlastních rukou dostane návštěvník pošty zásilku, ale také jimi může ohmatat. Některá z vystavených děl třeba obraz Kristýny Šormové malovaný prsty a se zavřenýma očima. Ruce jsou pro výtvarníky výzvou nástrojem k poznávání světa ke komunikaci i k samotné tvorbě poctou trpělivé ruční práci může být socha Sazeč od Matouše Lipuse i sada fotografií českých chat a chalup od Veroniky Zapletalové.

mluvčí

Když má člověk něco ve vlastních rukou, tak je to zodpovědnost za něco, případně nutnost se nějak rozhodnout třeba ta sekera, která je za vámi, ta je vlastně metafora pro to, kdy musí vyloženě něco rozseknout.

mluvčí

Česká pošta má veliký vztah k umění, protože vydává poštovní známky, které u nás stále jsou vydávány vlastně tak, že je připravují výtvarníci a umělci a poštovní muzeum vlastně od roku 1918 má ve svých sbírkách veškeré návrhy přijatých a nepřijatých poštovních známek.

mluvčí

Právě muzejní exponáty by chtěl kurátor v budoucích výstavách provázat se současným uměním. Tadeáš Hlavinka, Česká televize.

mluvčí

Harrachovské sklárně začal třináctý ročník projektu Národního památkového ústavu nazvaný po stopách šlechtických rodů, tentokrát je věnovaný rodu Harrachů, který měl podle historiků v našich dějinách zásadní roli. Jeho členové byli vysokými představiteli u císařského dvora a církve a také pokrokovými správci svého panství i polností. Označováni jsou i jako průkopníci turistiky a lyžování. Freskami vyzdobil desítky kostelů hlavně na jižní Moravě. Jeho jméno ale zná málokdo malíř Josef Vinterhalder část jeho díla zmizela kvůli přemalbám. Dnes už je ale většina staveb s umělcovým rukopisem památkově chráněna.

mluvčí

Benediktinský klášter v Rajhradě na Brněnsku. Poslední dokončené dílo slavného stavitele Jana Blažeje Santiniho. Kromě kázání faráře tady už stovky let poutají pozornost věřících také bohaté stropní fresky.

mluvčí

My tady vidíme ten biblický motiv, jo, to Ježíše a dole samozřejmě svědky tohoto výjevu svaté apoštoly Petra, Jakuba a Jana, kteří nevíme, proč opět spí, protože vždycky, že a je něco důležitého, tak oni tam málem prospí.

mluvčí

I to je podle bratra Františka zdejšího mnicha, jedna z lidských slabostí, kterou do kopule chrámu namaloval Josef Winterhaldr. Zanedlouho je ale zakryje lešení a alespoň dělníci si pak práci barokního budou moct prohlédnout zblízka.

mluvčí

Teď jsme dvanáctimetr.

mluvčí

Vedle církevních staveb Winterhalder přijímal i světské zakázky. Třeba v jednom ze sálů nové radnice v Brně vytvořil fresku, která symbolizuje nezadatelné právo na vlastnictví pozemků.

mluvčí

Vidíme tady například Mojžíše s deskami desatera nebo císaře Justiniana, který fungoval jako určitý garant vlastně se dalších zákonů nařízení Josef Winterhalter mladší dokázal vlastně těm svým zájemcům nebo těm objednavatelům těch děl nabídnout velmi dobrou kvalitu, řekněme, za přiměřenou cenu, což vlastně ho taky předurčilo k tomu, proč získal tolik následně zakázek a proč se stal jedním z nejúspěšnějších malířů na Moravě.

mluvčí

Na jižní Moravě se vepsal do stěn desítek kostelů třeba v křtinách Vranově nad Dyjí, anebo ve Znojmě. Josef Winterhaldr měl umění v krvi po předcích. Jeho otec byl významný sochař. Dílo otce a syna se pak symbolicky propojilo v tomto bočním oltáři. Brněnského kostela svatého Michala ruce obou barokních mistrů mu dali barvu a tvar Petr Minařík, Česká televize, Brněnsko.

mluvčí

Herec Viktor Preiss připomene pomocí archivních ukázek České televize herečku Irenu Kačírkovou v rámci seriálu o osobnostech českého divadla a filmu už za chvíli na Artu. Tak hezký večer.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz