Zbyněk Hraba (*1960) jako jeden z mála autorů zasvětil svou tvorbu výhradně linorytu. Studoval Střední průmyslovou školu grafickou v Praze a následně Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze, ateliér knižní kultury a písma prof. Milana Hegara. Řadu let pak pracoval jako výtvarný redaktor v různých nakladatelstvích a současně navrhoval logotypy i grafickou podobu knih, časopisů a výstavních katalogů.

Vystavené grafiky představují všechna hlavní témata, jimž se Zbyněk Hraba věnuje – přírodu, hudbu, zátiší a portréty. Podobně jako Josef Váchal je schopen své vícebarevné linoryty tisknout z jedné desky, postupně odrývané pro jednotlivé barvy. A stejně jako zmíněný proslulý autor se také Zbyněk Hraba rád toulá přírodou a zachycuje její náladu, hru světla a stínů, okamžik dokonalého, někdy jen vteřiny trvajícího nasvícení.

Navíc používá celou řadu různých vrypů, kterými vzniklé dílo oživuje až téměř k animaci. U krajin tak do díla dostává pohyb a atmosféru, jež u jiných autorů tvořících technikou linorytu postrádáme.

25. 3. – 29. 10. 2023
Portmoneum – Museum Josefa Váchala, T. Novákové 75, Litomyšl
otevírací doba | Út–Ne 9:00–12:00, 13:00–17:00
kurátorka | Hana Klimešová
pořádá | Regionální muzeum v Litomyšli