Názor

Search
Close this search box.

11.6.2016    Svitavský deník    str. 3   Svitavsko Zděnek Vandas   

Důstojný začátek operního festivalu

Litomyšl – Bez většinou zbytečných proslovů byla ve čtvrtek hymnou zahájena letošní Smetanova Litomyšl.

            Protože se v poslední době množí nenápadné snahy o změnu hymny, je třeba v této souvislosti uvést, že když se tato skladba dobře zahraje, je nadmíru důstojná. Orchestr Pražské filharmonie toho nesporně byl zárukou.

            Po ní nejprve zaznělo známé Scherzo z Triumfální symfonie Bedřicha Smetany, načež na scénu přišla sólistka pražského Národního divadla Marie Fajtová. Suveréně přednesla Mozartovu koncertní árii „Bella mia fiamma, adio“. Následovala Mozartova symfonie „Pražská“ a po pauze Beethovenův koncert C dur op.56.

            V něm dostalo vděčnou příležitost Dvořákovo trio ve složení Ivo Kahánek (klavír), Jan Fišer (housle) a Tomáš Jamník (violoncello).

Celý pořad s úsměvem dirigoval v Litomyšli dobře známý Petr Altrichter. Důstojné zahájení maratónu pětatřiceti pořadů festivalu!

            Jedinou vadou na kráse bylo o celých osm minut pozdní zahájení koncertu, způsobené mírnou nekázní části publika, zejména VIP sektoru.

            Vcelku rozumné ustanovení pořadatelských podmínek o tom, že místa v hledišti je nutno zaujmout alespoň deset minut před zahájením koncertu, by mělo platit pro všechny návštěvníky.

 

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz