Užijte si volno v tričku nebo saku. 7 tipů, kam vyrazit

Search
Close this search box.

1.7.2011 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický Jaroslav Hubený Martin Ťopek

 

Po víkendu a pracovním pondělí přijde prémie: další dva dny volna. Přinášíme tipy, jak volné dny využít. Není nutné sázet na jistotu, jakou jsou rytířské souboje či výlet na rozhlednu. Co takhle s dětmi vyrazit na řeku či horolezeckou stěnu?

Před námi je to, čemu se říká prodloužený víkend. Sice ho kazí pracovní pondělí, které se vecpalo mezi víkend a svátky, ale přesto budou mít lidé volného času mnohem víc než jindy. MF Dnes proto přináší několik tipů, jak využít nadcházející volné dny. Na své si může přijít každý: sportovci, znalci kultury nebo milovníci zábavy. 1. Kdo vystoupí na Báru, uvidí až do Krkonoš Tipem na pěší nebo cyklistický výlet může být les Podhůra. Les je místo plné oddechových atrakcí. Areál nabízí zajímavou tělocvičnu v podobě lanových center, nové stezky pro pěší, cyklisty a hipostezku. Hlavním magnetem je ale netradiční dřevěná rozhledna Bára. Známá rozhledna vznikala na Podhůře nadvakrát. Poprvé ji totiž smetl silný vítr v červnu 2008. Nově byla dřevěná skládačka z trámu do tvaru jehlanu otevřena v roce 2009. Kdo překoná její točité dřevěné schodiště o 78 stupních, ukáže se mu pohled na Pardubice, Chrudim, a za dobrého počasí dokonce i na Krkonoše. A pozor, uprostřed lesa nechybí ani příjemné občerstvení, které uspokojí rodiče i děti.
2. Špičkový tenis v Ústí nad Orlicí Tenisové kurty v Ústí přitáhnou od pondělí do pátku špičku českého tenisu, snad jen s výjimkou těch největších hvězd. O úrovni turnaje Rieter Cup svědčí i to, že v minulých čtrnácti ročnících tady startovaly hvězdy jako Radek Štěpánek nebo Bohdan Ulihrach.
Příjemné osvěžení mezi zápasy nabízí blízký akvapark. Za sportem je možné vyrazit i v Pardubicích. O nastávajícím víkendu se opět představí v bikrosovém areálu TJ BMX Pardubice na sídlišti Závodu míru republiková i mezinárodní špička v bikrosu.
3. Opera z Národního pro ty, co chodí za kulturou v saku Závěrečné dny festivalu Smetanova Litomyšl nabízejí na nádvoří zámku lahůdky. O tu první se postará nejprve v sobotu večer a při repríze i v neděli soubor pražského Národního divadla, který přiveze proslulou operu Gaetano Donizettiho Nápoj lásky.
Součástí programu festivalu je i nedělní dopolední mše celebrovaná Tomášem Halíkem. Festival zakončí pěvecký recitál slavné korejské sopranistky Sumi Jo. Ani po skončení festivalu však nemusí mířit saka do čistírny. V úterý večer zahraje v kostele Povýšení svatého Kříže v Litomyšli Komorní orchestr Jaroslava Kociana díla Dvořáka a Vivaldiho, o den později vystoupí na stejném místě Flétnový soubor Magistri.
4. Proč jsme doma aneb jak to bylo s věrozvěsty Pokud někdo touží dozvědět se něco víc o tom, proč je vlastně úterý svátečním dnem, může se v tento den vypravit na náměstí do Proseče. Historici a teologové Pavel Ambros, Petr Pokorný a Petr Melmuk se budou při diskusi v tamním kostele zabývat odkazem Cyrila a Metoděje a tím, zdali mají co říci dnešku. Poté bude následovat koncert souboru Vox Humana. Za vzděláním půjdou jistě také účastníci nedělní slavnosti na Růžovém paloučku. 5. Kde se děti rozhodně nebudou nudit Hradní slavnosti s tancem, rytířskými souboji, řemeslníky i hudebníky se uskuteční o víkendu ve Svojanově, festivaly Litické šermování i Košumberské léto budou trvat od soboty až do středy.
A v úterý odpoledne se na litomyšlském zámku uskuteční slavnostní předání klíčů od jedenácti objektů na zámeckém návrší určených k obnově. „Akce si užijí také děti, na programu je pro ně velká odpolední hra se sladkou odměnou," slibuje asistentka starosty Andrea Filipi.
6. Řeka a horolezecká stěna pro ty, co mají rádi adrenalin Dobrodružství dokáže nabídnout návštěva loděnice v Cakli. Kromě toho, že si zde lidé mohou zapůjčit kanoe a sjet si úsek řeky nebo si nechat dovézt kanoe na dohodnuté místo, se mohou na místě na pár dnů utábořit.
„Nejoblíbenější úsek na Orlici je z Letohradu do Ústí, zájemci se však mohou plavit až do Borohrádku," řekl provozovatel loděnice Pavel Švestka.
Kdo neholduje sjíždění řeky, může v Cakli vyzkoušet horolezeckou stěnu. Je k dispozici i úplným začátečníkům, na místě jsou školení instruktoři, kteří zasvětí do lezeckého umění, je tu i půjčovna vybavení. A kdo má raději klidnější užití volných dnů, může se projít po přírodním geologickém a vodním muzeu, naučná stezka plná vzácných rostlin a přírodních úkazů vede podél řeky.
7 Plné město loutek, koncertů a výstav Největší přehlídka loutkových divadel v republice Loutkářská Chrudim začala už dnes, letos pošedesáté. Každý si může přijít na své, festival je rozdělený na hlavní a doprovodný program.
Náplní hlavního programu je soutěžní přehlídka loutkářů z celé republiky, doprovodný program sestává z koncertů, seminářů pro laiky i odborníky, festivalu loutkových filmů a výstav.
Od soboty pak bude každý den v Městském kině souběžně s přehlídkou divadel probíhat i Festival loutkových filmů, diváci uvidí snímky loutkářských klasiků – Břetislava Pojara, Josefa Klugeho, Jiřího Trnky nebo třeba Jana Švankmajera.

FAKTA Zajímavé akce v kraji

Brněnec sobota 2. července Fest punkovey klystýr 2011 hřiště, 10.00 hodin Česká Třebová čtvrtek 7. července Koncert klasické hudby park Javorka, 18.00 hodin Litice nad Orlicí 2. až 6. července Festival Litické šermování hrad Litice Litomyšl pátek 1. července Divadlo Víti Marčíka, koncert Péro za kloboukem, hra Romeo a Julie Umělecké společnosti Komedianti Toulovcovo náměstí, 18.00 hodin Vernisáž výstavy Andy Warhola Galerie Zdeněk Sklenář, 10.00 hodin Mladějov Sobota 2. července Začátek prázdnin – jízdy parními vláčky na úzkokolejce Průmyslové muzeum Polička sobota 2. července Koncert kapely Do větru atrium Centra Bohuslava Martinů, 20.00 hodin neděle 3. července Divadlo nejen pro děti – Balady Nevěsty a Smrti atrium Centra Bohuslava Martinů, 16.00 hodin Proseč úterý 5. července, oslava svátku Cyrila a Metoděje -diskuse historiků, koncert Vox Humana, bohoslužba kostel sv. Mikuláše, 13.30 Sázava u Lanškrouna sobota 2. července, Prokopská pouť – fotbal žen, policisté, hasiči, vojáci, ČČK, kapela Tandem Beat hřiště, 9.00 neděle 3. července Prokopská pouť – koncert Amabile a Alou Vivat kaple svatého Prokopa, 14.00 Svitavy sobota 2. – neděle 3. července Festival Rosnička kapely Le Pneumatiq, Sa? Sa?, Propaganja a Syfon.
Rybník Rosnička, 12.00 neděle 3. července Pohádková neděle – Dřevěné divadlo Jana Hrubce park Jana Palacha, 14.00 středa 6. července Poetický večer Čajovna & kavárna U Černého draka, 19.00 Svojanov sobota 2. a neděle 3. července Prázdniny začínají – Hradní slavnosti, historické tance, šerm Ústí nad Orlicí 6. července Beseda s taneční pedagožkou Ninou Vangeli Malá scéna, 20.30 hodin

Foto popis| Orlice Kdo si chce o nadcházejícím volnu sjet řeku, může se vydat na Orlici, loďku mu půjčí třeba v loděnici v Cakli.
Foto popis| Bára Při dobrém počasí je z dřevěné rozhledny Bára výhled až do vzdálených Krkonoš.
Foto popis| Dnes začíná v Chrudimi festival Loutkářská Chrudim, který potrvá až do středy.
Foto autor| FOTO: 3x Michal Klíma, MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz