Unikáty ze sbírek rodu Lichtenštejnů v Litomyšli

WEB, Datum: 15.06.2022, Zdroj: svitavsky.denik.cz, Autor: Iveta Nádvorníková, Datum importu: 15.06.2022 17:08, RU/měsíc: 35 259, RU/den: 4 767, Rubrika: Svitavsko, AVE: 5 990,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,05, Návštěvy za měsíc: 12 600 000

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní, Smetanova Litomyšl

V rámci festivalu Smetanova Litomyšl se uskuteční ojedinělá výstava padesáti akvarelů z Lichtenštejnských knížecích sbírek. Česká veřejnost tak bude mít vůbec poprvé možnost zhlédnout soubor děl z proslulých depozitářů knížecího rodu.

„Městská galerie Litomyšl ve spolupráci s Nadací knížete z Lichtenštejna v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle 2022 uvede soubor akvarelů z knížecích sbírek, které jsou tematicky spojeny s českými zeměmi. Název výstavy Rudolf von Alt, Josef Höger, Franz Richter. Krásy českých zemí v akvarelech z Lichtenštejnských knížecích sbírek napovídá, že se návštěvníci mohou těšit na opravdu zajímavá díla od předních akvarelistů 19. století,“ sdělila k expozici Anna De Blasio, mluvčí pořadatelské nadace.

Před objevem fotografie zažíval akvarel jako jedna z forem zobrazovacích médií vrchol své obliby. Obdobně jako jiné šlechtické rody, i lichtenštejnská knížata si nechala touto technikou zaznamenat svůj majetek v Rakousku, Čechách a na Moravě. Výstava v zámeckém pivovaru v Litomyšli tak prostřednictvím padesáti akvarelů dokumentuje česká a moravská města, zámky a zahrady.

Všechna díla pochází z prestižních Lichtenštejnských knížecích sbírek. Část z nich se nachází ve starších sbírkových fondech, některá byla pořízena teprve nedávno, a budou proto veřejnosti představena vůbec poprvé. Mezi díla, která stojí za zmínku, patří mimo jiné Knihovna na zámku Lednice od Rudolfa von Alta z roku 1852, Pohled na nádvoří hradu Buchlov od Franze Richtera z roku 1836 nebo Hraniční Zámeček od Josefa Högera z roku 1839.

Výstava se koná v zámeckém pivovaru, vernisáž se uskuteční ve středu 22. června v 16 hodin.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz