Urbanová otevře operní festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

13.6.2014    Mladá fronta DNES    str. 1   Kraj Pardubický (dp)   

LITOMYŠL Po komunistickém ministru školství Zdeňku Nejedlém zbyly v Litomyšli dvě nepřehlédnutelné věci. Jeho socha v nadživotní velikosti před základní školou na zámeckém návrší a hudební festival, který před 65 lety slavnostně otevíral.

 

            Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl odstartuje dnes o půl osmé slavnostní zahajovací koncert České operní gala s Evou Urbanovou .

            „Počasí bude docela dobré, ochladí se. Z velkých veder bývají silné bouřky, které jsou pro nás úplně nejhorší, “ uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.

            Festival, který nabídne přes třicet pořadů a uvede sedm oper, se tradičně odehrává především na druhém zámeckém návrší, které může být v případě potřeby zakryto vysunovací střechou. Ta zachrání představení i při mírném dešti, při lijáku už nikoliv.

            Festival na další čtyři týdny zaplní hudbou nejenom druhé zámecké nádvoří, ale i rokokový zámek v Nových Hradech, nově opravený piaristický chrám, ale na koncerty se chystají diváci i do Svitav a Chrudimi. Událostí festivalu bude bezesporu otevření piaristického chrámu po jeho kompletní rekonstrukci v neděli 15. června, kdy v něm bude mši celebrovat kardinál Miloslav Vlk a zazní Mozartova Korunovační mše a Dvořákovy Biblické písně.

» Pokračování na str. B2 Urbanová otevře operní festival

 

» Pokračování ze str. B1 Lidé se během Smetanovy Litomyšle dočkají Figarovy svatby, Wágnerova Bludného Holanďana i málo hrané Smetanovy Čertovy stěny. Zazní druhá Mahlerova symfonie Vzkříšení, Händelův Mesiáš či galakoncert, který diváky pozve na návštěvu do operního domu La Scala. Festival už dávno není určen výhradně pro ctitele klasické hudby. Myslí na mládež i třeba na fanoušky etno hudby. I díky tomu diváci ve Svitavách uslyší koncert souborů Cigánski Diabli a Barocco sempre giovane. „Bude to pořad o tom, jak se lidová, folklorní a etno hudba prolínala do hudby barokní a naopak jak baroko inspirovalo etno hudbu,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

            Koncert na přání tentokrát představí kompozice dvou legend art rocku. Oldfieldovy The Orchestral Tubular Bells a Atom Heart Mother skupiny Pink Floyd zahraje Filharmonie Hradec Králové s hosty. Připraveny jsou i pořady pro děti. Představení Zpívejte, lidičky, ty české písničky… nabídne písničky Karla Hašlera i dua Jaroslav Uhlíř – Zdeněk Svěrák. Pro mládež je připraven koncert Klasika je cool, při němž je mobil nutné nikoliv vypnout, nýbrž zapnut.

            To, co litomyšlskému festivalu dodává přitažlivost, je příjemná atmosféra v půvabném městě a série výstav, které se tam v rámci Smetanovy výtvarné Litomyšle odehrávají na každém kroku. V bývalém zámeckém pivovaru tak například mohou zájemci vidět obrazy Františka Kupky, Jindřicha Štýrského, Toyen, Josefa Šímy nebo Jana Zrzavého.

 

Foto popis|

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz