Urbanová, Pecková či Hradišťan míří do Litomyšle

Search
Close this search box.

11.6.2010 Mladá fronta DNES str. 5 Kraj Pardubický David Půlpán
Prezident Václav Klaus dnes v osm hodin večer otevře už dvaapadesátý ročník operního festivalu Smetanova Litomyšl. Ten letos bude sázet na oblíbená díla, jakým je například Prodaná nevěsta či balet Labutí jezero.

LITOMYŠL – Dnes večer opět po roce diváci zaplní hlediště na druhém nádvoří litomyšlského zámku, kde prezident Václav Klaus stejně jako loni slavnostně otevře dvaapadesátý ročník Smetanovy Litomyšle. Zahajovací koncert nabídne díla Bedřicha Smetany, Frederica Chopina, Petra Ebena a večer zakončí Te Deum Antonína Dvořák.
Festival potrvá až do 5. července a během této doby nabídne celkem osmadvacet představení. Původně jich mělo být o pět méně, ale zájem diváků byl takový, že pořadatelé narychlo zařadili reprízy některých pořadů. Celkem festival navštíví zhruba 24 tisíc lidí.
Opera Národního divadla znovu v Litomyšli uvede inscenaci Prodaná nevěsta, která měla v roce 2008 v Litomyšli svoji úspěšnou premiéru. Nejoblíbenější a nejhranější Smetanova opera bude provedena hned třikrát, z toho jednou jako odpolední představení určené především rodinám s dětmi.
„Na zámeckém nádvoří inscenace Národního divadla Praha dopadla a doufám, že znovu dopadne mnohem lépe než ve Zlaté kapličce," uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.
Pro Východočechy, pro něž je festival jakousi náhradou za chybějící operní scénu, bude určitě atraktivní i Mozartova Kouzelná flétna, režírovaná Janem Kačerem, Státní opera Praha provede Pucciniho Toscu a její baletní soubor Čajkovského Labutí jezero. Tahákem bude nepochybně Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovou muzikou či Hradišťan s baletem Národního divadla. Bohatá je nabídka pořadů přesahujících rámec klasické hudby: takovými jsou vedle Šporcla i projekt francouzského šansoniéra Joela Brose Pod střechami Paříže a samozřejmě oblíbený Koncert na přání, který je tentokrát věnován klasickému českému muzikálu.
I díky dalším reprízám mají lidé šanci si nyní koupit se slevou lístek na Mozartovu Kouzelnou flétnu, na Labutí jezero, a dokonce na Smetanovu Prodanou nevěstu. „Na všechny tři reprízy Prodané nevěsty je ještě pár vstupenek," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Volná místa zbyla také na Koncert na přání a na Les Musiciens.

***

FAKTA Výběr z programu Čtvrtek 17. června Wolfgang Amadeus Mozart: Kouzelná flétna II. zámecké nádvoří 21.00 Sobota 19. června Antonín Dvořák: Svatební košile Eva Urbanová soprán, II. zámecké nádvoří 21.00 Čtvrtek 24. června Giacomo Puccini: Tosca II. zámecké nádvoří 21.00 Úterý 29. června Koncert na přání – Klasika českého muzikálu II. zámecké nádvoří 18.00 Neděle 4. července O čem nám vypráví láska… Dagmar Pecková mezzosoprán II. zámecké nádvoří 19.30

Foto popis| Jedna z hvězd. Pěvkyně Eva Urbanová představí na festivalu Erbenovy verše, které zhudebnil Antonín Dvořák.
Foto autor| Foto: MF DNES

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz