Už tuto sobotu v kinech! Adama Plachetku uvidíte v opeře Don Giovanni v přímáku z newyorské MET. A Adam chystá i další překvapení!

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 17.05.2023, Zdroj: aplausin.cz, Datum importu: 17.05.2023 22:53, RU/den: 5 000, AVE: 5 100,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,06

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

V současnosti náš ve světě nejúspěšnější basbarytonista Adam Plachetka (38) se v nejslavnějším, nejprestižnějším a taky největším operním domě na světě, v newyorské Metropolitní opeře, poprvé představil v roli Masetta v Mozartově opeře Don Giovanni 4. února.

Stal se tak prvním Čechem, který do třiceti let svého věku vystoupil v New Yorku. Role v Mozartových operách jsou mu od začátku jeho pěvecké kariéry souzeny.

Adam Plachetka je jediným dohledaným pěvcem, který během jedné sezóny (2011/2012) ve Vídeňské státní opeře vystoupil v hlavní roli ve třech Mozartových operách – Don Giovanni, Figarova svatba a Cosi fan tutte. V Mozartových operách zazářil i v milánské La Scale, v londýnské Královské opeře v Covent Garden, na Salcburském festivalu, na významném britském festivalu v Glyndebourne a v pražských operních domech – v Národním divadle a Státní opeře. Z Figarovy svatby, Kouzelné flétny, Dona Giovanniho a z Cosi van tutte s Plachetkou ve stěžejních rolích se stala právem doslova módní záležitost a vstupenky mizely jak pára nad hrncem.

K roli Leporella v Mozartově opeře oper, Don Giovanni, se Adam Plachetka letos v Metropolitní opeře vrátil ve zbrusu nové inscenaci této opery, kterou nastudoval s MET debutujícími, dirigentkou Nathalií Stutzmann a režisérem Ivo van Hovenem, a s velkými hvězdami světové opery – Peterem Matteim, Federicou Lombardi, Anou Maríou Martínez, Ying Fang a s Benem Blissem. Premiéra se odehrála 5. května a poslední představení v této sezóně Adam Plachetka odehraje 2. června. A už tuto sobotu, 20. května, ho můžete v této opeře v přímém přenosu z newyorské Metropolitní opeře vidět i vy v našich kinech. Vedle pražských kin Světozor a Aero budete moci Dona Giovanniho vidět v síti poboček Cinestar, brněnské Scale, hradeckém Bio Central a v regionálních kinech v Olomouci, Českých Budějovicích, Náchodě a dalších městech.

Po návratu z New Yorku čeká Adama Plachetku společný koncert Duel se Štefanem Margitou, který se uskuteční 17. června letošního roku na Občanské plovárně v Praze. V rámci tohoto speciálního večera budou uvedena jak světoznámá díla klasické hudby, tak i skladby z nejznámějších světových muzikálů v netradičním pojetí, těšit se publikum například může i na komorní šansony. To vše za doprovodu symfonického orchestru Filharmonie Hradec Králové s dirigentem Janem Kučerou.

Je známo, že Adam Plachetka v poslední době s oblibou překračuje hranice světa klasické hudby a vydává se do hudebních oblastí dosud jím neprobádaných. Jistě mnozí zaznamenali jeho projekty muzikálové či operetní. Dlužno říci, že tyto výlety do mimooperních žánrů uskutečňuje jako výsostný profesionál, dokonale poučen, s plným nasazením a tvůrčí invencí. A tak jej jeho neposedný duch znovu žene za novým dobrodružstvím a znovu do království lehkonohých múz. Tentokrát, okouzlen melodiemi Jaroslava Ježka a vtipnými, duchaplnými texty Voskovce a Wericha, obrací svůj zájem k repertoáru Osvobozeného divadla. S Ondřejem Havelkou a jeho Melody Makers nahrál album Nebe na Zemi, které v těchto dnech vydal na CD, 2 LP a radio kartě Radioservis. Album pokřtí letos v červnu na dvou koncertech v rámci hudebního festivalu Smetanova Litomyšl (21. a 22. června) a po několika koncertech po republice je čeká 28. a 29. listopadu pražská Lucerna. A nebyl by to Adam Plachetka, kdyby pro své příznivce a obdivovatele neměl ještě řadu dalších milých překvapení.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz