V Chrudimi se těší na festival

Search
Close this search box.

15.1.2007 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Pardubický (ČTK, pok)15.1.2007 Mladá fronta DNES str. 5 Kultura – kraj Pardubický (ČTK, pok)

Jeden z koncertů Smetanovy Litomyšle se bude konat v kostele Nanebevzetí Panny Marie

Litomyšl – Pořadatelé Smetanovy Litomyšle se chystají v rámci letošního ročníku uvést v chrudimském kostele Nanebevzetí Panny Marie na Resselově náměstí Duchovní operu.

V chrudimském kostele zazní moderní opera

"Konání koncertů mimo Litomyšl se pro festival stalo již tradicí. Během posledních šesti let zavítala jeho externí představení například do Pardubic, Luže na Chrudimsku či do kláštera v Hedči u Králík. Letos bychom rádi do Chrudimi," potvrdil ředitel festivalu Jan Pikna.
V Chrudimi by měla zaznít soudobá duchovní opera slovenského tvůrce Vítězoslava Kubičky Kristův dotyk, kterou uvede Státní komorní orchestr Žilina.
"Pro uvedení opery v církevní budově bude nutné v kostele provést určité úpravy," upozornil Pikna. Vedení Chrudimi proto minulý týden jednalo s královéhradeckým biskupem Dominikem Dukou, do jehož diecéze město spadá, a chrudimským arciděkanem Josefem Smolou.
Obě strany se shodly na tom, že by se akce v kostele měla uskutečnit. "Pro nás, jako město, je to vítaná příležitost jak sem přilákat další turisty a návštěvníky," uvedl chrudimský místostarosta Pavel Kobetič. Kromě Chrudimi se další koncert bude konat také v Lanškrouně. Tam zazní komponovaný pořad duchovní hudby Chrámové nokturno. Program čtyřicátého devátého ročníku Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl nese tentokrát podtitul Ve světě dětí.
"V letošním programu jsou tituly, jejichž tematika je blízká především mladým posluchačům," zdůraznil ředitel festivalu.
Choreografka Ladislava Košíková připravuje originální taneční pojetí Kytice Bohuslava Martinů, v tomtéž pořadu diváci zhlédnou Janáčkovu scénickou koláž Rákoš Rákoczy. Nejmenším posluchačům nabídne festivalový program operní aktovky Zvířátka a loupežníci Otmara Máchy a Císařovy nové šaty Jiřího Temla.
"V jednání je uvedení příběhů dětských hrdinů ze Stínadel v muzikálu Evžena Zámečníka Rychlé šípy," dodává Jan Pikna.
Dominantou dramaturgie jsou samozřejmě operní díla. Diváci se tak mohou těšit na Smetanovu Hubičku nebo slavnou Pucciniho Manon Lescout.

V Litomyšli zazpívá také Eva Urbanová

Z operních árií jsou sestaveny také dva mimořádné pěvecké galakoncerty. V tom zahajovacím vystoupí sopranistka Eva Urbanová.
Mimořádné zážitky slibují i rozsáhlá vokálně-instrumentální díla -především Dvořákovo oratorium Svatá Ludmila či oblíbená Orffova kantáta Carmina Burana, již bude dirigovat Jiří Kout.
V programu nebude samozřejmě chybět ani symfonická hudba, instrumentální, komorní a sborové skladby. Pořady Putovali hudci, jednou se Zuzanou Lapčíkovou a podruhé s pozoruhodným souborem etnické hudby Czaldy-Waldy Quartet, pak budou díky svému žánrovému přesahu skvělou tečkou.

Foto popis| SMETANOVA LITOMYŠL. Koncerty každoročního festivalu vážné hudby se těší velkému zájmu publika. Na řadu hudebních příznivců se letos budou těšit i v Chrudimi a v Lanškrouně.
Foto autor| FOTO: MAFA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz