V hudbě život Čechů

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 02.03.2021 , Zdroj: Českobudějovický deník , Strana: 10 , Autor: ALOIS SASSMANN , Vytištěno: 3 560 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 02.03.2021 01:59 , Čtenost: 16 267 , Rubrika: Zábava / Jižní Čechy , Země: Česko , GRP: 0,18

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch

JIHOČESKÉ KOŘENÍ

Před dvěma lety jsem navštívil několik míst spojených s mým oblíbeným hudebním skladatelem, Bedřichem Smetanou: městečko Nechanice, kde je na tamním náměstí naproti kostelu dům s pamětní deskou, že v něm roku 1660 žil rychtář Petr Smetana, nejstarší známý předek tvůrce Mé vlasti. Následovala Litomyšl se sochou a základní školou Bedřicha Smetany a zámkem, kde právě chystali zahájení Smetanovy Litomyšle. Nahlédl jsem do rodného Bedřichova bytu v přízemí pivovaru proti vchodu do zámku, kde jeho otec Franc Smetana pracoval jako sládek.

Bedřich, po němž je pojmenován i kráter na planetě Merkur, se narodil 2. března 1824. Navštívil jsem i tamní kostel, v němž byl náš hudební génius pokřtěn a zapsán do matriky jako Frydrych Smetana. Rodina, v níž vyrůstal, byla poměrně zámožná. Jeho matka Barbora, rozená Lynková pocházela ze stejného rodu jako hudební skladatel Jiří Ignác Linek. A třetí putování za Smetanou mě zaválo až do švédského Göteborgu, kde jsem postál u domu ležícího kousek od vodního kanálu, a na němž je deska se švédsko – českým textem: „Bedřich Smetana, český hudební skladatel, bydlil zde v letech 1857-1858.“ Nesmírně mě těší, že jeho první dochovaná skladba, kvapík D dur, vznikla v Jindřichově Hradci, kam se rodina v roce 1831 přestěhovala. Franc Smetana zde měl od hraběte Černína na několik let pronajatý pivovar. V Hradci se Bedřich začal učit hrát na housle, violu a klavír, zpíval v kostele a z tohoto jihočeského města pocházela i jeho první manželka Kateřina rozená Kolářová. Pak se Smetana různě stěhoval, ale jižním Čechám daroval dvě symfonické básně z cyklu Má vlast: Vltava (kterou prý skládal u říčky Vydry na Šumavě) a Tábor.

Vltavu mám obzvláště rád. Je zajímavé, že na stejný hudební motiv začíná i izraelská hymna. Když jsem působil v Pošné u Pacova, vyprávěli mi, že v budově místní školy pobýval Bedřich Smetana u své sestry. A v tomto kraji prý získal inspiraci pro Prodanou nevěstu, jejíž Věrné milování hráli mým rodičům při svatbě a oni je dvojhlasem často zpívali.

Region vydání: Jižní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz