18.6.2012 Lidové noviny str. 8 Kultura JINDŘICH BÁLEK
Koncertem České filharmonie začal ve čtvrtek 54. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Tato akce dovede už tradičně udělat na několik týdnů z nevelkého východočeského města malou kulturní oázu.
Stejný program pod taktovkou Jakuba Hrůši a se sólistou Fazilem Sayem se opakoval i v pátek. Na úvod Valdštýnův tábor, jedna z tzv. švédských symfonických básní Bedřicha Smetany, velmi raná orchestrální skladba slavnostního rázu, kde si řadu nástrojových možností autor zkoušel úplně poprvé – a ne bez úspěchu. Po ní provedl Jakub Hrůša své oblíbené Debussyho Moře a dal si záležet, aby neznělo jen jako neurčitá impresionistická mlha, ale jako pečlivě vystavěná kompozice, která překvapuje pořád novými skladatelskými postupy.
Po pauze vystoupil turecký klavírista Fazil Say asi v nejslavnější skladbě klasické hudby vůbec, Čajkovského Klavírním koncertu b-moll. Jeho extravagantní a tempově zcela nepředvídatelný přístup ke klavírnímu partu si publikum získal. Zároveň tím ale maskoval skutečnost, že řadu pasáží prostě neumí zahrát čistě, technicky vyrovnaně a precizně. Třikrát přidával své vlastní skladby a vděčnou úpravu Mozartova Tureckého pochodu. Smetana se na festival vrátil hned o víkendu, protože soubor olomoucké opery tu hostoval s Prodanou nevěstou. Pořadatelé opakovaně a neradi konstatují, že sehnat pro festival jiný smetanovský titul je velmi obtížné. Českou klasiku ovšem v neděli vystřídal první tenor Metropolitní opery Marcello Giordani. Každý hostující pěvec bývá nadšen atmosférou zámeckého nádvoří, kde se koná většina produkcí. Tento týden se ale na festival chystá také Pavel Šporcl, netradičně s barokním programem, a v sobotu ho vystřídá Jaromír Nohavica. Ve středu 4. července přijede do Smetanova rodiště slavný barytonista Thomas Hampson, aby provedl v premiéře nový písňový cyklus Lingua angelorum Silvie Bodorové, komponovaný k příležitosti 400. výročí úmrtí Rudolfa II. Smetanovu Litomyšl uzavře 8. července Symfonický orchestr Českého rozhlasu s Liborem Peškem a populárními orchestrálními kusy.
Festival zahájil ve čtvrtek osobně Václav Klaus, ale všechny návštěvníky zámku a festivalu vítá spíše Václav Havel. Jednak je v prostorách zámeckého pivovaru vystaveno voskové Srdce pro Václava Havla, které se sem přestěhovalo z piazzetty Národního divadla, zároveň tu probíhá výstava fotografií Oldřicha Škáchy, který Havla fotil v rozmezí čtyřiceti let.
Tím ovšem seznam výstav provázejících hudební festival zdaleka nekončí. Vedle Smetany je zdejším významným rodákem Julius Mařák. Od jeho narození uplynulo letos 180 let a nová výstava jeho děl se také koná v prostorách zámku. Zdejší Galerie Kroupa připomíná jeho žáky a Galerie Zdeněk Sklenář Kamila Lhotáka, který má 100. výročí narození. Na náměstí nelze přehlédnout stříbrnou Perskou věž Zdeňka Fránka ani výstavu deseti současných výtvarníků napříč generacemi v Galerii Miroslava Kubíka. To vše je zarámováno živou atmosférou města, kde se podařilo v uplynulých dvaceti letech opravit více památek než ve městech s nesrovnatelně větším počtem obyvatel. Kdo by si Smetanovu, Jiráskovu či Mařákovu Litomyšl spojoval jen s časy národního obrození, dělá chybu. Ukazuje naopak, jak by se v něm mělo dnes pokračovat.
Foto popis| Fazil Say předvedl výstřední interpretace klasiky
Foto autor| FOTO: František Renza
O autorovi| JINDŘICH BÁLEK, Autor je redaktor ČRo