V Litomyšli chtějí v roce 2024 uvést všechny Smetanovy opery

Search
Close this search box.

8.3.2016    Hradecký deník    str. 10   kultura východní Čechy (zr, čtk)    

Litomyšl – Festival Smetanova Litomyšl plánuje v roce 2024, kdy uplyne 200 od narození Bedřicha Smetany, uvést komplet jeho osmi oper.

 

            Díla nastuduje Národní divadlo moravskoslezské, které již letos na objednávku festivalu připravilo pod vedením režiséra Jiřího Nekvasila operu Braniboři v Čechách.

            Letošní padesátý osmý ročník festivalu se uskuteční od 9. června do 3. července.

            „Smetana je zajímavý tím, že každá jeho opera je jiná svým tématem i způsobem jeho zpracování. Braniboři v Čechách jsou vlastně takové historické plátno ve stylu francouzské velké opery. Cítím v tom ambici ukázat, že česká hudební kultura, přestože neměla v té době velké divadlo, může vyprodukovat velkou operu,“ řekl režisér Jiří Nekvasil.

            Prodaná nevěsta, která měla premiéru ve stejném roce 1866, je podle něj zcela odlišné dílo s komickými prvky. „Smetanovskýcyklusbychom za osm let rádi uvedli i v Ostravě,“ dodal Jiří Nekvasil.

 

Letos festival nabídne 35 pořadů

 

Smetanova Litomyšl letos uvede 35 pořadů. Zahajovací koncert na Zámeckém nádvoří nabídne program složený z děl Smetany, Ludwiga van Beethovena a Wolfganga Amadea Mozarta v podání PKF­Prague Philharmonia s dirigentem Petrem Altrichterem i Dvořákovo trio s klavíristou Ivem Kahánkem a sopranistku Marii Fajtovou.

            Závěrečný koncert přinese Mou vlast v podání České filharmonie s dirigentem Jakubem Hrůšou.

            Za mimořádné označil dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský koncerty Sólo pro 100 smyčců v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice, scénická provedení skladby Mše Leonarda Bernsteina a Symfonii Tisíců č. 8 Es Dur Gustava Mahlera v provedení třistačlenného ansámblu. Premiérově se v Litomyšli představí koncertní a taneční pořad, ve kterém pěvkyně Dagmar Pecková složí poctu Kurtu Weillovi. Pro komorní koncerty bude opět festival využívat prostory zámeckého návrší a litomyšlské chrámy.

 

Rozpočet? Třicet milionů korun

 

Předprodej vstupenek byl zahájen 2. března. Pořadatelé podle ředitele festivalu Smetanova Litomyšl Jana Pikny očekávají výnos ze vstupného 12 milionů korun.

            Tvořit tak bude 40 procent rozpočtu, který činí přibližně 30 milionů korun.

            Veřejné zdroje by měly letos pokrýt 30 procent rozpočtu a zbytek je na soukromých zdrojích. Klub mecenášů Smetanovy Litomyšle, který má 65 členů, přispěl částkou 1,2 milionu korun.

 

Region| Východní Čechy

Publikováno| Hradecký deník; kultura východní čechy; 10

Publikováno| Krkonošský deník; kultura východní čechy; 10

Publikováno| Chrudimský deník; kultura východní čechy; 10

Publikováno| Jičínský deník; kultura východní čechy; 10

Publikováno| Náchodský deník; kultura východní čechy; 10

Publikováno| Svitavský deník; kultura východní čechy; 10

Publikováno| Orlický deník; kultura východní čechy; 10

Publikováno| Rychnovský deník; kultura východní čechy; 10

Publikováno| Pardubický deník; kultura východní čechy; 10

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz