V Litomyšli nezapomínají

Search
Close this search box.

1.3.2014    Haló noviny    str. 4   Z kultury (the)  

V rodišti zakladatele české národní hudby Bedřicha Smetany – starobylé východočeské Litomyšli – se díky snahám a nadšení několika generací místních obyvatel záhy po vzniku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro (1946) podařilo vytvořit jeho důstojného souputníka. Festival Smetanova Litomyšl (SL) patří již od svého zrodu v roce 1949 k výrazným hudebním událostem evropského významu.

O rozkvět litomyšlských hudebních svátků se společně s dalšími mimořádně zasloužil smetanovský badatel, univerzitní profesor Zdeněk Nejedlý. Hlavní programovou náplň SL tvoří operní inscenace nejen děl Smetanových, ale také dalších našich i světových klasiků. Nedílnou součástí festivalu jsou rovněž koncertní provádění oper i další programové záměry. Jsou určeny příslušníkům všech věkových generací. Nedílnou součást programové struktury tvoří obsahově vyprofilované programy pro děti a mladistvé. Platí to také o letošní dramaturgicky neobyčejně zdařilé a vyvážené nabídce. Akce se uskuteční pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana.

Nejen Smetana

»Letošní ročník Smetanovy Litomyšle začne 13. června slavnostním galakoncertem souborů a sólistů pražského Národního divadla,« přiblížila koncepci zahajovacího večera tisková mluvčí SL Eva Piknová. »Protože letos probíhá Rok české hudby, snažili jsme se poukázat, že Smetanova hudba nezůstala bez odezvy u dalších generací. Proto tu kromě skladeb našeho slavného rodáka zazní také reprezentativní výběr árií, sborů a scén z oper dalších významných českých skladatelských osobností. Společně s odkazem Smetanovým budou uvedena díla Antonína Dvořáka, Zdeňka Fibicha, Josefa Bohuslava Foerstera, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Vítězslava Nováka a Otakara Ostrčila, tedy reprezentantů pozdějších dob.« Interprety budou přední sólisté pražského Národního divadla. Bude mezi nimi také světoznámá sopranistka Eva Urbanová, jež se v Litomyšli mnohokrát představila i v celovečerních inscenacích. Zaujala především jako vynikající představitelka titulní role ve Smetanově slavnostní opeře Libuše. Také nabídka dalších dnů je velmi lákavá a umělecky přesvědčivá.

Aktuální změny

»Předprodej vstupenek tradičně zahajujeme vždy první středu v březnu v deset hodin dopoledne. Je to tak trochu vázáno k připomenutí Bedřicha Smetany, který se druhého března roku 1824 v deset hodin v litomyšlském zámeckém pivovaru narodil,« vysvětlil důvody daného termínu zahájení předprodeje ředitel festivalu Jan Pikna. »Letos však dochází k menším změnám, které mají usnadnit nákup. Již ode dneška – tedy 1. března – bude po internetu a v prodejních místech sítě Ticketportal možné zakoupit tzv. víkendové balíčky. Obsahují vstupenky na tři velké pořady každého víkendu najednou, a to s celkovou slevou dvacet procent,« doplnil Pikna. Kromě celkově nižší ceny tak kupující získá jistotu svého stálého místa, navíc bez složité rezervace v náporu prvního předprodejního dne. Nynější nabídka balíčků je však časově omezená – v prodeji bude pouze do 4. března. »Ve středu 5. března bude – podobně jako v předchozích letech – přesně v deset hodin spuštěn klasický prodej tak, jak jej známe z předchozích let. Další novinkou však bude ‚pořadník‘ na vyprodané vstupenky. Pokud při online nákupu zájemce zjistí, že na zvolený pořad již nejsou volná místa, lze se nově ‚zapsat do pořadníku‘. Pokud snad dojde k uvolnění rezervovaných vstupenek, automaticky bude první v pořadí upozorněn a bude mu vytvořena rezervace s platností následujících osmačtyřicet hodin. Do té doby je nutné vstupenky zakoupit, jinak připadnou dalšímu v pořadí,« přiblížil nový systém ředitel SL Pikna. Jako první si budou moci vstupenky rezervovat sponzoři a mecenáši SL, a to ještě před uvedenými termíny. »Mecenášům tak děkujeme za jejich finanční příspěvek festivalu. Je to projev velké důvěry v organizátory a hluboké podpory festivalu, když sáhne člověk do vlastní kapsy. Velmi si toho vážíme,« poznamenal závěrem Jan Pikna.

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz