V Litomyšli to umějí

Search
Close this search box.

20.2.2017    Haló noviny    str. 10   Servis, tv programy (the)    

Za necelé čtyři měsíce bude zahájen 59. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl (SL). Nabídne šestatřicet programů – od celovečerních oper až k tematickým pořadům pro děti a mladé posluchače.

»Chceme přehlídku programově držet jako místo, kde bude mít návštěvník jistotu, že se setká především s českými díly, jež se stala světovými,« uvedl prezident festivalu a dlouhodobý člen správní rady Pavel Kysilka, někdejší generální ředitel České spořitelny, jež SL podporuje celé čtvrtstoletí. Program 59. ročníku SL nabídne od 16. června do 6. července rozmanitý komplet. »K obsáhlé nabídce klasické hudby, samozřejmě včetně oper, z toho hned dvou titulů Bedřicha Smetany, jsme i letos přiřadili pořady určené také pro děti či dospívající publikum, ale i tematicky odlišně orientovaný repertoár, například hodnotný klasický jazz či cikánskou hudbu,« poznamenal k obsahu letošního 59. ročníku SL dramaturg Vojtěch Stříteský. »Připomenout alespoň nejvýznamnější jména hostujících umělců, to by byl opravdu dlouhý seznam.« Festival letos zahájí na litomyšlském zámeckém nádvoří 16. června Česká filharmonie pod taktovkou Semjona Byčkova. Společně s hudbou Smetanovou a Čajkovského zazní také Brahmsův houslový koncert se sólistou Josefem Špačkem. Tradiční Velké finále nabídne 6. července výběr slavných operních sborových scén v podání Sboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno a Pěveckého sboru Masarykovy univerzity Brno za doprovodu pražského Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Ondreje Lenárda. Programová struktura SL se snaží navzájem spojit nesporné umělecké kvality programové i realizační s jistou atraktivitou, jež vůbec není jen lákavým komerčním tahem. Naopak litomyšlský festival se dlouhodobě snaží vychovávat si publikum i v dorůstajících generacích. Činí tak zejména nabídkou specificky orientovaných tematik, zaměřených na dětské publikum či na mladé posluchače. Nezanedbatelné místo mají tzv. rodinné programy. Pořadatelé jim dlouhodobě věnují cílenou pozornost. V dramaturgii se ovšem nacházejí mnohé inspirace. Nejedno poznání je určeno také pro znalce a odborníky.

Vedení SL se snaží nejrůznějšími způsoby podporovat zájem veřejnosti. Pomáhá to všeobecné erudici a zvyšování estetické úrovně obyvatelstva. Letos se nově nabízí možnost speciální dopravy také z přilehlých míst na Litomyšlsku. O mimořádné nabídce tzv. vstupenkových balíčků se zmíníme zítra.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz