V Litomyšli uvítají Mši s Vojtou Dykem

Search
Close this search box.

9.6.2016    Mladá fronta DNES    str. 16   Kultura Věra Drápelová    

LITOMYŠL Na koncerty, představení i doprovodné výstavy zve ode dneška Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl.

 

            Organizátoři připravili na třicet různých pořadů, z nichž nejambicióznějším je provedení Symfonie č. 8 Gustava Mahlera, s ohledem na velké provozovací nároky přezdívané Symfonie tisíců. „Celkem vystoupí na tři sta účinkujících, z toho 140 sboristů a 120 hudebníků,“ vypočítává umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Celý aparát bude v rukou dirigenta Ondreje Lenárda.

 

Připomenou Kubelíka

 

Na programu je dále sedm oper v podání různých českých souborů nebo recitál Dagmar Peckové. Do Litomyšle také zavítá scénické ztvárnění Bernsteinovy Mše, které mělo premiéru na jaře v Olomouci s Vojtou Dykem v roli Celebranta.

            Závěrečný koncert 3. července, na němž Česká filharmonie provede pod taktovkou Jakuba Hrůši Smetanovu Mou vlast, připomene, že u zrodu přehlídky stál před sedmdesáti lety Rafael Kubelík. Ten do Litomyšle přijel s Českou filharmonií už v červnu 1946. „V následujících letech se však festival nedočkal pokračování a zásluhu na jeho založení si tak připsal až roku 1949 Zdeněk Nejedlý,“ zdůrazňuje Stříteský.

 

O autorovi| Věra Drápelová, redaktorka MF DNES

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz