V nabídce chybí dílo rodáka Bedřicha Smetany, jeho hudba ale zámkem zazní

Search
Close this search box.

7.6.2011 Hradecký deník str. 10 Kultura Východní čechy
IVETA NÁDVORNÍKOVÁ

53. festival Smetanova Litomyšl

Litomyšl – Kulturní událost roku, mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl začíná již tento pátek. Třiapadesátý ročník zahájí předsedkyně poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Záštitu nad festivalem sice převzal prezident republiky Václav Klaus, ale v době slavnostního zahájení bude na zahraniční cestě v Berlíně.

Pecková slaví!

Letošní festival potrvá dvacet pět dní a nabídne milovníkům hudby třiadvacet titulů. Nese podtitul Mundus Vocalis, tedy vokální svět, který se v pestré nabídce festivalu hlásí k lidskému hlasu jako prostředku uměleckého vyjadřování. Programem se prolíná řada historických i formových projevů, od zpěvu operního, přes sborový až po divadelní představení a umělecký přednes. Letos ovšem diváci neuvidí na zámeckém nádvoří žádnou operu od litomyšlského rodáka Bedřicha Smetany. „V současnosti je jediným dostupným titulem v českých a slovenských operních domech jen Prodaná nevěsta, ale ta byla na festivalu provedena v posledních třech letech. Smetanova tvorba zazní v řadě koncertů," vysvětlil ředitel Jan Pikna. Pořadatelé ale uvažují, že pro další ročníky přistoupí k finančně nákladné koprodukci s některou z operních scén. Zvláštní koncert si letos pro Smetanovu Litomyšl připravila pěvkyně Dagmar Pecková, která oslaví třicet let své umělecké kariéry.
Některé pořady jsou již beznadějně vyprodané, ale na vybrané nabízí Smetanova Litomyšl vstupenky za poloviční cenu. „Snad z důvodu finanční krize a nejistoty z chystaných reforem v nabídce zůstaly i pořady velmi atraktivní, které by v minulosti byly bezpečně vyprodány mezi prvními," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna. Zlevněné vstupenky jsou mimo jiné na taneční představení s hudbou Carla Orffa a Igora Stravinského Písně a tance lásky provedenou s ansámblem bubeníků a čtyř klavírů. Porovnat árie, sbory a mezihry z opery Dalibor Bedřicha Smetany a Lohengrin Richarda Wagnera budou moci návštěvníci pořadu Příběhy bájných rytířů, kde se dočkají i Svatebního pochodu.
53. ročník festivalu je posledním před zahájením revitalizace zámeckého návrší, na kterou město získalo dotaci z Unie. „Příští dva ročníky se odehrají na staveništi, což jistě přinese omezení a nižší divácký komfort. Ovšem až stavba skončí, bude mít Smetanova Litomyšl téměř ideální zázemí," sdělil starosta Litomyšle Michal Kortyš.
Smetanova Litomyšl však není jen svátkem hudby a výtvarného umění. Festival i letos doplní řada zajímavých akcí. Pořadatelé spolupracují i s Národním památkovým ústavem. Během festivalu nabídnou speciální prohlídky zákulisí a slevy na prohlídku zámku. „Garderobiérky ze Státní opery Praha přivezou do Litomyšle kostýmy a první, třetí a čtvrtý víkend si je budou moci lidé prohlédnout a vyzkoušet," dodal Pikna. Festivalová vstupenka navíc návštěvníkům zajistí slevu na prohlídku zámku. „Lístek pro dospělého stojí 120 korun a se vstupenkou z festivalu ušetří padesát korun," informovala kastelánka Jana Sehnalová.
V době festivalu ožije v sobotu 18. června město i starodávným jarmarkem.

***

Program 53. ročníku festivalu Smetanova Litomyšl

Litomyšl – II. zámecké nádvoří 10. června 20 hodin Slavnostní zahajovací koncert Bedřich Smetana: Česká píseň Ludwig van Beethoven: Symfonie č. 9 d moll, op. 125 s ódou Na radost.
Litomyšl – kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže 11. června 16 hodin Duchovní hudba v Čechách kolem roku 1600 Mše, moteta, hymny, ricercary, fantazie a písně.
Litomyšl – II. zámecké nádvoří 11., 12. června 21.30 hodin Písně a tance lásky Mimořádný hudebně-taneční projekt. 13. , 14. června 21 hodin Koncert n a přání – Bohemian Rhapsody Litomyšl – Smetanův dům 15. června 16 a 19 hodin Uhlíř/Svěrák: Miniopery Čtyři jednoaktové miniopery pro děti a mládež. Šípková Růženka, Budulínek, O dvanácti měsíčkách, Karkulka.
Litomyšl – II. zámecké nádvoří 16. června 20 hodin Dagmar Pecková – Na cestě Jubilejní galakoncert k třicetiletí umělecké kariéry přední české mezzosopranistky.
17. června 19 hodin Z Nového světa… V podání amerického orchestru vyslechneme v roce 170. výročí narození Antonína Dvořáka v takřka „autentickém provedení" jeho nejslavnější Novosvětskou symfonii.
Litomyšl – kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže.
18. června 16 hodin Paralelní světy Koncertní premiéra sborového cyklu inspirovaného základními myšlenkami křesťanství, buddhismu, judaismu a islámu.
Litomyšl – II. zámecké nádvoří 18. června 20 hodin Lohengrin&Dalibor – Příběhy bájných rytířů Koncertní provedení scén z klíčových oper Richarda Wagnera a Bedřicha Smetany.
Litomyšl – Nový kostel Církve bratrské 19. června 15.30 hodin Grafické partitury Milana Grygara Soubor MoEns hraje vizuální partitury Milana Grygara v realizaci Kamila Doležala.
Litomyšl – II. zámecké nádvoří 19. června 18 hodin Česká filharmonie Bedřich Smetana: Předehra k opeře Prodaná nevěsta, Vítězslav Novák: Slovácká suita, op. 32, Gustav Mahler: Symfonie 4 G dur.
Litomyšl – audienční sál státního zámku 21. června 19.30 hodin Jako zázrakem…
Literárně-hudební pořad s verši francouzských básníků a skladatelů působících v Paříži.
Litomyšl – II. zámecké nádvoří 22. června 21.00 hodin Svěcení jara Baletní představení o třech částech.
23. června 19.30 hodin Bolero – Música Ibérica y Latina Pořad sestavený ze španělských a latinsko-amerických kompozic.
24. června 19 hodin Antonín Dvořák: Stabat Mater Duchovní kantáta pro sóla, sbor a orchestr.
Litomyšl – kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže 25. června 16 hodin Symphonia Gregoriana Koncert.
Litomyšl – II. zámecké nádvoří 25. , 26. června 21 hodin Giacomo Puccini: Turandot Opera o třech dějstvích.
Chrudim, Arciděkanský kostel 26. června 18 hodin Symphonia Gregoriana Koncert pro varhany a orchestr.
Litomyšl – Smetanův dům 28. června 18 hodin Kühnův dětský sbor Pocta českým tvůrcům.
Litomyšl – II. zámecké nádvoří 29. června 20 hodin Babí Jar Uvádí při příležitosti 70. výročí tragédie v rokli Babí jar u Kyjeva, při níž bylo nacisty během čtyř dnů povražděno 34 000 Židů.
Litomyšl – Smetanův dům 30. června 19 hodin Peter Shaffer: Amadeus Strhující příběh dvou významných vídeňských současníků – W. A. Mozarta a jeho rivala Antonia Salieriho. Litomyšl – II. zámecké nádvoří 1. července 21 hodin Leoš Janáček: Její pastorkyňa Opera o třech dějstvích dle dramatu Gabriely Preissové.
Litomyšl – Smetanův dům 2. července 16 hodin Z mého života Komorní koncert věnovaný památce a dílu Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka.
Litomyšl – II. zámecké nádvoří 2., 3. července • 21 hodin Gaetano Donizetti: Nápoj lásky Komická opera o dvou dějstvích.
Litomyšl – Klášterní zahrady 3. července 10.15 hodin Slavnostní mše Tradiční děkovná bohoslužba celebrovaná Mons. Tomášem Halíkem. Litomyšl – II. zámecké nádvoří 4. července 19.30 hodin Hvězdy operního nebe – Sumi Jo Galakoncert jedné z nejlepších koloraturních sopranistek světa.

Foto popis| PĚVKYNĚ DAGMAR PECKOVÁ oslaví na festivalu Smetanova Litomyšl třicet let své umělecké kariéry. Ve zvláštním koncertu připomene 170. výročí narození Antonína Dvořáka.
Foto autor| Foto: Deník/ Tomáš Kubelka
Region| Východní Čechy
Publikováno| Hradecký deník; Kultura Východní čechy; 10
Publikováno| Krkonošský deník; Kultura Východní čechy; 10
Publikováno| Chrudimský deník; Kultura Východní čechy; 10
Publikováno| Jičínský deník; Kultura Východní čechy; 10
Publikováno| Náchodský deník; Kultura Východní čechy; 10
Publikováno| Svitavský deník; Kultura Východní čechy; 10
Publikováno| Orlický deník; Kultura Východní čechy; 10
Publikováno| Rychnovský deník; Kultura Východní čechy; 10
Publikováno| Pardubický deník; Kultura Východní čechy; 10
ID| 11e09975-8756-4a6b-8b19-7dd9fd1036ae

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz