Václav Klaus zahájí Smetanovu Litomyšl

Search
Close this search box.

14.6.2012 ČT 1 str. 15 18:00 Události v regionech – Praha

 

Jan HRUBEŠ, moderátor
——————–
Začíná 54. ročník Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. Slavnostně ho zahájí prezident Václav Klaus. Ten totiž nad akcí převzal záštitu. Rušno bylo v zámeckém areálu už od odpoledne. V bývalém pivovaru otevřeli výstavu voskového srdce pro Václava Havla. A co vlastně symbolizuje? Tak na to se zeptáme Michala Klokočníka. Michale, vítej ve vysílání.

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Dobrý večer z Litomyšle. Tak dvoumetrové srdce je symbolem lásky a přátelství. A jeho autory, Roman Švejda a Lukáš Gavlovský, ti přijeli dnes do Litomyšle, aby ho na vernisáži uvedli. Vernisáž byla zhruba před hodinou a něco a bylo skutečně nabyto. To srdce, voskové srdce je vyrobenou z 2300 kilogramů vosku, konkrétně tedy svíček, které lidé po smrti Václava Havla nosili na pietní místa. A samotná výstava je součástí Smetanovy výtvarné Litomyšle, která má své nezastupitelné místo právě v průběhu hudebního festivalu. A letos se koná opět na několika místech Litomyšle. Ústředním tématem je litomyšlovský rodák Julis Mařák. Ale diváci a návštěvníci Smetanovy výtvarné Litomyšle samozřejmě mohou navštívit nejenom jeho díla tady v zámeckém areálu, ale i další skvosty, i další práce vynikajících umělců.

Jan HRUBEŠ, moderátor
——————–
A teď k samotné akci Smetanova Litomyšl. Je hlavně o hudebním programu. Co tedy letos svým divákům nabídne?

Michal KLOKOČNÍK, redaktor
——————–
Během 25 dnů 31 pořadů. Což je skutečně rekord Smetanovy Litomyšle. Kromě opery a klasické hudby diváky čekají písničky Jaromíra Nohavici nebo skladby Osvobozeného divadla. Organizátoři si totiž přejí, aby lidé, kteří přijedou sem na Litomyšl, na Smetanovu Litomyšl, tak se bavili a zahodili starosti všedních dnů. Ten zahajovací koncert, který začne ve 20 hodin v podání České filharmonie, tak bude vskutku monumentální. Jako host tu bude turecký klavírista Fazil Say a zazní díla Smetany, Debussyho nebo Čajkovského. Smetanova Litomyšl očekává celkem 28 tisíc návštěvníků, jak mi potvrdil ředitel festivalu Jan Pikna, tak vstupenky na některé pořady jsou stále ještě k dispozici. No a koncertovat se bude nejenom tady na druhém zámeckém nádvoří, jak vidíte za mnou, právě probíhá zkouška. Ale i jinde. Například ve Smetanově domě nebo v Lankšrouně. Ten hlavní hudební program potrvá do 8. července. No a finále bude také vskutku monumentální. Protože zazní Čajkovského slavnostní předehra 1812 a právě tu tady v Litomyšli v zámeckém areálu doprovodí salvy z kanónů.

Jan HRUBEŠ, moderátor
——————–
Z hudebního svátku v Litomyšli Michal Klokočník.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz