Ve free zóně litomyšlské Smetanky vystoupí Cina, Slováčková i Laco Déczi 

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 17.05.2023, Zdroj: svitavsky.denik.cz +1, Autor: Iveta Nádvorníková, Datum importu: 17.05.2023 23:49, RU/měsíc: 35 259, RU/den: 4 767, Rubrika: Svitavsko, AVE: 5 990,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,05, Návštěvy za měsíc: 12 600 000

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

Obsahové duplicity: 17.05.2023 18:51 – Svitavsko

Festival Smetanova Litomyšl i letos nabídne to nejlepší z české a zahraniční hudby. Zatímco hlavní část festivalu se odehraje výjimečně na zimním stadionu, Festivalové zahrady zůstávají v Klášterních zahradách jako každý rok. Free zóna festivalu přinese hudbu, tanec i filmy nebo workshopy pro děti. Startuje ve čtvrtek 15. června.

Hlavními hosty letošních Festivalových zahrad v Litomyšli budou Jan Cina v roli Malého prince, Anna Julie Slováčková nebo Laco Déczi. V zahradách vyroste po roce zase hudební stage, divadelní amfiteátr i taneční sál. Novinkou bude tentokrát umělecké hřiště u Augustovy tiskárny. Prostor dostanou i základní umělecké školy z Pardubického a Královéhradeckého kraje.

„Snažíme se prezentovat kompletní škálu umělců od žáků zušek po evropsky oceňované soubory. Čím dál tím více chceme do programu zařazovat i tanec a divadlo. Pokračovat rozhodně bude lenošivě-rodinná nálada, kterou Festivalové zahrady opravdu čarují,” sdělil Filip Janouch, který je společně s Ivou Vrátilovou novým dramaturgem zahrad.

Festivalová sezona na Orlicku:

Právě oni stojí za projektem uměleckého hřiště, které přiláká zejména rodiny s dětmi. V zahradách vzniká díky spolupráci s manželi Janebovými a jejich knihou Dějiny hudby. Velkoformátové hry umožní skládat pexeso, hrát piškvorky křížků a béček, domino s hudebními nástroji nebo stavět z obřích kostek hudební skladatele. Na hřišti se každý víkendový den představí umělecké obory základních uměleckých škol z Pardubického a Královehradeckého kraje.

„V celém areálu budou muzicírovat nebo tančit. Na hřišti si s nimi vyzkouší lidé hrát na nástroje, malovat i vodit loutky,” vysvětlila Iva Vrátilová. Návštěvníci free zóny Smetanovy Litomyšle se tak potkají se žáky základních uměleckých škol z celých východních Čech. „Podělíme se o program ve spolupráci se ZUŠ z Litomyšle, Vysokého Mýta, Králík, Pardubic, Bystrého nebo Jablonného nad Orlicí. Z Královéhradeckého kraje vystoupí žáci z Rychnova nad Kněžnou,“ doplnila dramaturgyně.

Připomeňte si loňský ročník Festivalových zahrad:

Umělci se představí v Klášterních zahradách v Litomyšli na velkém pódiu i na hladině jezírka, kam za soumraku usednou třeba houslistky a harfenistky. Na festival míří hudebníci z pražské, brněnské, ostravské nebo pardubické konzervatoře. Speciálním orchestrem bude BPM Percussion Orchestra, který jeviště do posledního místa zaplaví bicími nástroji. Oblíbené jsou i koncerty přímo v trávníku mezi diváky. Jeviště, které vyroste na terasách, kde obvykle sedí publikum, bude místem, kde se Jan Cina na chvíli stane Malým princem. Společně s Kateřinou Bohatovou zazpívá za doprovodu Unique Quartetu původní písně hudebního skladatele a textaře Kryštofa Marka.

Volně přístupná doprovodná scéna bude otevřena během celého festivalu Smetanova Litomyšl, tedy od 15. června do 2. července 2023 v Klášterních zahradách v Litomyšli.

Mnohem větší prostor letos dostane v zahradách tanec a divadlo. Uskupení Dekkadancers přiváží představení plné humorných skečů a choreografií, které dlouhá léta zakládali „do šuplíku” – Řbitov nápadů. Spolupráci pořadatelé navázali s mezinárodním festivalem Tanec Praha, taneční konzervatoří Duncan Centre nebo tanečním studiem Light. S formátem stand-up přijede v nákupním vozíku slovenský herec Pavol Seriš s představením Pri kase.

Festivalová sezona na Pardubicku:

Nebudou chybět živé přenosy pořadů Smetanovy Litomyšle. Živě bude možné přímo z Klášterních zahrad sledovat Slavnostní zahajovací koncert s Českou filharmonií a italské Velké finále v podání Symfonického orchestru Hlavního města Prahy FOK.

Volně přístupná doprovodná scéna bude otevřena během celého festivalu Smetanova Litomyšl, tedy od 15. června do 2. července 2023 v Klášterních zahradách v Litomyšli.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz