Švédové převzali „žezlo“

Search
Close this search box.

29.6.2009 Svitavský deník str. 1 Titulní strana IVETA NÁDVORNÍKOVÁ
Slavnost na festivalu Smetanova Litomyšl. Premiér Jan Fischer předal Švédům předsednictví v Radě Evropské unie.

Litomyšl/ Předsednictví České republiky v Radě Evropské unie končí. Slavnostní předání žezla Švédům se uskutečnilo včera večer na festivalu Smetanova Litomyšl před koncertem Europa musicalis. Na slavnostní večer přijel nejen premiér Jan Fischer, ale spolu s ním i polovina české vlády. Švédskou stranu zastupovala ovšem jenom velvyslankyně Maria Aseniusová.
Ceremoniál předání předsednictví se stal pro město symbolickým aktem. Hudební skladatel a litomyšlský rodák Bedřich Smetana totiž strávil právě ve Švédsku důležité období svého života a v málokteré zemi Evropské unie ho znají lidé tak dobře. A právě Švédsko je zemí, která bude od prvního července předsedat Radě Evropské unie. Premiér vlády Jan Fischer předal symbolické žezlo předsednictví Švédskému království, které zastoupila náměstkyně švédské ministryně pro evropské záležitosti Maria Aseniusová. Stalo se tak při koncertu Europa musicalis. Na slavnostním večeru nechyběl ani hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. "Mým studijním oborem na vysoké škole a velkým koníčkem byla a stále je historie a humanitní vědy. Je-li na světě něco, co překračuje hranice států, národností i čas, je to určitě umění a doufám, že nedělní večer a jeho nosné téma Europa musicalis toho je důkazem," uvedl hejtman Radko Martínek.

Kde vše začalo…

Předsednictví v Radě Unie v podstatě v Litomyšli začalo a také zde končí. Mladý grafik Tomáš Pakosta, který je autorem loga předsednictví České republiky, totiž žije rovněž v Litomyšli.
Letošní 51. ročník Smetanovy Litomyšle se tak zapíše do dějin společné Evropy nejen nápaditou dramaturgií hudební události. Festival se stal kulturní a společenskou akcí s mezinárodním významem. Letos ho navíc podruhé v historii zahajoval prezident České republiky Václav Klaus. A předání předsednictví jen důležitost zpečetilo.

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz