Švédsko převzalo v Litomyšli symbolickou štafetu

Search
Close this search box.

25.7.2009 Chrudimský deník str. 32 U nás v kraji IVAN HUDEČEK
Litomyšl/ Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl byl letos o něco slavnostnější, než bývá zvykem.
Ozdobilo jej předání českého předsednictví v Radě Evropské unie v kulturní oblasti Švédsku. Této příležitosti byl přizpůsoben i program festivalu, jehož součástí byl koncert Europa musicalis.
A stal se hned několikanásobně symbolickým. Propojil málo známého švédského skladatele novoromantické hudby Wilhelma Stenhammara a jeho symfonickou báseň Excelsior! (Vzhůru!) se symfonickými básněmi Bedřicha Smetany.
I když program nezahrnoval žádnou z trojice symfonických básní komponovaných ve Švédsku, podařilo se připomenout propojení obou zemí v osobě tohoto vyznamného českého skladatele. Příznačným dokladem dnešní kulturní propojenosti Evropy je i fakt, že Leif Segerstam, nositel titulu švédský královský kapelník, je finské národnosti.
Jak sám říká, rád komponuje a rád si hraje se symfonickým zvukem, což dobře ukázala i jeho 199. symfonie. Samotnému koncertu předcházel v prostorách Městské obrazárny ve II. patře zámku slavnostní koktejl, na který vzácné hosty pozval hejtman Pardubického kraje Radko Martínek. Do Litomyšle přicestoval předseda vlády Jan Fischer a pozvání přijala i většina členů jeho kabinetu.
Švédské království zastupovala státní tajemnice pro záležitosti Evropské unie Maria Asenius, která převzala symbolickou štafetu doprovodných akcí pořádaných v rámci předsednictví v Radě Evropy. Koncertem se uzavřelo nejen české předsednictví, ale i šest měsíců naplněných akcemi, které v této souvislosti Pardubický kraj připravil.
Za všechny připomeňme květnovou návštěvu velvyslanců EU v kraji nebo červnový mezinárodní seminář odborníků pro lesnictví.

Foto popis| MEZI ÚČASTNÍKY slavnostního koktejlu, který se uskutečnil na pozvání hejtmana Radko Martínka, zavítala populární japonská zpěvačka Hiromi Iwasaki, označovaná za velvyslankyni česko – japonského přátelství. Na arkádách zámku došlo i k neformálnímu setkání s předsedou české vlády Janem Fischerem.
Foto autor| Foto: Ivan Hudeček
Region| Východní Čechy
Publikováno| Chrudimský deník; U nás v kraji; 32
Publikováno| Svitavský deník; U nás v kraji; 32
Publikováno| Orlický deník; U nás v kraji; 32
Publikováno| Pardubický deník; U nás v kraji; 32

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz