Velké finále také v zahradách

28.6.2016    Haló noviny    str. 10   Servis, TV program (the)     

Pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana probíhá tento týden ve východočeské Litomyšli poslední třetina letošního ročníku Smetanovy Litomyšle (SL). V neděli se ve velkém stylu uskuteční nejen slavnostní oficiální zakončení, ale také odpolední a večerní program v klášterních zahradách.

Zcela zdarma tam proběhne kromě samostatného programu také přímý přenos závěrečného večera z nedalekého nádvoří renesančního zámku.

»Těšit se na závěrečné akce mohou nejen pravidelní návštěvníci festivalu s již zajištěnými vstupenkami, ale vlastně všichni,« poznamenává tisková mluvčí SL Eva Piknová. »Vrcholem letošního ročníku bude večerní přenos závěrečného koncertu festivalu z nádvoří nedalekého Umožní to sledovat průběh také těm, kteří již nesehnali vstupenky, protože zájem byl šestinásobný než kapacita hlediště. Anebo těm, kteří chtějí koncert sledovat bez společenského oblečení – třeba i vleže a s občerstvením.«

            Letos se mohou těšit na provedení Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast. Velkolepé dílo provede Česká filharmonie (ČF) pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši, patřícího k předním následníkům světoznámého šéfa ČF Jiřího Bělohlávka.

            »Tento koncert jsme zařadili k letošnímu 70. výročí koncertu České filharmonie, který se v Litomyšli uskutečnil pod taktovkou dirigenta Rafaela Kubelíka 23. června roku 1946. Proběhl tehdy v rámci Hudebních slavností ‚Smetanova Litomyšl I‘,« uvedl ředitel SL Jan Pikna. »Tehdejší koncert lze považovat za první pokus založení tradice pořádání Smetanovy Litomyšle. Také tehdy se v Litomyšli hrála Smetanova Má vlast. Jak však víme, náš festival byl doopravdy založen až o tři roky později, tedy v roce 1949. Stejný koncert však o několik dní dříve úspěšně založil tradici festivalu Pražské jaro.«

Foto popis| Záběr z loňského zakončení festivalu

Foto autor| FOTO – archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz