Velké finále také v zahradách

Search
Close this search box.

28.6.2016    Haló noviny    str. 10   Servis, TV program (the)     

Pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana probíhá tento týden ve východočeské Litomyšli poslední třetina letošního ročníku Smetanovy Litomyšle (SL). V neděli se ve velkém stylu uskuteční nejen slavnostní oficiální zakončení, ale také odpolední a večerní program v klášterních zahradách.

Zcela zdarma tam proběhne kromě samostatného programu také přímý přenos závěrečného večera z nedalekého nádvoří renesančního zámku.

»Těšit se na závěrečné akce mohou nejen pravidelní návštěvníci festivalu s již zajištěnými vstupenkami, ale vlastně všichni,« poznamenává tisková mluvčí SL Eva Piknová. »Vrcholem letošního ročníku bude večerní přenos závěrečného koncertu festivalu z nádvoří nedalekého Umožní to sledovat průběh také těm, kteří již nesehnali vstupenky, protože zájem byl šestinásobný než kapacita hlediště. Anebo těm, kteří chtějí koncert sledovat bez společenského oblečení – třeba i vleže a s občerstvením.«

            Letos se mohou těšit na provedení Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast. Velkolepé dílo provede Česká filharmonie (ČF) pod vedením dirigenta Jakuba Hrůši, patřícího k předním následníkům světoznámého šéfa ČF Jiřího Bělohlávka.

            »Tento koncert jsme zařadili k letošnímu 70. výročí koncertu České filharmonie, který se v Litomyšli uskutečnil pod taktovkou dirigenta Rafaela Kubelíka 23. června roku 1946. Proběhl tehdy v rámci Hudebních slavností ‚Smetanova Litomyšl I‘,« uvedl ředitel SL Jan Pikna. »Tehdejší koncert lze považovat za první pokus založení tradice pořádání Smetanovy Litomyšle. Také tehdy se v Litomyšli hrála Smetanova Má vlast. Jak však víme, náš festival byl doopravdy založen až o tři roky později, tedy v roce 1949. Stejný koncert však o několik dní dříve úspěšně založil tradici festivalu Pražské jaro.«

Foto popis| Záběr z loňského zakončení festivalu

Foto autor| FOTO – archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz