Velké finále v Litomyšli

Search
Close this search box.

23.6.2014    Týdeník Rozhlas    str. 11   Nalaďte si Petr Veber     

Mezinárodní festival Smetanova Litomyšl se zaměřuje na operní a vokální hudbu. Letos také využívá nově zrekonstruovaného, doslova vzkříšeného piaristického kostela (TR 26/2014) k uvedení velkých duchovních děl, ale součástí jeho programů jsou každým rokem i symfonické koncerty.

 

            V amfiteátru na zámeckém nádvoří letošní ročník festivalu uzavře první červencovou neděli koncert s názvem Velké finále. Na závěr zazní Dvořákova Novosvětská symfonie, ostatně bude tomu v létě zrovna sto dvacet let od její české premiéry, která se po uvedení v New Yorku a v Londýně odehrála ještě před Prahou v Karlových Varech. A pryč jsou časy Zdeňka Nejedlého, za nějž by Dvořákova hudba smetanovský festival uzavřít zcela určitě nesměla…

            Litomyšlský rodák Smetana však samozřejmě nepřijde zkrátka. Na programu je jeho symfonická báseň Vltava a pak i jedna zajímavost – nová skladba s názvem Na cestě z Litomyšle, inspirovaná stejnojmenným Smetanovým náčrtkem – nedlouhým hudebním motivem, který se stal jejím bezprostředním základem. Tuto orchestrální fantazii napsal na objednávku festivalu Lukáš Hurník a zhruba desetiminutová skladba bude mít ten večer premiéru.

            Vedle Dvořákovy hudby zazní také hudba Antonia Rosettiho a Bohuslava Martinů. Zajímaví jsou navíc interpreti – poměrně nový orchestr Česká Sinfonietta založený a vedený Radkem Baborákem, který se vydal na dirigentskou dráhu, ale nadále současně zůstává nedostižným hráčem na lesní roh. Zahraje si s ním Kateřina Javůrková, která v témž oboru vyhrála loňskou interpretační soutěž Pražského jara.

            Celý koncertní program bude živě přenášen nejen na velkou projekční plochu do blízkých Klášterních zahrad, kde pořadatelé slibují možnost poslechu hudby v pohodě na trávě, ale také po rozhlasových vlnách. Přímý přenos moderuje Jitka Novotná a o přestávce bude hovořit s umělci – s Radkem Baborákem a Lukášem Hurníkem -i s organizátory – s ředitelem Janem Piknou a dramaturgem Vojtěchem Stříteským. Smetanova Litomyšl bývá označována za festival s geniem loci. Právem. Tamní atmosféra je tak jedinečná, že k vám jistě pronikne i po rozhlasových vlnách.

 

***

 

Neděle 6. července, ČRo Vltava, 20.30

 

Foto popis| Na závěr Smetanovy Litomyšle zahraje i Kateřina Javůrková

O autorovi| Petr Veber, redaktor ČRo Vltava

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz