Velké finále. Vltava i Novosvětská zazní v zahradách

Search
Close this search box.

6.6.2014    Mladá fronta DNES    str. 6   Příloha – Smetanova Litomyšl   

Závěr letošního ročníku Smetanovy Litomyšle v neděli 6. července proběhne ve velkém stylu a těšit se na něj mohou nejen pravidelní návštěvníci festivalu s již zajištěnými vstupenkami, ale vlastně všichni.

 

LITOMYŠL Organizátoři 56. ročníku festivalu připravili nejen pro mladé lidi novinku. Budou přenášet závěrečný koncert do tamních Klášterních zahrad – trochu po vzoru velkolepé Last Night of the Proms, která tradičně zakončuje festival BBC Proms.

            „Samozřejmě nedosáhneme londýnských rozměrů. Naší ambicí je, aby se za pár let poslední koncert Smetanovy Litomyšle promítal i v dalších městech Pardubického kraje,“ uvedl dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

            „V Klášterních zahradách mohou bezplatně sledovat koncert na plátně třeba batůžkáři,“ soudí ředitel festivalu Jan Pikna.

            Celodenní program v Klášterních zahradách totiž proběhne zcela zdarma a kapacita je téměř neomezená.

            Od 10.15 hodin zde bude sloužit Českou mši z andělské hory, nazvanou podle ordinária P. Josefa Olejníka, čerstvý nositel Templetonovy ceny Mons. Tomáš Halík. Od 16 hodin pak začne zábavné odpoledne, jímž bude provázet herec Radomír Švec. Litomyšlská firma Saint – Gobain Adfors, která se dlouhodobě zabývá podporou handicapovaných osob, pozvala k vystoupení skupinu The Tap Tap, složenou z tělesně postižených studentů a absolventů škol pražského Jedličkova ústavu. Kapela je důkazem, že ani těžké postižení nemusí být překážkou a lidé s obrovskou vůlí dokážou dosáhnout i těch nejvyšších met. The Tap Tap pravidelně vystupuje na českých festivalech, jako je Rock for People, Mezi ploty nebo Trutnov Open Air Music Festival, koncert měl i na Pražském jaru a znají jej také sportovci. V roce 2012 například hrál na letních olympijských hrách v Londýně, letos v zimě zpříjemňoval čas při čekání na výsledky fanouškům v Olympijském parku na Letné. Na 17. hodinu bude připravena Dudácká pohádka nejen pro děti, protože i dospělé seznámí s typickými staročeskými zvyky a hrou na dudy. Po ní bude následovat vystoupení souboru Tango Underground Fiesta s programem složeným ze skladeb Astora Piazzoly, Richarda Galliana z projektu Gotan Project a také ze známých písní originálně upravených do rytmu tanga. Samozřejmě nebudou chybět tanečníci. V prostoru zahrad se odehraje také pouliční divadelní představení Amore mio, inspirované tradicí Commedie Dell’Arte, výtvarnou performanci provede malíř Aleš Lamr. Zajímavou výtvarnou disciplínu, dynamickou rychlokresbu, představí Věra Vybíralová, která s ní nadchla porotu soutěže Československo má talent.

            Vrcholem však bude večerní přenos závěrečného koncertu festivalu z nádvoří zámku. Letošní novinka umožní sledovat Velké finále také těm, co již nesehnali vstupenky nebo chtějí koncert sledovat bez společenského oblečení, vleže, třeba i s občerstvením. Těšit se mohou na populární skladby, Smetanovu Vltavu a Dvořákovu „Novosvětskou“. Úplnou tečkou za 56. ročníkem Smetanovy Litomyšle pak bude malý zahradní ohňostroj.

 

Finále festivalu 6. července Celodenní program v Klášterních zahradách v Litomyšli 10.15 hodin Česká mše z andělské hory, Mons. Tomáš Halík 16.00 zábavné odpoledne 17.00 Dudácká pohádka 19.30 Velké finále, koncert ze zámeckého nádvoří bude přenášen do zahrad. Po skončení koncertu bude ohňostroj.

 

Foto popis| Dirigent Rezidenční orchestr festivalu Smetanova Litomyšl Česká Sinfonietta při Velkém finále bude řídit Radek Baborák.

Foto popis| Zahrady V Klášterních zahradách v Litomyšli si mohou lidé poslechnout závěrečný koncert zdarma.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz