Verdiho Nabucco: Diváci tleskali vestoje

Search
Close this search box.

30.6.2008 Svitavský deník str. 3 Svitavsko
ZDENĚK VANDAS
První představení Nabucca potvrdilo, že výběr této opery, jako nejúspěšnější v historii festivalu, byl plně na místě. V roce 1992 se hrála poprvé u nás s velkým úspěchem dole v amfiteátru. Dojem z provedení po šestnácti letech Státní operou Praha umocnil ještě navíc sevřenější prostor zámeckého nádvoří, kde je publikum orchestru a jevišti takřka na dosah a diváci se stávají jakoby součástí příběhu. Hned po Prodané nevěstě jsme se dočkali druhého Standing ovation, což nebývá při operním představení příliš obvyklé. Vestoje se tleská daleko častěji po obzvlášť zdařilých koncertních vystoupeních. Což je důkazem toho, jak publikum zaujal nejen námět, ale i provedení. Tato inscenace se v Praze hraje od listopadu 1993 a litomyšlské uvedení mělo pořadové číslo 288. Na programu je tedy průměrně dvakrát do měsíce a již patnáctým rokem. Není se čemu divit, jedná se o jednu z nejúspěšnějších inscenací pražské Státní opery.
Do Litomyšle byl do role Zachariáše z Brna přizván nejčastěji zde vystupující sólista Richard Novák. Ve svých 77 letech podal obdivuhodný výkon – ostatně tak jak jsme u něho zvyklí. Jeho proroctví po známém sboru "Va pensiero" bylo jedním z vrcholů představení.
Když po skončení druhého představení opery Nabucco publikum opět několik krásných minut tleskalo vestoje, už to připadalo jaksi samozřejmé – i když je to při operní produkci nepříliš obvyklé. Hvězdou večera byl Richard Haan, který se v titulní roli střídá s Martinem Bártou.
Z Haanova pěveckého i hereckého projevu vyzařovalo obrovské charisma. Jako prorok Zachariáš se představil po Richardu Novákovi jeho žák Lukáš Hynek-Krämer. V roli Abigail, z pěveckého hlediska jedné z vůbec nejnáročnějších, se vystřídaly Magda Málková a Anna Todorova. Fenenu zpívala Jana Sýkorová v prvním a Veronika Hajnová ve druhém večeru. To jsou čtyři hlavní role tohoto Verdiho třetího operního díla. Ohlas u obecenstva byl po oba dny mohutný a jistě jsme Nabucca neviděli v Litomyšli naposled.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz