Verdiho výročí připomeneme dvěma operami

Search
Close this search box.

6.3.2013 Právo str. 11 Severovýchodní Čechy Zdeněk Seiner

 

DRAMATURG FESTIVALU SMETANOVA LITOMYŠL VOJTĚCH STŘÍTESKÝ ŘEKL PRÁVU:

* Mezinárodní festival Smetanova Litomyšl, který se letos bude konat ve druhé polovině června, by měl být především operní. Smetanovo dílo je zastoupeno operou Dvě vdovy v podání pražského Národního divadla. Co nabídnete dál?

Vloni jsme pro obrovskou nepřízeň počasí nemohli dohrát představení Národního divadla Praha Jakobín. Uskutečnilo se jen první dějství. Jakobín je skvělá inscenace, na festival se bezvadně hodí, proto jej uvádíme znovu i s tím, že budeme nějakým způsobem refundovat ty návštěvníky festivalu, kteří si přinesou lístky z loňska.

* Co světová opera?

Velké výročí, dvousté od narození, si připomínáme u Giuseppe Verdiho, jednoho z otců opery, pokud ne vůbec nejslavnějšího. Uvedeme hned dvě jeho díla. Především Sicilské nešpory, postavené na obrovských sborových scénách, které nikdy na festivalu nebyly uvedeny. Opera bude v italském originále s českými a anglickými titulky, premiéru měla letos v lednu v Brně. Pak budeme hrát v podání Státní opery Praha Otella s vynikajícím tureckým tenoristou Efem Kislalim v titulní roli. Pátým velkým titulem je Mozartova opera oper Don Giovanni. Ta bude mít premiéru v květnu v Národním divadle Brno.

* Pět velkých oper není málo. Zbyl prostor pro menší tituly, dětská představení či pro hudební kuriozity?

Připravujeme tři menší, nikoliv nevýznamné, tituly. Nabídneme (Vy)prodanou nevěstu, opus Dětské opery Praha, která si vzala jednu z těch úplně prvních verzí Smetanovy Prodané nevěsty. Je samozřejmě trochu přepracována a tuto verzi i s mluvenými dialogy uvidíme v interpretaci malých dětí a dospívajících, studentů konzervatoře. Pak uvádíme pro úplně malé děti od čtyř do devíti let operní pohádku Ebenharda Streula Papageno hraje na kouzelnou flétnu, což je parafráze Mozartovy kouzelné flétny. V Německu to mělo obrovský úspěch, u nás na festivalu to bude v české premiéře. Osmičku operních titulů uzavírá Purcellova Královna víl, kterou uvedeme hned pětkrát v areálu rokokového zámečku Nové Hrady.

***

Nabídneme (Vy)prodanou nevěstu, opus Dětské opery Praha

Foto popis|

Regionální mutace| Právo – severovýchodní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz