Vlakem jinak. České dráhy zkouší cestující bavit

Search
Close this search box.

8.3.2012 Mladá fronta DNES str. 2 Kraj Pardubický Michaela Rambousková    


 

Pardubický kraj s drahami chce vylepšit cestování vlakem. Včera na koleje vyjely první dvě soupravy polepené regionálními motivy – chrudimskými loutkami a mumií z moravskotřebovského muzea. Takových souprav bude celkem deset.

PARDUBICE Jak poznáte vlakové soupravy, které jsou placeny z krajského rozpočtu? Docela jednoduše. Budou polepeny motivy připomínajícími jednotlivá města, památky, expozice či známé osobnosti regionu.
Včera České dráhy společně s krajskými politiky představili první dvě soupravy Regionova. Trať mezi Pardubicemi a Chrudimí bude brázdit vlak ozdobený tradičními chrudimskými loutkami. Mezi Českou Třebovou a Moravskou Třebovou zase vyjede souprava zobrazující expozici mumie princezny Hereret z moravskotřebovského muzea.
Několik lidí si je přišlo prohlédnout na pardubické hlavní nádraží. „Je to hezky polepené, chtělo by to ale i nějaké veselejší motivy," okukoval vůz princezny Hereret Pardubičan Jiří Slavík.
Cestující na běžné lince se loutkářským vlakem svezli už včera odpoledne, souprava se staroegyptskými motivy vyjede na trať dnes v pět hodin ráno.

Čeká se na pardubický perník, Smetanu i Holuba

V průběhu roku přibude dalších osm vlaků s novými motivy, které se rozjedou po celém kraji. „Některé nápady vzešly z diskuse a pro jiné zase mohli hlasovat občané v anketě. Byly tak vybrány opravdu typické motivy pro Pardubický kraj, ať už to jsou turistické zajímavosti, nebo osobnosti," řekl ředitel Krajského centra osobní dopravy v Pardubickém kraji Michal Štěpán. Do budoucna každý vlak, který bude podporován z rozpočtu Pardubického kraje, bude mít svoji unikátní výzdobu.
Dalšími krajskými reprezentanty, které na sobě budou vozit vlaky Regionova, budou například Pardubický perník, Smetanova Litomyšl, Emil Holub nebo starokladrubský kůň. Z ankety mezi obyvateli kraje vzešel ještě motiv Kunětické hory. Pardubický kraj je prvním v republice, který podobnou výzdobu zavádí. S nápadem, jak udělat cestování po regionu zajímavějším, přišel krajský hejtman Radko Martínek během dovolené ve Švýcarsku, kde ho podobné vlaky zaujaly. „Jsem přesvědčen, že se podobným vlakem bude chtít svézt více cestujících a turistů," řekl Martínek.
Další polepené stroje na podzim vyjedou na trase mezi Pardubicemi, Hradcem Králové a Jaroměří. Pardubický kraj plánuje na trať poslat soupravu nesoucí obraz hradu na Kunětické hoře, který leží zhruba uprostřed cesty mezi oběma krajskými městy. Hradečtí musí svůj námět ještě promyslet. „Já osobně bych byl rád, aby na vlacích byly motivy spjaté právě s Hradcem Králové a Jaroměří. Na kraji se mluvilo ale i o Kuksu nebo zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem," řekl hejtman Královéhradeckého kraje Lubomír Franc.

Foto popis| Odjíždíme Jezdící reklama na města v kraji přiláká podle hejtmana Radko Martínka do vlaků více cestujících.
Foto popis| Loutky… Regionova bude propagovat tradici Loutkářské Chrudimi a tamního muzea.
Foto popis| … i mumie Vlaky s mumií princezny Hereret upozorní na muzeum v Moravské Třebové.
Foto autor| 3 x Foto: Radek Kalhous, MF Dnes

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz