Vystoupí Plachetka i Nohavica

Search
Close this search box.

27.2.2018   Haló noviny   str. 10   Servis – tv programy   (the)  

Letošní 60. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšle (SL) nabídne od 14. června tradičně různorodý a mimořádně hodnotný program. Bude svébytný programově a představí vysokou interpretační úroveň.

Zatímco některé jiné podobné akce (nezřídka s barnumskou reklamou) časem již ztratily na své osobitosti, jako třeba Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, naopak litomyšlská přehlídka si v posledních desetiletích trvale zachovává svou kontinuální vysokou úroveň. Sleduje špičkové umělecké ambice i zájmy veřejnosti. »Nechceme se stávat událostí výlučnou jen pro ekonomicky dobře zajištěné vrstvy obyvatelstva, naopak se snažíme akceptovat zájem širšího spektra populace v pokud možno finančně přijatelných podmínkách, i když pochopitelně i na nás dopadají vnější vlivy,« charakterizoval poslání SL dlouholetý ředitel festivalu Jan Pikna. »Jednou z našich velmi důležitých priorit je orientace na mladou generaci. Řadu let se snažíme vychovávat si budoucí publikum.

Nenabízíme však programy podbízivé.

Náš dlouholetý dramaturg Vojtěch Střítesky naopak hledá cesty, jak dokonalé hodnoty přibližovat už nejmenším návštěvníkům,« uvedl. Letošní programovou novinkou bude rovněž společné vystoupení dětských sborů z celého Pardubického kraje během koncertu Zpěváčci kraje mého.

Návštěvníci SL se letos mohou těšit například na příjezd mexického tenoristy světového jména Javiera Camareny, který zavítá do České republiky vůbec poprvé. Představí se i další zahraniční sólisté a soubory. Těžiště dramaturgie však v roce 100. výročí naší státnosti vychází zejména z hudby českých autorů v provedení nejlepších domácích interpretů. Na letošní program SL je zařazen také recitál vynikajícího basbarytonisty Adama Plachetky, hostujícího sólisty mnoha předních světových operních scén. Do Litomyšle rovněž přijede Česká filharmonie. Zahraje díla z odkazu Smetanova, Dvořákova, Janáčkova a Sukova. Zazní také světová premiéra nově vzniklé kantáty Český poutník, kterou společně zkomponovali přední soudobí čeští autoři přímo na objednávku festivalu. Další specialitou SL bude »Den s Haydnem«, programově připravený vynikajícím hornistou Radkem Baborákem, jenž se představí i v čele orchestru Česká Sinfonietta.

»Haydnova hudba bude znít skutečně celý den. Tematicky odlišené koncerty se uskuteční ráno, v poledne i večer, vždy podle tematického obsahu skladeb,« upřesnila tisková mluvčí festivalu Jana Bisová. Jako vždy nabídne SL také programy přesahující žánry. S ostravskou Janáčkovou filharmonií například vystoupí písničkář Jaromír Nohavica, s PKF – Prague Philharmonia zase rocková skupina minus123minut atd. O aktuální výhodné speciální nabídce čtěte zítra!

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz