Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek

Search
Close this search box.

27.2.2009 Mladá fronta DNES str. 4 Kraj Pardubický (tum)
Litomyšl – V neděli bude v Litomyšli velký svátek. Místní si připomenou nejen masopust, ale také to, že před 185 lety se narodil nejslavnější litomyšlský rodák Bedřich Smetana.
Neobvyklá akce dostala název Masopust aneb vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek! A je součástí letošních oslav 750 let od povýšení Litomyšle na město.
Oslavy "kulatých narozenin" Bedřicha Smetany pořádné a se vším všudy. Tedy i s tradičním masopustním průvodem, s maškarami, zabijačkovými specialitami a pivem. Ve 14 hodin vyrazí od hotelu Zlatá hvězda průvod maškar směrem na zámek.
"Pozvali jsme skupinu rodáků z Vortové na Hlinecku, kteří starodávnou tradici masopustních průvodů stále udržují," uvedl ředitel regionálního muzea Roman Košek. Postavy v průvodu jsou přesně určeny: Mezi červené maškary, také zvané pěkné, patří Laufr, Ženuška a čtyři Turci, k černým, neboli šeredným zase Žid, Kominík, Slaměný, Ras a Kobylka.
Také průvod má pevný scénář. Slaměný svolá ostatní masky troubením na volský roh a společně se vydají požádat starostu obce o povolení obchůzky.
Poté následuje vlastní průvod, při němž maškary provádějí různé taškařice -mažou přihlížející speciální barvou ze sazí, válejí se s nimi ve sněhu, honí je a "obchodují" s nimi. Průvod končí obyčejem, který představuje porážení Kobylky.
Ani ten se neobejde bez veselých okamžiků a zejména vzkříšení Kobylky je příležitostí k hojným přípitkům.
"A právě těmi se dostáváme k vlastním oslavám Bedříškových narozenin," vysvětluje ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna, který je také jedním z pořadatelů akce. "Je zaznamenáno, že František Smetana, sládek zdejšího pivovaru, nechal vyvalit na dvůr sudy s pivem a slavil synovo narození spolu s pivovarskou chasou," uvedl.
Starosta Litomyšle, představující sládka, také v neděli narazí pro přihlížející několik sudů s pivem. To se bude rozdávat pochopitelně zadarmo, zakoupit bude možno zabijačkovou polévku, jitrnice i jelita.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz