Z HISTORIE A SOUČASNOSTI MUZIKÁLU VII

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 03.07.2019 , Zdroj: Hudební rozhledy , Strana: 52 , Autor: Michael Prostějovský, Pavel Bár a Hana Nováková , Vytištěno: 3 000 , Rubrika: Studie, komentáře , Země: Česko

VII. MUZIKÁL HRAJE, TANČÍ A ZPÍVÁ I O PRÁZDNINÁCH

NEDOŽITÉ JUBILEUM LAĎKY KOZDERKOVÉ

Ve středu 26. června by bývala své 70. narozeniny oslavila jedna z našich nejlepších muzikálových hereček a zpěvaček Laďka Kozderková.

Narodila se v roce 1949 v Brně, jejím otcem byl muzikant, skladatel a dirigent Ladislav Kozderka. Po studiích na brněnské konzervatoři a vystupování s několika orchestry přišla v roce 1969 do Prahy – Dárek Vostřel ji totiž přizval do Divadla Rokoko, kde oslnila svým herectvím i zpěvem v muzikálu Pan Pickwick.

Největší část své kariéry působila v Hudebním divadle Karlín, jehož sólistkou se stala v roce 1973. Její rozhodnutí prý ovlivnil Oldřich Nový. Právě s ním také hrála v muzikálu podle stejnojmenné Gogolovy hry Ženitba, který byl uveden na pobočné karlínské scéně, v divadle v Nuslích. Nový ho režíroval a hrál v něm roli starého mládence Podkolesina, Kozderková pak dohazovačku Teklu. Podkolesin byl mimochodem poslední rolí Oldřicha Nového, kterou se rozloučil s divadelním jevištěm. Kozderková po svém nástupu do Karlina zazářila také jako černoška Qiieenie v muzikálu Loď komediantů a brzy následovaly role například v původním českém muzikálu Mazlíčkové, v americké Oklahome nebo italském Když je v Římě neděle. Jejím nejoblíbenějším muzikálem byl prý Kabaret, v němž ztvárnila postavu zlomyslné slečny Kostové.

Parádní rolí pro ni byla Dolly Leviová v muzikálu Hello, Dolly!. Rázná i něžná, trochu posmutnělá i rozradostněná, s vyhraněným smyslem pro humor – Kozderková postavu hrála s nadhledem, s pobavením a nepatrným odstupem. Kritici nešetřili na její výkon v roli ovdovělé dohazovačky hledající vlastní štěstí pochvalnými slovy. Hello, Dolly! se tehdy hrála po čtyři roky a dosáhla počtu 122 repríz.

Laďka Kozderková účinkovala také v rozhlasových i televizních pořadech, vystupovala například v silvestrovských estrádách nebo v Televarieté. Mezi její nejvýraznější filmové role patří pošťačka Ticháčková ve filmu Trhák, kde také zpívala dvě písničky. Její poslední a zároveň velmi výraznou filmovou rolí pak byla milenka Vlasta ve filmu Jako jed.

V polovině 80. let vážně onemocněla a mnoho času trávila léčbou v nemocnicích. Snažila se s plným nasazením pracovat, zpívat a hrát, zákeřná nemoc však nemilosrdně postupovala. Kozderková se s diváky rozloučila rolí Judity Čuprové v muzikálu Zvonokosy při svém posledním představení na začátku října 1986. 17. listopadu téhož roku zemřela ve věku pouhých sedmatřiceti let.

Laďku Kozderkovou označovala média různě – třeba „hrající zpěvačka“ nebo „zpívající herečka“. Obě tyto profese totiž propojovala, a byla tak ideální muzikálovou interpretkou. V muzikálu byla opravdovou hvězdou a ve své době mu bezkonkurenčně vládla. Její humor a temperament se projevoval v osobním životě i na jevišti, zejména v komediálních rolích. Díky nahrávkám pak můžeme dodnes obdivovat její krásný hlas a dokonalé pěvecké mistrovství.

Lesenoa jménem jesus CHNSI supersiar Před 25 lety se konala v pražském Divadle Spirála česká premiéra rockového muzikálu Tima Rice aAndrewa Lloyda Webbera Jesus Christ Superstar. Právě tato inscenace, společně s Bidníky v roce 1992 v Divadle na Vinohradech a původním českým titulem Dracula v roce 1995 v dnešním Kongresovém centru Praha, nastavila výhybky modernímu českému muzikálu superlativů.

Premiéra Ježíše se na pražském Výstavišti konala 22. července parného léta 1994. Hrál se zde nepřetržitě čtyři roky a v den své derniéry v červnu 1998 měl na svém kontě 1288 repríz. V inscenaci se vystřídala celá řada rockových zpěváků – někteří z nich muzikálu vděčí za svoji popularitu, jiní mu naopak dodali lesku jménem svým. V titulní roli alternovali Kamil Střihavka, Roman Dragoun, Martin Skala a Dan Bárta, který se oproti původním plánům stal i premiérovým Jidášem. V této roli diváci mohli vidět také Josefa Stágra, Tomáše Trapla a zkraje i slovenského Petera Slivku. Roli Máří Magdaleny alternovaly Bára Basiková, Leona Machálková, Renáta Podlipská či Athina Langoská. V ostatních rolích se objevily i další hvězdy, například Aleš Brichta, Vilém Čok a Bohouš Josef. Pro mnohé bylo hraní v této inscenaci startem další kariéry na české muzikálové scéně.

S myšlenkou uvést Ježíše v Praze přišlo producentské trio: režisér Petr Novotný, Stanislav Aubrecht a Jozef Celder. Všichni tři se setkali už na pražských Bídnících – Novotný je režíroval, Aubrecht mu asistoval a Celder byl z Londýna vyslán jako supervizor. Přebásněním do češtiny byl na základě výběrového řízení pověřen Michael Prostějovský. Získal za něj cenu tehdejšího generálního ředitele Českého rozhlasu a jeho text je spojen i s dalšími českými inscenacemi tohoto titulu.

Po derniéře vydal Radioservis, vydavatelství Českého rozhlasu, knihu Jesus Christ Superstory. Ve výpravné publikaci se čtyřleté období hraní rekapituluje z různých zorných úhlů, ke slovu se dostali autoři, realizátoři i herci. Nechybí zde ani celá řada statistických údajů – například že muzikál zhlédlo celkem 850 tisíc diváků. Ve Spirále se vystřídalo 72 herců, 4 dirigenti, 80 hudebníků, 3 inspicienti, 37 technických spolupracovníků a 8 lékařů. Nejvíce představení, celkem 1224, odehrál Jindřich Vobořil v roli Annáše. Kamil Střihavka coby Ježíš 750, Dan Bárta zhruba 550, Bára Basiková více než 630. Absolutní rekord však drží maskérka Jarmila Ramínková, která byla přítomna na všech představeních.

Scénu Mihaila Tchernaeva tvořila řada pohyblivých segmentů, které byly ovládány osmnácti hydraulickými válci. Vážila sedm a půl tuny a v jejích žilách proudilo 280 litrů oleje. Na její stavbě se podílelo 130 pracovníků dodavatelských firem, během představení ji však ovládal jediný člověk. Kruhová scéna byla pokryta třemi krychlovými metry skutečného písku.

Po skončení uvádění původního nastudování se uskutečnila řada koncertních představení ve sportovních halách, a to prakticky v původním obsazení – jedno z nich zaznamenala a mnohokrát odvysílala i Česká televize. V roce 2006 se uskutečnily dva koncerty v rámci festivalu Smetanova Litomyšl za účasti symfonického orchestru, většiny původních sólistů a sboru. Za projektem stál dirigent František Preisler, který pražskou inscenaci společně s Arnoštem Moulíkem a Otou Balážem dirigoval už ve svých devatenácti letech.

V roce 2005 muzikál nastudovalo ve vlastním obsazení Městské divadlo Brno v režii Stanislava Moši, v roce 2010 měl premiéru v Hudebním divadle Karlín. Zde se ke svým rolím vrátila řada původních představitelů: především Kamil Střihavka a Bára Basiková, ale například i Pavel Polák coby Pilát Ponský nebo Jindřich Vobořil coby Annáš. Vedle nich se ale objevili zcela noví herci jako Dasha v roli Máří Magdalény. Václav Noid Bárta vytvořil postupně hned tři role: Ježíše, Jidáše i Piláta Pontského. Tato verze se hraje dodnes a na jaře dosáhla 250 repríz.

Zatím nejnovější verzí je tři roky staré nastudování v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. To se od všech předchozích liší především absencí historizujících prvků. Režisér Jiří Nekvasil Ježíše uvedl jako současné pašijové hry. V titulní roli alternují Peter Cmorik a Lukáš Vlček, Máří Magdalénu hrají Hana Fialová, Martina Šnytová a Vendula Příhodová, Jidáše Lukáš Adam a Roman Tomeš. Ten navíc dva roky po premiéře naskočil i do karlínské verze a střídá tak v jedné roli nejen kostým, ale i celou scénickou situaci. S touto inscenací Národní divadlo moravskoslezské letos v červnu hostovalo po dva večery na festivalu Smetanova Litomyšl. Divácká obliba jednotlivých nastudování svědčí o tom, že před 25 lety došlo k vytvoření skutečné, stále žijící legendy.

BritsKé muziKáLové LÉTO Britská divadla pravidelně nabízejí celou škálu muzikálových titulů. V tomto výběru chceme upozornit především na zajímavé muzikálové novinky, které budou během následujících měsíců uváděny v méně známých divadelních prostorách, nebo na inscenace, u nichž je plánován pouze omezený počet repríz. Od konce května se v londýnském divadle Lyric Hammersmith uvádí představení s poněkud zvláštním názvem Mrtvý pes v kufru (a další zamilované písničky). Jedná se o nový hudební kus inspirovaný slavnou Žebráckou operou Johna Gaye z roku 1728. Nová adaptace je dílem kočovné divadelní společnosti Kneehigh, která vytváří moderní, zábavné, dobrodružné divadlo s důrazem na silnou vizuální stránku a kvalitní živou hudbu. Ve svých inscenacích se zaměřují na komentování aktuálního dění a problémů, které hýbou světem. I tentokrát chtějí prostřednictvím nadčasového příběhu poukázat na pokřivenou morálku a absurditu světa, v němž žijeme. Inscenace by měla být neotřelá i po hudební stránce: půjde totiž o směsici nejrůznějších stylů od elektrodiska přes novou vlnu až k punku.

Muzikál Pomáda vyráží na turné po Velké Británii a Irsku. Režisér Nikolai Foster, který inscenaci nastudoval, obsadil řadu mladých umělců plných entuziasmu, kteří dokáží postavám vdechnout život a doplnit příběh 50. let o dnešní teenagerovský esprit. Chystané turné vychází z nastudování uváděného o Vánocích 2016 v Leicesteru. Svou cestu po Velké Británii a Irsku odstartuje v červnu v Leedsu, než se přesune do dalších měst jako například Glasgow, Birmingham nebo Dublin.

Legendární seriál Přátelé o šestici vrstevníků v New Yorku, prožívající útrapy spojené s dospělým životem, se dočká muzikálového zpracování. Friendsical autorky Mirandy Larson bude parodií slavného seriálu a slibuje řadu původních komediálních písní. Britské turné odstartuje v polovině července v Cheltenhamu, přesune se do Darlingtonu a dále do Edinburghu, kde bude v rámci festivalu Edinburgh Festival Fringe k vidění téměř po celý srpen. Během podzimu turné zamíří do dalších britských měst.

V rámci letošního festivalu Edinburgh Fringe se v srpnu představí také nový muzikál s hity skupiny Pet Shop Boys s názvem Musik. Bude se jednat o opravdu komorní hudební představení: v rámci padesátiminutové one-woman show se herečka Frances Barber promění ve vysloužilou, drogově závislou rockovou hvězdu, která rekapituluje svůj život a kariéru. V show zazní šest písní kapely Pet Shop Boys, čtyři z nich zcela nové a napsané pro potřeby muzikálu. Show bude uváděna od 5. do 24. srpna.

V srpnu čeká milovníky divadla pod širým nebem slavná Evita. Příběh o mladé ambiciózní herečce, která to díky svému šarmu a odhodlání dotáhla až na první dámu Argentiny, se představí od 2. srpna v Open Air divadle v londýnském Regenťs Parku. Inscenace vznikne pod režijním vedením Jamieho Lloyda a v titulní roli se divákům představí Samantha Pauly. Ta je známá díky chicagským nastudováním několika muzikálů a ve Spojených státech už ve třech různých nastudováních Evity účinkovala (z toho dvakrát jako Evita), v Británii si nicméně odbude svůj debut.

Naopak letní nastudování muzikálu Jesus Christ Superstar uváděné v Open Air divadle Regenťs Park v létě 2016 se letos přesouvá do kamenného divadla, konkrétně do areálu Barbican. Inscenace Timothyho Sheadera, která v roce 2016 získala cenu Olivier, už zná své obsazení: jako Ježíš vystoupí Robert Tripolino, role Jidáše se zhostí Richard Afonso, Máří Magdalénu ztvární Sallay Garnett. Inscenace se bude hrát po celé léto od 4. 7. do 24. 8.

Londýnské Queen’s Theatre, ve kterém je v současnosti uváděn muzikálový megahit Bídníci, vyžaduje nezbytnou renovaci – titul se tak přesune od 10. 8. do konce listopadu do vedlejší divadelní budovy Gielgud Theatre. Ovšem ve speciální koncertní verzi plné muzikálových hvězd: Michael Balí ztvární roli komisaře Javerta, Alfie Boe a John Owen-Jones se budou střídat v hlavní roli Jeana Valjeana. Muzikál, který měl v Londýně světovou premiéru v říjnu 1985, se po plánované rekonstrukci v prosinci opět vrátí do 0ueen’s Theatre.

Koncem září se pak v Londýně poprvé představí muzikál Andělin popel inspirovaný stejnojmenným autobiografickým románem Franka McCourta. Jde o příběh chlapce vyrůstajícího v irském Limericku, který touží opustit bídu svého dosavadního života a začít znovu v Americe. Muzikál se v roce 2017 premiérově představil nejprve irskému publiku v Limericku, Dublinu a Belfastu a vysloužil si pochvalné kritiky. Angličtí diváci se na něj mohou těšit v londýnském Croydonu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz