Za hudbou do LITOMYŠLE

Search
Close this search box.

11.6.2014    Chvilka pro tebe    str. 4   Chvilka na výletě Simona Škodáková   

Moderní i historické, takové je město Litomyšl. Svoje hradiště tu kdysi měl mocný rod Slavníkovců, který byl roku 995 vyvražděn svými přemyslovskými konkurenty.

 

            Litomyšl rozhodně stojí za rodinný výlet. Nejlepším startovním místem prohlídky je renesanční Dům U Rytířů stojící na Smetanově náměstí v centru. Dům má bohatě zdobenou kamennou fasádu a podloubí a je dílem mistra Blažka z doby kolem roku 1550. Nevynechejte ani prohlídku radniční věže či Smetanova domu, kde se narodil náš slavný hudební skladatel. Dostatek času hudeb si vyhraďte hlavně na zámecký areál, který je od roku 1999 zapsán p na seznamu UNESCO.

            Navštívíte-li Litomyšl v době od 13. června do 6. července, o můžete výlet spojit i s uměleckým m zážitkem, protože se tu koná každoroční hudební festival ko Smetanova Litomyšl. Vedle děl Sm tohoto velikána si můžete vyslechnout to oto e á a s ů ete ys ec skladby jiných autorů, třeba Leoše Janáčka, Antonína Dvořáka, Bohuslava Martinů, Zdeňka Fibicha anebo Mozarta, Wagnera či Mahlera… Festival v Litomyšli je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v Česku a největší přehlídkou klasiky pod širým nebem. Zážitek z hudby umocňuje vynikající akustika II. nádvoří zámku, kde proběhne většina koncertů. Tak nepromeškejte příležitost vychutnat si hudbu „open-air“.

 

ČTYŘLETÝ VIRTUOS

 

Bedřich Smetana se narodil B v Litomyšli roku 1824 amatérskému ér hudebníkovi, který mu už v roce koupil housle a začal ho na ně učit. čit. První houslová vystoupení měl malý Bedřich ve čtyřech letech, klavírní o dva roky později!

 

Foto popis| Litomyšl proslula i sgrafity řezbáře, grafika a spisovatele Josefa Váchala.

Foto popis| Zámek s arkádami, parkem a pivovarem je renesanční skvost.

Foto popis| Symbolem města je brána vymalovaná Mikolášem Alšem.

 

O autorovi| Text: Simona Škodáková, foto: thinkstock.cz (6), profimedia.cz (3),

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz