Za klasikou na zámky

Search
Close this search box.

26.6.2008 Lidové noviny str. 6 Kultura v létě
KALENDÁRIUM

Smetanova Litomyšl 18. 6.-5. 7., Litomyšl. Padesátý ročník mezinárodního operního festivalu má letos atraktivní program těší se zájmu publika. Dnes zazní v kapitulním chrámu cyklus Petra Ebena Job s recitací autorova syna Marka Ebena. Také David Eben se představí se souborem Schola Gregoriana Pragensis a japonskými mnichy. Dále v Litomyšli zazní Dvořákovo Requiem či Smetanova Má vlast. Vystoupí klavíristka Jitka Čechová, mladý orchestr z Bostonu, napjatě se očekává premiéra oratoria Silvie Bodorové Mojžíš.
Festival komorní hudby Český Krumlov 27. 6.-5. 7., Český Krumlov. Město se silným geniem loci je během léta plné hudby. Komorní festival láká zejména na Barokní noc, při níž ožívá unikátní barokní divadlo na zámku (letos humornou jednoaktovkou Číňanky od Ch. W. Glucka) i přilehlé zahrady. Hudbu "z jiných břehů" nabídne program inspirovaný folklorem různých zemí, vystoupí Jiří Stivín, violoncellista Jiří Bárta s cembalistkou Monikou Knoblochovou, Kaprálová Quartet s kvartetem Pražákovým nebo Cappella Istropolitana s Ivanem Ženatým.
Klášterní hudební slavnosti Šumperk 7. 7.-13. 7., Šumperk. Díky pořadatelské agentuře J+D navštěvují Šumperk celoročně kvalitní interpreti. Ani v létě zde netrpí suchopárem: sérii čtyř koncertů v klášterním kostele zahájí soubor Barocco sempre giovane, přijedou Banchieri Singers z Maďarska s renesančními madrigaly, zahraje varhaník Waclaw Golonka a řadu uzavřou Komorný sólisti Bratislava.
Třeboňská nokturna 8. 7.-12. 7., Třeboň. Přehlídka využívající prostoru zámeckého nádvoří, konírny, náměstí i Chrámu sv. Jiljí přivítá například Kocianovo Kvarteto, varhaníka Jaroslava Tůmu s houslistou Bohuslavem Matouškem či Dagmar Peckovou a klarinetistku Shirley Brillovou, které vystoupí na závěr s Komorní filharmonií Pardubice. Prague Proms 13. 7.-3. 8., Praha. Noc španělská, chansonová, gospelová, japonská, Straussova nebo hollywoodská – tak zní nabídka přehlídky, která se pod hlavičkou Českého národního symfonického orchestru koná v Obecním domě.
Letní slavnosti staré hudby 17. 7.-17. 8., Praha. Pod škatulkou "stará hudba" se letos skrývá pestrá nabídka souborů, nástrojů, žánrů a národností. Co je spojuje, je vždy prvotřídní kvalita. Entrée v trojském zámečku obstará proslulý soubor Stradivaria z Francie, Armoniosi Concerti ze Španělska přivezou neznámé iberské mistry 17. a 18. století.
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 18. 7.-23. 8., Český Krumlov. Festival rozšířil dramaturgii o Verdiho operu Síla osudu na otáčivém hledišti. Nabízí orchestrální koncerty, zajímavé sólové recitály (Hisako Kawamura, Martin Kasík, kytarové duo Katona Twins) i přesahy do jiných žánrů (Markéta Irglová a Glen Hansard, řecký večer).
Špilberk 14. 8.-26. 8., Brno. Všechny orchestrální koncerty mají velmi přístupný program: na velkém hradním nádvoří se bude hrát Janáček, Polovecké tance i filmová hudba.
Chopinův festival 16. 8.-23. 8., Mariánské Lázně. Přehlídka v západočeských lázních chytla druhý dech a láká na Bennewitzovo či Haasovo kvarteto, recitál Grigorije Sokolova i řadu mladých interpretů.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz