Za Smetanou do Litomyšle

Search
Close this search box.

15.6.2010 Naše rodina str. 19 Kultura (opi)

 

FESTIVAL

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům vážné hudby u nás. Pořádá se již od roku 1949 a jeho centrem je půvabný zámek v Litomyšli. Letos začal 11. června a potrvá až do 5. července.
Jako každým rokem, i letos navštíví festival mnoho špičkových umělců a zazní nejen hudba slavného rodáka, ale i řady dalších skladatelů, mezi kterými nebudou chybět ani ti současní. 15. června se mohou návštěvníci zámku těšit na předčítání z vlastního životopisu Karla IV. Vita Caroli (v podání Bořivoje Navrátila), který doprovodí Bohemia Luxemburg Trio ve složení Carlo Jans (flétna), Kateřina Englichová (harfa) a Jitka Hosprová (viola). O den později zazní dětská opera Jaroslava Křičky Ogaři. 17. a 18. června si mohou návštěvníci poslechnout Kouzelnou flétnu W. A. Mozarta v podání brněnské Janáčkovy opery, kterou režíroval Jan Kačer. Orchestr této scény doprovodí také 19. června Evu Urbanovou, Michala Lehotského a Romana Janála při přednesu kantáty Antonína Dvořáka Svatební košile.
V neděli 20. června zazní Missa Brevis Jiřího Pavlici, která doprovodí mši vysluhovanou Tomášem Halíkem. Státní opera Praha předvede ve dnech 24. a 25. června Pucciniho operu Tosca, dojde i na balet – Labutí jezero Petra lijíce Čajkovského, taktéž v podání souboru Státní opery, uvidí návštěvníci zámeckého nádvoří ve dnech 26. až 28. června třikrát. Opera Národního divadla v Praze zahraje 2. a 3. června taktéž třikrát Prodanou nevěstu. A 4. července vystoupí Dagmar Pecková a Ivan Kusnjer v pořadu O čem nám vypráví láska… se skladbami Gustava Mahlera a Antonína Dvořáka.

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz