Začala stávka. „Zkusím se probít Prahou do práce“

Search
Close this search box.

16.6.2011 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický Milan Zlinský

 

Dnes v noci začala stávka dopravců. V kraji se omezila na to, že nejezdí vlaky. I to však zkomplikuje život pekaři Ivanu Hrubému. Rohlíky jeho firma poveze do Hradce raději po vedlejších silnicích.

PARDUBICE Dnešní stávka na železnici ovlivní život mnoha lidem z Pardubického kraje. MF DNES přináší příběhy šesti z nich. Většinu spojuje jedno – dnes se výhradně spolehnou na auto a budou doufat, že jim plány nezhatí velké zácpy na silnicích.
1. Rohlíky do Hradce raději povezou po okreskách Stávka může zkomplikovat život pekařům, kteří potřebují své výrobky dostat na pulty obchodů. Jednatel pardubické pekárny Ivan Hrubý však nějaké zásadní potíže nečeká. Protáhnout by se snad prý mohla jen cesta do sousedního Hradce Králové či Přelouče, kam firma také vozí část své produkce.
„Devadesát procent výrobků vozíme po Pardubicích. S tím problém zřejmě nebude. Něco vozíme i do Hradce Králové. Řidiči už počítají s tím, že tam pojedou po vedlejších silnicích. Hlavní bude asi ucpaná. To by snad mohla být jediná komplikace, ale věřím, že si s ní naši lidé poradí," řekl Hrubý. 2. Do Prahy se zkusí probít vesnicemi Pavel Čermák denně dojíždí ze Starých Čívic u Pardubic autem do pražské nemocnice v Krči, kde pracuje jako mikrobiolog.
Obvykle mu cesta zabere něco přes hodinu. Dnes to bude zřejmě mnohem déle. Přesto doktor medicíny spoléhá na to, že volnou cestu na pracoviště najde.
„Vyjedu tak o půl hodiny dříve než obvykle a pak pojedu jinou trasou. Mám výhodu, že Krč je na kraji Prahy, takže se tam zkusím dostat po okraji města. Pár let jsem bydlel na Jižním Městě, takže ty zkratky docela znám. Snad se tam nakonec nějak probiju," uvedl Pavel Čermák.
3. Cestu na letiště vzdal. Do Londýna poletí v pondělí Miroslav Kubala, který pracuje v Anglii, chtěl v Pardubicích u své rodiny strávit dvoutýdenní dovolenou. Teď už ale ví, že semuprotáhne. Zpět do Londýna, kde pracuje jako počítačový technik, měl totiž odlétat dnes. „Musel jsem přebukovat letenku. Vůbec nevím, jak bych se do Prahy a potom na letiště dostával," říká čtyřiadvacetiletý mladík.
Místo návratu do práce tedy včera odjel navštívit příbuzné na Králicko. „Let jsem si přesunul na pondělí, to už snad bude všechno v pohodě. Šéfa jsem poprosil o další dva dny volna, naštěstí mi vyšel vstříc. I když jsem byl na začátku dost naštvanej, teď si říkám, že všechno zlé je pro něco dobré. Aspoň potkám kamarády, které jsem dlouho neviděl," uvedl Kubala.
»
Pokračování na str. B2

Začala stávka. „Zkusím se probít"
» Pokračování ze str. B1
4. Dceru čeká důležitá písemka, auto musí z garáže Irena Zastoupilová by zřejmě své dceři napsala na dnešek do školy omluvenku. Studentka dojíždí denně na střední školu vlakem a zrovna v den stávky píše rozhodující test z matematiky. Proto si nemůže dovolit absenci, a rodiče ji tak do lavice musí zavézt vozem.
„Výsledek písemky rozhoduje o známce na vysvědčení. Takže musíme dceru do školy zavézt autem," řekla Zastoupilová. Její učitelka totiž studentům oznámila, že na konající se stávku nebude brát ohledy. Kdo si chce tedy známku ještě vylepšit, do školy se zkrátka dostat musí.
5. Na festival do Litomyšle se lidé dostanou autobusem Stávka na železnici nedělá radost ani pořadatelům festivalu Smetanova Litomyšl, kteří mají dnes na programu navíc jeden ze zlatých hřebů programu – koncert operní hvězdy Dagmar Peckové. Na něj by se normálně do města sjeli určitě lidé z celé republiky včetně Prahy.
A právě proto vyrazí z hlavního města autobus, který bude kopírovat železniční trať. Lidé si v něm mohou zajistit místo pomocí telefonu. Podle zájmu bude nasazen přesně daný počet autobusů či mikrobusů. „Pro držitele vstupenek na čtvrteční koncert Dagmar Peckové, kteří se chystali do Litomyšle přijet vlakem z Prahy či míst na trati přes Kolín, Přelouč a Pardubice, přijede festivalový autobus. Zájemci o přepravu se mohou přihlásit na telefonním čísle 724 063 040. Autobus je pochopitelně odveze po skončení koncertu i zpět. Kapacitu přizpůsobíme zájmu lidí," uvedl ředitel festivalu Jan Pikna.
6. Firma Korado se nezastaví. Lidé přijedou spolu auty Jednodenní stávka na železnici nevypne stroje ani v českotřebovské firmě Korado, která vyrábí radiátory a jiná topení. Podle šéfa společnosti Františka Menclíka by stávka musela trvat déle, aby se dostali v podniku do problémů. „Vlakem nám vozí jen hutní materiál. Bez jeho dopravy se den v klidu obejdeme. Zbytek materiálu i hotové výrobky pak vozíme kamiony," uvedl Menclík. Ten nemá ani strach z toho, že by do práce někteří lidé nedorazili. Třebaže firma sídlí vedle nádraží a část zaměstnanců tak k přepravě používá vlak. „Lidé to vyřešili po svém a většinou se dohodli, že pojedou společně autem. Žádné potíže nečekám."

***

Autobusy pojedou po celém kraji i do Prahy. Zastavit je mohou zácpy

Spojení Pardubice – Praha Autobusy končí buď na Černém Mostě nebo na Florenci a spojení do dalších částí města bude vzhledem k nefungující městské hromadné dopravě velmi náročné a pěšky se lidé do centra nedostanou. Cesta do Prahy autem je vzhledem k očekávanému kolapsu víceméně nemožná. Cestující, kteří chtějí i přesto vyrazit autobusem, musí jet přes Hradec Králové. Odtamtud pojedou všechny spoje tak, jak jsou cestující zvyklí – to znamená, že autobusy různých dopravců pojedou minimálně jednou až dvakrát do hodiny. Doba jedné cesty bude záviset na tom, zda budou na silnicích zátarasy. Spojení Pardubice – Hradec Králové Už tak často hodně plné autobusy do Hradce Králové čeká ještě větší nápor cestujících. Autobusy budou jezdit dle jízdních řádů, ve špičce i pětkrát do hodiny.

Spojení Litomyšl – Pardubice Po cestě z Litomyšle do Pardubic se dá využít jak přímých autobusových linek, tak spojů do Holic, kde se dá přestoupit na další bus do Pardubic. Cestující přitom čekají jen něco málo přes 10 minut. Autobusy jezdí jednou až dvakrát do hodiny. Spojení Ústí nad Orlicí – Pardubice Spojení z Ústí nad Orlicí není autobusem vůbec jednoduché. Jediný přímý spoj jede v 5:53 ráno a v Pardubicích je v 7:50. Přes den je možné jet s jedním přestupem – a to přes Vamberk nebo Vysoké Mýto, cesta potom zabere 2 hodiny a 10 minut nebo o deset minut déle. Spojení Česká Třebová – Pardubice Přímé autobusy mezi oběma městy nejezdí a cestující musí přestupovat -na některých spojích jednou, někde i dvakrát. Cesta zabere více než 2 hodiny.

Spojení Chrudim – Pardubice Autobusy na trase mezi Chrudimí a Pardubicemi budou jezdit podle jízdního řádu, na který jsou cestující zvyklí. To znamená, že vyjedou z Chrudimi i desetkrát za hodinu (během špičky) a v průběhu dne přibližně jednou až dvakrát za hodinu. Jedna cesta trvá 20 – 25 minut. Lidé by se tak do autobusů měli pohodlně dostat. Předpokládá se, že část cestujících, kteří normálně jezdí vlakem, pojedou ve čtvrtek autem. Spojení Svitavy – Pardubice Přímý autobus ze Svitav do krajského města vyjede v 6:05, v 7:35 je potom v Pardubicích, další přímý spoj jede i v podvečer. Jinak se cestující mohou spolehnout na spojení s přestupem, a to buď v Holicích, což je kratší varianta a zabere 1 hodinu a 35 minut, nebo s přestupem v Hradci Králové. V tom případě potom cesta trvá přibližně 2 hodiny.

Foto popis|

O autorovi| Milan Zlinský, s přispěním redakce

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz